Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich cz. 2


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W temacie ostatnich manewrów Pułku, w sierpniu 1939 roku:

"Koncentracja letnia Podolskiej Brygady Kawalerii odbyła się 50 km na południe od Lwowa, w rejonie Chodorów, Żydaczów, w miejscu gdzie

Stryj wpada do Dniestra. Pułk wyszedł na nią wieczorem 20 lipca i jednym marszem nocnym osiągnął rejon koncentracji Pododdziały

zajęły kwatery następująco:

- Dowództwo pułku, dwór Poddniestrzany

- 1, 2 i 3 szwadrony, wieś Poddniestrzany na północnym brzegu Dniestru

- 4 szwadron i szwadron KM, Wołcniów nad Stryjem, po drugiej stronie Dniestru.

Płk. E. Godlewski , ze względu na zajęcia odbywane w spieszeniu ( tj. ćwiczenia w słuśbie polowej pieszo i strzelania), zarządził, aby konie byly oszczedzane".

Zdj.1 W miejscu zakwaterowania 3 szwadronu we wsi Podniestrzany. Siedzi szef szwadronu wachm. K. Juzwa.

Zdj.2. Ułan z 3 szwadronu.

Zdj.3. Oficer dyżurny Pulku chor. B. Gadzin i kpr. Materna.

Zdj. 4. W miejscu zakwaterowania 3 szwadronu.

Zdj. 5 Poranna toaleta w 3 szwadronie.

Zdj. 6.  Przy grzybku slużbowym w miejscu zakwaterowania dowództwa Pulku.

man juzwa.JPG

man39r4.JPG

man materna gadzin.JPG

man 4 koni.JPG

man 39rr.JPG

man 39r.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli o grzybkach sluzbowych , kilka przykładów z Pułku...

 Zdj.1,2. grzybek slużbowy 1 szwadronu w 1935 roku, z brezentowym daszkiem

Zdj. 3.  grzybek slużbowy w 4 szwadronie.

Zdj. 4.  przy dowodztwie Pułku.

Zdj. 5.  nieustalony.

g1.JPG

g2.JPG

g5.JPG

g4.JPG

g3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2023 o 20:49, formoza58 napisał:

Jesli o grzybkach sluzbowych , kilka przykładów z Pułku...

 Zdj.1,2. grzybek slużbowy 1 szwadronu w 1935 roku, z brezentowym daszkiem

Zdj. 3.  grzybek slużbowy w 4 szwadronie.

Zdj. 4.  przy dowodztwie Pułku.

Zdj. 5.  nieustalony.

g1.JPG

g2.JPG

g5.JPG

g4.JPG

g3.JPG

Ten z por. Brantem jest też w albumie

195.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy to, ze niemalo zdjeć wykonywane byly w wiekszych egzemplarzach. To przeze mnie zamieszczone  pochodzi od syna wachm. Janiszewskiego. Z kolei zdjęcie, na ktorym ułan poprawia ostrogę  na stopniach taczanki podczas postoju, mam ze pamiatek po wachm. Zenknerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, formoza58 napisał:

Znaczy to, ze niemalo zdjeć wykonywane byly w wiekszych egzemplarzach. To przeze mnie zamieszczone  pochodzi od syna wachm. Janiszewskiego. Z kolei zdjęcie, na ktorym ułan poprawia ostrogę  na stopniach taczanki podczas postoju, mam ze pamiatek po wachm. Zenknerze.

Zdjęcia mają to do siebie, że przeważnie powstają w wielu egzemplarzach, tylko nie zawsze przetrwają do naszych czasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2023 o 13:10, formoza58 napisał:

Cd...

Życie poligonowe trwało nadal. Na tablicach informacyjnych przy " grzybkach" podoficerów slużbowych szwadronów

pojawiły się " Nowiny", grupujace po służbie i podczas czasu wolnego spragnionych wiadomości ułanów.

Ciekawe, z którego roku byly te " Nowiny", za plecami por. Brandta. Probowałem powiekszyć na maxa, ale nie udalo się. Sądzac po rogatywce sluzbowego, w gre wchodza manewry do 1935 włącznie. Muszę popatrzeć na poprzednie manewry.

nowiny.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, formoza58 napisał:

Ciekawe, z którego roku byly te " Nowiny", za plecami por. Brandta. Probowałem powiekszyć na maxa, ale nie udalo się. Sądzac po rogatywce sluzbowego, w gre wchodza manewry do 1935 włącznie. Muszę popatrzeć na poprzednie manewry.

nowiny.JPG

Sprawdzałem z lupą 10x podświetlaną. Obraz jest ostry, ale trochę za małe cyfry. Może dała by radę lupa zegarmistrzowska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo, czy ktoś może przybliżyć temat: medaliki i obrazki z wizerunkiem M.B. Jazłowieckiej, w szczególności z okresu II RP. Wiadomo, historia tradycja, Patrole ułanów do klasztoru w Jazłowcu. Tradycja utrzymywana do dnia dzisiejszego. Tam otrzymywali obrazki, medaliki. Interesujące jest jak się zmieniał ich wygląd. Może jest opracowany jakiś materiał w tym temacie. Na rynku kolekcjonerskim, aukcjach, rzadko można spotkać obrazek czy medalik, szczególnie z okresu IIRP. Osobiście pragnę stwierdzić, że częściej można spotkać, z tego okresu, odznakę pułkową niż medalik. 

Dla zaczęcia tematu zamieszczam zdjęcia Patroli do klasztoru w Jazłowcu.

1. Patrol z grudnia 1929r., prowadzony wówczas, przez młodego p.por. Edwarda Branta

2. Patror, zdjęcie z gazety Maj 1939r.

 

174.jpg

175.jpg

176.jpg

379.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Te pierwsze trzy zdjęcia przedstawiają patrol pułkowy ze Lwowa do Warszawy, w marcu 1935 roku. Pewnie Edward Brandt jako mlody podporucznik po promocji w 1929 roku był z patrolem  grudniowym do Jazlowca, ale na Twoich zdjęciach jest już porucznikiem z przeszło pięcioletnim stażem w Pułku. Natomiast zdjęcie z gazety z 1939 roku, przedstawia młodych podporucznikow z luzakami na placu ćwiczeń za płotem koszarowym, w kierunku na Winniki. Mam orginał tego zdjecia z pamiatek po rtm. Stanislawie Mogile Stankiewiczu, ktory sluzył w Pułku w latach 1936- 1937.

Odnośnie medalikow i obrazkow, to faktycznie, bardzo rzadko pojawiaja sie na aukcjach. Ja nie spotkalem się z medalikami z miedzywojnia, choć mam sporo powojennych.. Natomiast obrazkow z okresu miedzywojnia bylo kilka motywów .Te, ktore dostawali nasi Ulani podczas Koronacji w lipcu 1939 byly kolorowe z dwoma proporczykami pułkowymi po bokach, przy stopach Pani Jazlowieckiej.

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, formoza58 napisał:

Te pierwsze trzy zdjęcia przedstawiają patrol pułkowy ze Lwowa do Warszawy, w marcu 1935 roku. Pewnie Edward Brandt jako mlody podporucznik po promocji w 1929 roku był z patrolem  grudniowym do Jazlowca, ale na Twoich zdjęciach jest już porucznikiem z przeszło pięcioletnim stażem w Pułku. Natomiast zdjęcie z gazety z 1939 roku, przedstawia młodych podporucznikow z luzakami na placu ćwiczeń za płotem koszarowym, w kierunku na Winniki. Mam orginał tego zdjecia z pamiatek po rtm. Stanislawie Mogile Stankiewiczu, ktory sluzył w Pułku w latach 1936- 1937.

Odnośnie medalikow i obrazkow, to faktycznie, bardzo rzadko pojawiaja sie na aukcjach. Ja nie spotkalem się z medalikami z miedzywojnia, choć mam sporo powojennych.. Natomiast obrazkow z okresu miedzywojnia bylo kilka motywów .Te, ktore dostawali nasi Ulani podczas Koronacji w lipcu 1939 byly kolorowe z dwoma proporczykami pułkowymi po bokach, przy stopach Pani Jazlowieckiej.

Dzięki za sprostowanie. To znaczy że w gazecie, też jest niewłaściwy opis zdjęcia. Z tego patrolu do Warszawy w 1935r., mam jeszcze dwa zdjęcia, pewnie Wiesz, z dedykacją, ale to przy innej okazji. 

Co do obrazków i medalików, załączam zdjęcia. Medalik z pewnością należał do ułana Jazłowieckiego. Uszko do łańcuszka spiłowane, dwa otworki do mocowania medalika. Rozmawiałem z jednym z kolekcjonerów, powiedział, że medaliki takie były mocowane przy uprzęży konia. Awers gładki bez żadnych bić czy stempli.

EX2.jpg

EX3.jpg

Medalik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ,właśnie taki zarejestrowalem kiedyś  z aukcji z opisem jako z okresu międzywojennego. Powojenne pisownia nie byla wklęsla, tylko wypukla na odlewie i obowiązuje do dzis. Czy to w wersjach tradycyjnych ( w tym w wersjach pozlacanych) i okraglych ( w tych w wersjach srebrnych) ...

med prz4d.JPG

medal wspolcz.JPG

medalik sreb.JPG

med srebr.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, formoza58 napisał:

Tak, ten ww. medalik jest z lat trzydziestych. Toczka w toczkę miałem taki po Wujku. Niestety, utonąl mi podczas jednego z nurkowań. Był "płacz i zgrzytanie zębami", tym bardziej , że byl przy mnie lata. 

Przykro, z tym medalikiem.

W temacie: obrazki, medaliki z M.B. Jazłowiecką, nic więcej nie mam.

Inni użytkownicy Forum nie chcą się podzielić wiedzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie, w oczekiwaniu na  chętnych do podzielenia się wiedzą... Z pamiątek po st. wachm. Michale Skopowskim. 

1. W 1921 

2. W 1923

3. W okresie międzywojnia

5. W 1936

4. W  1946.

I zapalniczka towarzysząca Michałowi Skopowskiemu w swej żołnierskiej drodze. Z ciekawości, uruchomiłem i pali jak nowa.

skopowski 21e.JPG

skopowski 20te.JPG

skopwski 30te.JPG

skopowski 36r.JPG

skopowski.JPG

skopowski zapal1.JPG

skopowski zapal2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna pamiątka👍. W temacie zapalniczka....... Jakiś czas temu trafiła do mnie. Nie ma pewności, że to 14 PUJ. Czternastka wpisana w podkowę z orłem, może sugerować 14PUJ, ale pewności niema. Czy sprawna? - nie sprawdzałem

Zapalniczka wykonana z naboju do karabinu przeciwpancernego

,,UR” – wz.35. 14 p. Ułanów Jazłowieckich?. Wys. całkowita – 130mm.

Oznaczenie naboju:

,,Orzeł” - PWU – FA (Fabryka Amunicji Państwowych Wytwórni Uzbrojenia), Wytwórnia Amunicji Nr 1 w Warszawie, oraz Zakłady Amunicyjne „Pocisk S.A.” w Rembertowie.

,,37” – rok produkcji 1937.

,,N” – producent materiału.

,,67” – zawartość miedzi w mosiądzu 67%.

Niebieska obwódka spłonki – nabój przeciwpancerny – smugowy.

 

UR1.jpg

UR4.jpg

UR6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2023 o 21:50, boleo54 napisał:

Co do czołgu................luty 1942  Jazłowiaki na poligonie, przyjechały czołgi. Zdjęcia + duży artykuł 

G2.jpg

G3.jpg

G4.jpg

G5.jpg

G6.jpg

G7.jpg

G8.jpg

G9.jpg

Do mnie dziś rowniez los się usmiechnąl ...  Ciekawy artykuł z pięknego wydarzenia, jakim była wizytacja pary królewskiej  na odcinku przeciwdesantowym Pułku w Budden Camp, w Szkocji, 7 marca 1941 roku. Do tego kilka zdjęć i rysunek Walentynowicza. Uzupelniają dotychczas znane i tworzą całość ...

14ul 41r8.JPG

14ul 41r9.JPG

14ul 41r10.JPG

14ul 41r11.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie