Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich cz. 2


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.03.2023 o 12:01, formoza58 napisał:

Trochę imion pułkowych koni, będacych w Pułku do 1939 roku.  W jednym z suplementów w moim opracowaniu jest prawie 500 zarejestrowanych przez lata. Wiele padło podczas walk wrześniowych :-(...

kon1.JPG

kon2.JPG

kon3.JPG

kon4.JPG

kon5.JPG

kon6.JPG

kon7.JPG

Widzę, lecisz alfabetycznie z imionami koni, masz jeszcze tego dużo więcej. Trudno będzie dopisać, do tego wykazu coś nowegoj. Tak naprędce przypomniałem sobie konia o imieniu Szatan, takiego otrzymał ułan Franciszek Błażewicz po wstąpieniu do pułku w 1919r. A pro po, mam już opracowany ostatecznie materiał dotyczący tego Ułana i autoryzację jago syna Bogusława Błażewicza. Kiedy to będzie wydane, razem z innymi materiałami, trudno powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Godzinę temu, boleo54 napisał:

Widzę, lecisz alfabetycznie z imionami koni, masz jeszcze tego dużo więcej. Trudno będzie dopisać, do tego wykazu coś nowegoj

Nie , nie ma problemu z uzupelnieniem coś nowego do istniejącego materiału. Dlatego się nie śpieszę ;-)

Dlatego pewnie Twoje opracowanie ujrzy " światło dzienne" wcześniej niż moje. Gratuluję , bardzo się cieszę  i trzymam kciuki. Mimo istnienia dotychczasowych opracowań w temacie Pułku, uważam, że ich  nigdy nie za wiele ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo,

chcę się podzielić pewnym spostrzeżeniem. Czy to jest prawdziwe, czy tylko przypuszczenie, sami ocenicie.

Pytanie brzmi, czy gen. Wiktor Ziemiński, w okresie służby w LWP, swój Krzyż Walecznych 1944 nosił na wstążce Krzyża Walecznych 1920.

Jak sam pisze w swoich wspomnieniach ,,Wrzesień,.. Oflag,.. Wyzwolenie,…” na ostatniej zbiórce 29 września ,,Tak- pomyślałem,gdy do bluzy przypinano mi Krzyż Walecznych – ku chwale Ojczyzny, tej Ojczyzny, której nie potrafiliśmy obronić i uchronić przed Okupacją”

Tak się składa, że oba KW zostały przekazane przez rodzinę p.por./gen. Wiktora Ziemieńskiego i znajdują się w moich zbiorach.

Krzyż Walecznych 1920 jest ze wstążką zeszyty maszynowo.

Krzyż Walecznych 1944 jest ze wstążką zeszyty ręcznie, raczej nieporadnie.

Tu należy dodać, że wersja przedwojenna odznaczenia nie była dopuszczona do noszenia przez oficerów służby czynnej po 1945r.

 

Dalej, z załączniku nr.1 przedstawiam fragment ze wspomnień W.Z.

 

- rozmawiałem z synem p.por/gen. W.Z. o tym kawałku wstążki z Krzyża Walecznych.

Potwierdził, że ten kawałek wstążki dotarł i był w w pamiątkach rodzinnych. Obecnie jest zagubiony. (ułan Stanisław Klimaszewski, który przywiózł ten kawałek wstążki, nie figuruje w Wykazie Żołnierzy 14PUJ).

Możliwe, że nie mogąc nosić KW1920, zamienił wstążki. Cel wiadomy, choć trudny do opisania słowami. Na zdjęciach z okresu LWP, w jego stroju sylwetce łatwo dostrzec korzenie kawalerzysty.

 

Zał. 2 Oflag IIC Woldenberg, p.por. Wiktor Ziemiński z KW

Zał. 3 Gen. Wiktor Ziemiński LWP.

Zał. 4 Zdjęcie z ewidencji Obozowej

Zał. 5 Identyfikator, nieśmiertelnik obozowy. Odciśnięta jest także nazwa Oflag XIB (Braunschweig) gdzie przebywał od października 1939r. do czerwca 1940r.

 

 

WZ1.jpg

100.jpg

107.jpg

102.jpg

101.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2023 o 11:15, boleo54 napisał:

Szanowni Państwo,

chcę się podzielić pewnym spostrzeżeniem. Czy to jest prawdziwe, czy tylko przypuszczenie, sami ocenicie.

Pytanie brzmi, czy gen. Wiktor Ziemiński, w okresie służby w LWP, swój Krzyż Walecznych 1944 nosił na wstążce Krzyża Walecznych 1920.

Jak sam pisze w swoich wspomnieniach ,,Wrzesień,.. Oflag,.. Wyzwolenie,…” na ostatniej zbiórce 29 września ,,Tak- pomyślałem,gdy do bluzy przypinano mi Krzyż Walecznych – ku chwale Ojczyzny, tej Ojczyzny, której nie potrafiliśmy obronić i uchronić przed Okupacją”

Tak się składa, że oba KW zostały przekazane przez rodzinę p.por./gen. Wiktora Ziemieńskiego i znajdują się w moich zbiorach.

Krzyż Walecznych 1920 jest ze wstążką zeszyty maszynowo.

Krzyż Walecznych 1944 jest ze wstążką zeszyty ręcznie, raczej nieporadnie.

Tu należy dodać, że wersja przedwojenna odznaczenia nie była dopuszczona do noszenia przez oficerów służby czynnej po 1945r.

 

Dalej, z załączniku nr.1 przedstawiam fragment ze wspomnień W.Z.

 

- rozmawiałem z synem p.por/gen. W.Z. o tym kawałku wstążki z Krzyża Walecznych.

Potwierdził, że ten kawałek wstążki dotarł i był w w pamiątkach rodzinnych. Obecnie jest zagubiony. (ułan Stanisław Klimaszewski, który przywiózł ten kawałek wstążki, nie figuruje w Wykazie Żołnierzy 14PUJ).

Możliwe, że nie mogąc nosić KW1920, zamienił wstążki. Cel wiadomy, choć trudny do opisania słowami. Na zdjęciach z okresu LWP, w jego stroju sylwetce łatwo dostrzec korzenie kawalerzysty.

 

Zał. 2 Oflag IIC Woldenberg, p.por. Wiktor Ziemiński z KW

Zał. 3 Gen. Wiktor Ziemiński LWP.

Zał. 4 Zdjęcie z ewidencji Obozowej

Zał. 5 Identyfikator, nieśmiertelnik obozowy. Odciśnięta jest także nazwa Oflag XIB (Braunschweig) gdzie przebywał od października 1939r. do czerwca 1940r.

 

 

WZ1.jpg

100.jpg

107.jpg

102.jpg

101.jpg

Szanowni Państwo, chciałbym jeszcze w temacie Oflag IIC wyjaśnić pobyt p.por. Władysława Orskiego. Nie jestem dogłębnie zorientowany w temacie, może ktoś potrafi to wyjaśnić. Tak w ogóle to nie widzę chętnych do aktywnego uczestnictwa w tym Wątku 14PUJ. Cały ciężar spoczywa na użytkowniku Formoza58.

W załączniku zdjęcie p.por. Władysława Orskiego z ewidencji obozowej. Zakładam, że został zarejestrowany w Oflagu IIC Waldenberg nr. 1096. W spisie więźniów tego obozu Oflag IIC nie widnieje jego nazwisko. Listy więźniów obozu zrobione są alfabetycznie, numery więźniów już nie.

Nr. 1095 - Orłowski Kazimierz

Nr. 1095 - zdjęcie p.por. Władysław Orski - brak numeru i nazwiska.

Nr. 1097 - Orzeszko Florenty.

Wiadomo, że wraz z grupą oficerów z wyzwolonych obozów dojechał na święto pułkowe 11 lipca 1946r. Może był przeniesiony, może pominięty w liście itp., nie wiem.

 

228.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, boleo54 napisał:

Tak w ogóle to nie widzę chętnych do aktywnego uczestnictwa w tym Wątku 14PUJ. Cały ciężar spoczywa na użytkowniku Formoza58.

Pozory mylą, Boleo, wierz mi ;-) A odnośnie " całego ciężaru", to bardzo miły i owocny " ciężar", który z wielką chęcią dźwigałem, dźwigam i będę dźwigał, jak na moderatora wątku przystało. Jak kiedyś wspomniałem " Tuum fac, nec respicies finen". Każde "ręce na pokład" są zawsze mile widziane, ale naprawdę nie zachęcam lub nie mobilizuję. Niemało chętnych wybiera np. formę uczestnictwa poprzez priv lub maila. Tak, że z tymi chętnymi do aktywnego uczestnictwa, to tak nie do końca .A może z biegiem czasu, pojawią się kolejni sympatycy tego wątku ;-) Było by fajnie.

         -------------------------------------------------------------------

 

I w dalszym ciągu  identyfikacje obiektów koszarowych na Jałowcu.

Sowieckie wozy bojowe pozostawione na koszarowym placu ćwiczeń, przed budynkiem nr. 18 stajni 1 szwadronu. W głębi od lewej budynek nr. 17, tj stajnia plutonu trębaczy i drużyny dowódcy Pułku.

plan 1 szwad pl treb 2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2023 o 15:23, formoza58 napisał:

Sowiecki czołg na Łyczakowskiej,  porzucony przy budynku stajni 1 szwadronu w 1941 roku...

plan 1szw.JPG

plan 1szw2.JPG

plan 1szw3.JPG

plan 1szwad1.JPG

Uzupełnienie... Na pierwszych dwóch zdjęciach widoczne kolejno stajnia 4 szwadronu, ujeżdżalnia kryta nr.1, stajnia Inspektoratu Armii i wieża wodociągowa. Na drugim w głębi od prawej dzwonnica kościoła garnizonowego. Na zdjęciu 3 i 4 widoczna jest jedna z dwóch drewnianych szop, w których stały przed wojną wozy drużyny dowódcy Pułku.

t koszar2.JPG

t koszary.JPG

t treb.JPG

t treb2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie