Skocz do zawartości

bitwa o wolę cyrusową


Gość miq

Rekomendowane odpowiedzi

To o czym mowisz to pewnie to samo brat mojego dziadka mi mowił ze cos tam jest.Pamietał jak cos wpychali do rzeki ale nie pamieta dokładnie miał 12 lat.Ten cmentarz troche odnowili na woli połozyli kraweznik ale lipnie to wyglada jak bedziesz na woli to zobacz została tam równiez opisan histora z kad prawdopodobie sie wzieli ci zołnierze.Wejdz na stronke parafi w niesulkowie tam jest pare fotek wpisz w googlach niesułków i juz.Byles moze na strzelnicy przedwojennej znajdujacej sie za kosciołem w tkz Karmelitkach?????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Słyszałem, że odnowiono" wojenny cmentarz. Z opowieści o tym fakcie wieje grozą i nadaje się to do opisania w Odkrywcy" (vide: artykuł Indi o wyrzuconych na śmietnik pierwszowojennych krzyżach cmentarnych).
Nie widziałem tego na własne oczy, ale podobno wykonano scieżkę do pomnika i gustownie ułożono wzdłuż niej powyrywane z pierwotnego srodowiska płyty nagrobne żołnierzy pruskiej armii. Jeśli to prawda, to wychodzi na to, że miejsce to ma być atrakcją turystyczną i po co ludziska mają się pałętać po krzakach, żeby zobaczyć zabytkowy układ cmentarza - przeniesiemy cmentarz bliżej!".

Przypomina mi to ekshumacje zołnierzy z pobojowisk II WŚ, prowadzone w czasach ieboszczki komuny" - sztuka jest sztuka, wystarczy przenieść tylko czaszki żołnierzy. Nikt nie będzie zaglądał czy pod płytą faktycznie leży trup.

Co do bunkra - nie słyszałem. Jak masz możliwość kontaktu mailowego, to pisz na mój adres.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem zdjęcia cmentarza po renowacji.
Może i ktoś miał dobre intencje, chciał ocalić resztki tego co pozostało, ale NIESTETY całkowicie zniszczono pierwotny układ cmentarza. W rzeczywistości groby ułożone są w rzędach odchodzących prostopadle od wysypanej obecnie żwirem ścieżki i to nad nimi umieszczone były przedtem płyty z danymi poległych, lub znajdowały się zachowane gdzieniegdzie drewniane krzyże (pochodzące chyba jeszcze z 1914 r., gdyż z tyłu miały odpowiednie numery identyfikacyjne z nazwą miejscowości). Wg moich obliczeń musiało być tam ok. 200 mogił. Teraz wyrwane płyty nagrobkowe zgromadzono wzdłuż alei i ustawiono na „baczność”.
Tym samym narażono je na krytykę zaniedbania prawdy historycznej tego miejsca oraz wystawiono na próbę wiatru i potencjalnych wandali.

O pomstę do nieba woła fakt usunięcia oryginalnej płyty z pomnika, na której pod symbolem żelaznego krzyża znajdowała się sentencja w języku niemieckim, iż jest to cmentarz żołnierzy poległych w latach 1914-18 i ... - no właśnie, odłupana część zawierająca prawdopodobnie datę 1939. Nowa płyta nie jest już niestety zabytkiem, a ciekaw jestem, co się stało ze starą tablicą? Czy wyrzucono ją po prostu na śmietnik???!

Bardzo żałuję, że nie udało mi się dokończyć opracowywania dokumentacji topograficznej i ikonograficznej tego cmentarza. Teraz jest już za późno. Nie zastanawiajcie się więc, czy warto jest fotografować zabytki. W naszym kraju na pewno WARTO(!), bo w takich okolicznościach jedynym zabytkiem, który pozostanie będzie niestety fotografia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie jes jeszcze za pozno.Mam zdjecie jak on wygladal przed zaniedbaniem ale zdjecie jest czarnobiale.Pozatym tylko kilka nagrobkow ruszyli jeszcze reszta pozostala na swoich miejscach moze pomysla o tym iz powinno to wygladac inacze.A ta tablice napewno wyrzucili wraz z gruzem a moze wywalil w krzaki musze to sprawdzic w najbliszy weekend.A co do tego bunkra to byl jakis tunel wujek mi opowiadał.Jak byl mały to prubował wejsc tam z kolegami ale sie bał.Potem podobno to zasypali a teraz sa tam te nowe działki.Byłem ostatnio na poszukiwaniach na woli z moim nowo zakupionym wykrywaczem i znalazlem tylko odłamki
kubki metalowe po zywicy i nic wiecej.Musze sie wybrac na karmelitki na strzelnice moze cos znajde.A ty co tam znalazles?Z wykrywaczem czy bez ?? Jeszcze wiem gdzie jest sadzawka z bronia ale zasypana podobno koło mostu jak sie jedzie na wole.I cos mi wojek mowił o zestrzeleonym samolocie ale czy to prawda ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie jestem waszym dalekim sasiadem mieszkam w Nowosolnej i takze zbieram materialy o historii okolicy.Nurtuje mnie jedna sprawa mianowicie skad wziela sie mogila Polskich zolnierzy na cmentarzu w Skoszewach moze ktorys z Panow cos na ten temat wie.
pozdrawiwm
p.s. Ta ciezarowka to moze byc Steyr ale dla pewnosci musialbym zobaczyc foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagoda - jeżeli mogiła w Skoszewach kryje szczątki żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r., to z pewnością są to piechurzy z 30 pułku piechoty, 10 DP Armii Łódź".
7 lub 8 września 1939 r. (nie pamiętam dokładnie) odpoczywające pod Boginią zgrupowanie piechoty z tego pułku zostało zaskoczone przez szpicę niemieckiej dywizji. Wehrmacht wstrzelał się z km-ów i granatników w pozostających na odkrytym terenie żołnierzy WP. Nie wiem ilu poległo, ale to mogła być masakra (na skraju lasu natrafiłem na pozycję MG, w której było ok. 700 wystrzelonych łusek. O ironio - część z nich pochodziła ze zdobycznej, polskiej amunicji).
To chyba wtedy właśnie doszło do znanej historii ze sztandarem pułku, porzuconym w rozbitych taborach (vide: wydana jakiś czas temu książka Opowieści wrześniowych sztandarów").

Miq - z tą sadzawką, to nie wiem, czy coś wyjdzie - wydaje mi się, że w jej miejscu są teraz stawy rybne (przy ich kopaniu specjalnie zwrócono uwagę na legendę o broni, ale nic nie znaleziono).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wertuja jakas ksiazke natrafilem na info ze mieszkancy Nowosolnej (Niemcy) ostrzelali wycofujace sie oddzialy WP , nie wiem z jakm skutkiem ale sadze ze gdzies w tych okolicach musi byc jeszcze jakas nie znzna mogila moze Wiecie gdzie. warto by tam jutro zapalic swieczke pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna mogila jest ma Głogowcu i na Jaroszkach.Sa tam zapomniane mogily rzołnierzy.Tomasz jak głeboko znalazles te łuski.Ja dzis chodziłem (bo pogoda pozwoliła) po lesie ale znalazlem tylko odłamki bomb, mam chyba pecha.
Gdzie jest ten las w Skoszewach??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jagoda- ostrzelali ich podobno (volksdeutshe z nowosolnej)tak dobrze , ze po kampanii wrzesniowej podobno byl w Neu-Sulzfeld(nowosolna)jakis general z podziekowaniami.Slyszalem ze groby polskich zolnierzy z tego dnia sa w skoszewach.



CZytalem ze ktos mam mapke z bitwy pod wola cyrusowa jak mozecie to przeslijcie mi na emila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest adres internetowej strony bolasa???

Jagoda- może nie atakowali w skoszewach tylko gdzies indziej może ciała przewieżli albo polacy sie nie wtrącali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej to może sie wybierzemy na tą wolę jakąś większą grupą ? Z kolegą kombinujemy z GO Piotrków gdzie sie tylko da. mieszkam w Łodzi czyli mam jakies 40-50 km - Jagoda tyś o rzut beretem ode mnie - napisz cos an priva :) moze sie gdzies wybierzemy ... a co do opisu na mojej stronie to są tam tylko opisane walki Wołyńskiej BK :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam działke 1 km od woli moge jechac co weekend(jesli pogoda pozwoli)czekam na jakas organizacje wybrania sie na wole moze sie uda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Conajwyzej moge sie z wami napic coli mam 15 lat ale mam wystarczajace wiadomosci o moich terena.Mysle iz moj wiek w niczym mi nieprzeszkodzi.I sadze ze duzo sie moge od was nauczyc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh ... bylem ta m dzisiaj i zadengo sukcesu :( ... 3 godzinki i trafilem pol podkowy . jedna niemiecka luske 7,92 mm, noz i jakies blizej niezydenifikowane tfory ... plus kilo odlamków, szukalem w kilku miejscach lasu Wola Cyrusowa ... jutro drugie uderzenie :) moze bedzie lepiej - teren wyglada na ostro przekpany - ciagle wielki dziury w ziemi - i to nie takie dołki po saperkach tylko widac na ciezkie prace z uzyciem kilku szpadli ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam ze zaczęło się nieźle - koledzy się wyłożyli i pojechałem sam ... a przy pierwszym rafieniu" wykrywacza pękł mi trzonek od saperki - rewelacja :)

miq - jak masz jutro ochote i czas to pokręć sie p lesie k. Woli Cyrusowej - bedziemy albo na zachodniej lizierze albo (w okolicach koloni Niesułków) albo w północno zachodniej czesci lasu, być może koło Poćwiardóki ... pewnie jak zwykle bedzie w tym dużo chaosu ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas czekalem wczoraj na sms-a o Ciebie ale chyba o mnie zapomniales jestem co prawda bez wykrywacza ale moge sie tam jutro pokrecic mam saperke z matalowym trzonkiem chyba sie nie zlamie. podaj tylko o ktorej i gdzie mam na Ciebie czekać
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie