Skocz do zawartości

bitwa o wolę cyrusową


Gość miq

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 111
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Czołemczaja: tam jest dużo więcej tych tobruków.I faktycznie część jest zasypana.Podobno nic tam się nie działo w 1945 ale może warto by sprawdzić.Mam kumpla,jeździł tam na biwaki i chodził po umocnieniach>może wyciągnę od niego fotki i mapkę tobruków to by się uzupełniły i jego i twoje wiadomości.pozdr
Słoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super. Może uda mi się pożyczyć aparat cyfrowy mógłbym wtedy zrobić i przesłać Ci zdjęcia na emila. Miejsce na biwak super. W tobrukach na nasypie można spać. Z tego co pamiętam jest ich 5 i są połączone okopami + 2 przy wieży strażackiej - zasypane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słoma!!! Przeczytałem kilka Twoich ostatnich postów i widać z nich, że jestes doskonale zorientowany w sprawach dotyczacych okolic Torunia bliższych i dalszych. Moj krąg zainteresowań to własnie ta silnieńska" strona Wisły, chociaż zaczynam już wychodzić poza nią. Masz racje, że niewiele tam się w czasie wojny działo poza epizodami. Mi jednak udało się ustalić lokalizację obozu jenieckiego w okolicy Bobrownik (tych z ruinami zamku krzyżackiego). Byli tam osadzeni jeńcy wojenni angielscy i chyba amerykańscy pracujacy przy regulacji Wisły. Czy wiesz moze cos wiecej na temat tego co dzialo sie w czasie wojny na tych terenach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek K. - wysłałem maile'a na Twój adres (wpisałem dwa różne, bo podałeś adres z polskim znakiem - nie wiem więc, czy przyjmie. Jeśli nie dostaniesz, daj znać).
Tomasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez moge pomóc w poszukiwaniach na woli cyrusowej
wkacu mam 1km do tego lasu.Moje zamiary kupna wykrywacza niepowiodly sie na Moto weteranie ale i tak myslę ze mógł bym pomóc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych kosci, to wiem od wittmana ze podczas pierwszej, a raczej po pierwszej wojnie swiatowej jak zakopywano np. bron czy zamki od niej czy cokolwiek to na wierzch kladziono kilka zdechlych koni
raz - po to aby miejscowi tam nie grzebali
dwa - po to, bo trupi jad przyspiesza niszczenie niewygodnych przedmiotow niepotrzebnych po wojnie
dlatego czesto spotyka sie doly a na dne ich kosci konskie.
nie wiem czy po 2 wojnie robiono tak samo, mozliwe ze tak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miq - niestety, nie dostałem Twojego maile'a. Spróbuj jeszcze raz.
To co piszesz o cmentarzu to chyba widzieliśmy to samo (blisko zaniedbanej mogiły Niemki, ktora zmarła w 1945?) - faktycznie makabrycznie to wyglądało...
Czy będę jeszcze w tej okolicy - mam nadzieję, że tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprubuje napisać to na forum moze bedzie pewniejsze. 45 roku ciezarówki zatrzymaly na lipce było ich pełno .Dziadek z tych cięzarówek wyciągał broń ale pózniej wrzucił je do studni.Mieszkał w Śierżni pobliskiej wsi gdzie nadal mieszka moja rodzina.Ludzie na kablach łączności wyciągniętych z cięzarówek wiązali krowy.Podobno cięzaróki stały od Bartolina do skryżowania w lipce.Drewniany kościółek znajdujący się w niesółkowie miał byc mogiłą niemcy mieli spalić tam ludność z pobliskich wsi było by drugie jedwabne ale podobno wkroczył rosyjski czołg i niezdąrzyli.Za kościołem w lasku zwanym karmelitkami jest strzelnica z czasów wojny wykopałem tam parę pocisków bez wykrywacza oczywiście.W Grzmiącej podobno w lesie zbąbardowano polski oddzial w 39 roku. Jeszcze bede pisał na forum. Chciał bym zobaczyć zdjęcia cięzarówek które posiadasz.Może w przyszlości.Do poniedziałku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Grzmiącej we wrześniu 1939 faktycznie koncentrowały się polskie jednostki wycofujące się na Skierniewice. Miejscowi opowiadali, że po przejściu awałnicy" walało się tam mnóstwo plecaków i innych części ekwipunku.
Ad. 1945 r. - ciężarówki istotnie stały na dość długim odcinku. To co mnie zastanawia, to kierunek w jakim były zwrócone - kolumna jechała w stronę skrzyżowania drogi z Lipki z drogą Stryków-Brzeziny w Niesułkowie Kolonia (tj. poruszali się na wschód). Czyżby zmylili drogę lub odcięto im odwrót???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motocykle? A masz coś takiego?

Co do sprzętu z 1945 r. - jeszcze zanim ściągnęli oficjalnie na złom to z całą pewnością to co się dało rozebrała miejscowa ludność (na jednej fotografii mam szkielet dwu(trzy?)osiowej ciężarówki z tablicą WH - ale nie jest to Blitz", na drugiej jest lepiej zachowana charakterystyczna trzyosiówka z odkrytą kabiną i składaną przednią szybą, tak jak w amerykańskich GMC). Niestety, nie jestem ekspertem od niemieckich ciężarówek, więc nie podam nazw. Może ktoś pomoże?
Dla ułatwienia - ta pierwsza jest ewidentnie pierwowzorem naszych Starów 25 (charakterystyczna garbata kabina).

A słyszałeś o szczątkach KdF-a w rzece?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Panowie - jestem.
Niestety, poczta elektroniczna nie jest tak niezawodna jak Poczta Polska ;))), więc były przerwy na łączach.

Miq - ten Kdf był podobno w Nowostawach, jak masz dojścia to pogadaj z miejscowymi (mam info, że kowal rozebrał części).

TomekK - nadaj na priva. Będziemy w kontakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie