Skocz do zawartości
  • 0

[Identyfikacja] Stary żelazny klucz z sygnaturą "O" – pozycje austro-węgierskie I WŚ


Pytanie

Napisano

Cześć wszystkim,
Proszę o pomoc w identyfikacji i datowaniu żelaznego klucza ze zdjęć. Przedmiot wyszedł z ziemi w jednym dołku razem z innymi fantami z okresu I wojny światowej: guzikiem z austriackim dwugłowym orłem, łuską Mauser 12 mm (bicia Manfred Weiss Budapeszt) oraz odłamkami artyleryjskimi.
Klucz jest masywny, pokryty grubą warstwą korozji. Na uchu (uchwycie) pod odpowiednim kątem widać zarys litery „O” lub cyfry „0” (załączam zbliżenie).
Moje pytania:
  1. Czy w strukturach armii Austro-Węgier (K.u.K.) tego typu klucze były elementem wyposażenia np. skrzyń amunicyjnych, wozów taborowych czy narzędziowych?
  2. Czy litera "O" na uchu to znana sygnatura producenta, czy raczej przypadkowy wżer korozyjny?
  3. Jaką metodę polecacie na oczyszczenie tak grubego destruktu (elektroliza czy kwasek)?
Z góry dzięki za wszelkie sugestie!

IMG_3076.jpeg

IMG_3080.jpeg

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Napisano
18 minut temu, Detektor małopolska napisał:

guzikiem z austriackim dwugłowym orłem, łuską Mauser 12 mm (bicia Manfred Weiss Budapeszt)

Pokaż te przedmioty.

  • 0
Napisano

Wiem, że stan jest bardzo słaby i przedmiot wygląda jak rdzawy destrukt, ale na żywo pod światło (w środkowej części) widać zarysy skrzydeł i kształt przypominający orła. Czym to najlepiej ruszyć, żeby odsłonić relief i nie zepsuć resztek metalu?”
Oto obiecane zdjęcie denka łuski. Mój błąd z tym Manfred Weiss – teraz w świetle wyraźnie widać czeskie bicia segmentowe: litera Z na górze (Zbrojovka Brno) oraz rok rozbity na 19 i 38 po bokach. Idealnie pasuje to pod wrzesień 1939 w Pcimiu."

IMG_3120.jpeg

IMG_3119.jpeg

  • 0
Napisano
11 minut temu, Detektor małopolska napisał:

litera Z na górze (Zbrojovka Brno) oraz rok rozbity na 19 i 38 po bokach. Idealnie pasuje to pod wrzesień 1939 w Pcimiu

Idealnie to mi pasuje na Mannlicher 8 x 50R z fabryki M. Weissa produkcji ze stycznia 1916 roku, o ile dobrze widzę na tym zdjęciu.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie