Skocz do zawartości

Czyszczenie starych monet srebrnych?


Ms. Metalsearcher007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam w kolekcji 3 sreberka, które chciałbym wyczyścić. Ort i złotówki z II RP. Proszę o wszelkie rady i sposoby jak najmniej ryzykownego wyczyszczenia ich. Dodam, że wszystkie sztuki były moczone w wodzie z mydłem przez jedną dobę i nie dało to zbyt wielkich rezultatów. Jestem kompletnie zielony w temacie czyszczenia monet, a na internecie znalazłem same sposoby z użyciem kwasów i nadal poszukuję bezpieczniejszej metody. Załączam zdjęcia swoich "okazów".

SodaPDF-converted-Still001 (1).jpg

298579939_587399592943710_8991547899519604570_n.jpg

SodaPDF-converted-Still002.jpg

298504570_1748373975499612_2664414013911257927_n.jpg

SodaPDF-converted-Still003.jpg

298266915_614199590137596_837375245989814512_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym kilka razy - najbardziej prosta metoda i do tego nieinwazyjna.

Nalej do szklanego spodeczka octu spożywczego 10%, włóż monetę i obok włóż coś stalowego, np większy gwóźdź, efekt widoczny już po kilku godzinach. Następnie dokładne płukanie i suszenie, no i na końcu można monety czymś zabezpieczyć. Na początek możesz wypróbować na tych przedwojennych.

Edytowane przez balans
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, balans napisał:

Pisałem już o tym kilka razy - najbardziej prosta metoda i do tego nieinwazyjna.

Nalej do szklanego spodeczka octu spożywczego 10%, włóż monetę i obok włóż coś stalowego, np większy gwóźdź, efekt widoczny już po kilku godzinach. Następnie dokładne płukanie i suszenie, no i na końcu można monety czymś zabezpieczyć. Na początek możesz wypróbować na tych przedwojennych.

Dziękuję bardzo, na pewno wypróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Ms. Metalsearcher007 napisał:

Dziękuję bardzo, na pewno wypróbuje.

Mile widziane zdjęcia po próbie. A metoda polega na elektrolizie związków miedzi [np siarczków] na powierzchni srebra i wykorzystuje różnicę potencjałów.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, balans napisał:

Mile widziane zdjęcia po próbie. A metoda polega na elektrolizie związków miedzi [np siarczków] na powierzchni srebra i wykorzystuje różnicę potencjałów.

Zdjęcia oczywiście pokażę, już widać pierwsze cudowne efekty. Zadam tylko jeszcze jedno pytanie, bo kto pyta nie błądzi, na jaki okres zostawić monetę w tej mieszance? Jest jakieś bezpieczne maksimum?

Edytowane przez Ms. Metalsearcher007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Ms. Metalsearcher007 napisał:

Zdjęcia oczywiście pokażę, już widać pierwsze cudowne efekty. Zadam tylko jeszcze jedno pytanie, bo kto pyta nie błądzi, na jaki okres zostawić monetę w tej mieszance? Jest jakieś bezpieczne maksimum?

Do czasu aż moneta nie stanie się całkowicie srebrna i pozbawiona nalotu. Proces można przyspieszyć wymieniając po kilku godzinach ocet i gwoździa, a jest bezpieczny, bo srebro w tym przypadku nie wchodzi w reakcję z żelazem. No i nie zapomnij o dokładnym wypłukaniu monet i ich osuszeniu.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, balans napisał:

Do czasu aż moneta nie stanie się całkowicie srebrna i pozbawiona nalotu. Proces można przyspieszyć wymieniając po kilku godzinach ocet i gwoździa, a jest bezpieczny, bo srebro w tym przypadku nie wchodzi w reakcję z żelazem. No i nie zapomnij o dokładnym wypłukaniu monet i ich osuszeniu.

Dzięki, naprawdę oszczędziłeś mi dużo czasu, który bym stracił szukając dalej metod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, dago2 napisał:

Balans, mam pytanie. Czy próba srebra z jakiego jest wykonana moneta ma jakieś znaczenie podczas czyszczenie tą metodą? Chodzi mi o to, czy moneta ze srebra o niskiej próbie nie zostanie zniszczona?

Pozdrawiam 

Pewnie jakiś wpływ ma, z tym, że ja kilka monet z XVII wieku wyczyściłem w ten sposób bez uszczerbku dla ich stanu. Natomiast byłbym ostrożny jeżeli chodzi o monety dużo starsze, bo były bite z bardzo kiepskiego srebra, co się zresztą zmieniło po odkryciu w Czechach dużych złóż srebra i pojawił się Grosz Praski. A zresztą elektrolizę można w każdej chwili przerwać. Natomiast ta metoda nie jest zalecana do sreber pokrytych tzw. patyną szlachetną, bo ją też usunie.

Pozdrawiam

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, dago2 napisał:

Balans, mam pytanie. Czy próba srebra z jakiego jest wykonana moneta ma jakieś znaczenie podczas czyszczenie tą metodą? Chodzi mi o to, czy moneta ze srebra o niskiej próbie nie zostanie zniszczona?

 

Pozdrawiam 

Osobiście będę dzisiaj czyścił elektrolizą orta z 1623 to zobaczymy jakie wyjdą z tego rezultaty. Właściwie nawet ta pięciozłotówka jest tylko w 75% srebrna z dużą domieszką miedzi i nie spowodowało to uszkodzeń, więc sądzę, że nawet monety z gorszego stopu powinny zachować się podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.08.2022 o 11:25, Ms. Metalsearcher007 napisał:

Osobiście będę dzisiaj czyścił elektrolizą orta z 1623 to zobaczymy jakie wyjdą z tego rezultaty. Właściwie nawet ta pięciozłotówka jest tylko w 75% srebrna z dużą domieszką miedzi i nie spowodowało to uszkodzeń, więc sądzę, że nawet monety z gorszego stopu powinny zachować się podobnie.

Można zapytać, jak powiodło się z Ortem i pozostałymi monetami?

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 17.08.2022 o 11:28, balans napisał:

Można zapytać, jak powiodło się z Ortem i pozostałymi monetami?

Ort dobrze się zachował, spod warstwy brudu wyszła korozja. Będę jeszcze próbował kolejnej elektrolizy, być może uda się jej pozbyć. Dziesiątki z Piłsudskim jeszcze nie poddałem elektrolizie, ale w wolnym czasie to zrobię. Wniosek wysuwa się tak, że nawet monety z gorszej próby srebra i z domieszką można bezpiecznie poddać elektrolizie. Czasami nie warto, bo można trafić na niespodzianki takie jak ta korozja, aczkolwiek nic poza tym nie powinno się stać.

SodaPDF-converted-Still001 (1).jpg

299681864_1100183977590165_4917085007587486945_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak elektroliza nie dała rady z tym kuprytem, to pozostaje czyszczenie mechaniczne.Ja używam do tego ołówków do czyszczenia .Z tym że wcześniej monetę pokrywam cienką warstwą wazeliny technicznej żeby zmniejszyc tarcie i ograniczyć ryzyko zarysowania monety.Do tego potrzebna jest jeszcze dobra lupa na statywie bądź mikroskop.Nie jest to łatwy sposób, ale skuteczny.Zaznaczam że nie jest to metoda dla wszystkich,jeśli masz ciężką ręke i brak ci cierpliwości  to lepiej nie próbować.

 

Edytowane przez pablo69
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
W dniu 18.08.2022 o 23:26, Ms. Metalsearcher007 napisał:

Ort dobrze się zachował, spod warstwy brudu wyszła korozja. Będę jeszcze próbował kolejnej elektrolizy, być może uda się jej pozbyć. Dziesiątki z Piłsudskim jeszcze nie poddałem elektrolizie, ale w wolnym czasie to zrobię. Wniosek wysuwa się tak, że nawet monety z gorszej próby srebra i z domieszką można bezpiecznie poddać elektrolizie. Czasami nie warto, bo można trafić na niespodzianki takie jak ta korozja, aczkolwiek nic poza tym nie powinno się stać.

SodaPDF-converted-Still001 (1).jpg

299681864_1100183977590165_4917085007587486945_n.jpg

I jak poszło z pozostałymi monetami? No i co sądzisz o tej metodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
On 10.09.2022 o 17:17, balans napisał:

I jak poszło z pozostałymi monetami? No i co sądzisz o tej metodzie?

Pozostałe monety również wyszły idealnie i to chyba najmniej inwazyjna metoda, wręcz nawet śladu nie zostawia. Tania i idealna dla każdego, w tym kompletnie zielonych. Dzięki raz jeszcze za pomoc😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie