Skocz do zawartości
  • 0

Identyfikacja umundurowania


Pytanie

Napisano

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji umundurowania mojego pradziadka (w czapce) i prapradziadka. Nie wiem o nich zbyt wiele, mam tylko zdjęcia, może na ich podstawie będzie można pogłębić temat na czym bardzo mi zależy.

121.jpg

120.jpg

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Napisano
3 godziny temu, formoza58 napisał:

Na pierwszym występuje jako podchorąży  wachmistrz

Podchorąży rezerwy. Zastanawia mnie tylko ten wysoki stopień jak na podchorążego rezerwy ale mogło być i tak.

Na drugiej fotografii porucznik w ex-austriackiej kurtce, mogą być Legiony Polskie ale też wojna polsko-bolszewicka.

  • 0
Napisano
4 minuty temu, Edmundo napisał:

wysoki stopień jak na podchorążego rezerwy

Czy jest tu możliwe jakieś porównanie do powojennych podchorążych SPR ? Przepraszam za odrębny temat.

  • 0
Napisano
Godzinę temu, ptasznik napisał:

Czy jest tu możliwe jakieś porównanie do powojennych podchorążych SPR ?

Ptasznik ale w jakim sensie ma być to porównanie. Czy powojenny podchorąży rezerwy z przełomu lat 40-50 tych czy też powojenny podchorąży z lat 80-tych. W okresie powojennym trochę namieszano z tymi "podchorążymi rezerwy".

  • 0
Napisano

Zasadniczo to podchorążowie rezerwy z lat 80-tych mieli być awansowani tak samo jak podchorążowie rezerwy lat 30-tych czyli pół roku nauki w SPR (a te powołano bodajże w roku 1980 czy też 1982) i pół roku praktyki w jednostce (liniowej czy też jakiejkolwiek innej) a następnie "wypad" do cywila. Awans na pierwszy stopień oficerski dopiero po zaliczeniu ćwiczenia/ćwiczeń w rezerwie.

  • 0
Napisano

O to mi chodziło. Dzięki.

Co zaś się tyczy wysokiego stopnia, to mój podchorąży dowódca plutonu (jeden z chyba trzech lub czterech, bo w jednostce byli osiem miesięcy), wyszedł do cywila jako sierżant podchorąży, a przyszedł jako kapral.

Jeśli zbytnio odbiega to usuńmy.

  • 0
Napisano
38 minut temu, Edmundo napisał:

Podchorąży rezerwy. Zastanawia mnie tylko ten wysoki stopień jak na podchorążego rezerwy ale mogło być i tak

Nie dziwne.Po latach przez określony czas musiał  piąć się po szczebelku, aby otrzymać awans na podporucznika rezerwy. Przez lata taki podchorąży rezerwy brał udział w ćwiczeniach pułku i trwało nawet kilka lat, aby otrzymać awans na oficera rezerwy.

  • 0
Napisano

Dziękuję bardzo za odpowiedzi- coś się już klaruje:) na pierwszym zdjęciu z tyłu mam napis "Lwów 1933 r" czy istnieje jakaś szansa na odnalezienie pradziadka w jakiś spisach osobowych? Wiem z forum, że jest książka P. Bauera o 17 Pułku i tam taki spis podobno jest ale niestety nie posiadam tej książki i widzę, że jest raczej trudno dostępna. Czy ktoś może posiada i mógłby mi sprawdzić? Pradziadek nazywał się Tadeusz Schwartz (lub Szwarc)

  • 0
Napisano
2 godziny temu, formoza58 napisał:

Nie dziwne.Po latach przez określony czas musiał  piąć się po szczebelku, aby otrzymać awans na podporucznika rezerwy. Przez lata taki podchorąży rezerwy brał udział w ćwiczeniach pułku i trwało nawet kilka lat, aby otrzymać awans na oficera rezerwy.

Oczywiście, jasna sprawa.

1 godzinę temu, songbird napisał:

na pierwszym zdjęciu z tyłu mam napis "Lwów 1933 r" czy istnieje jakaś szansa na odnalezienie pradziadka w jakiś spisach osobowych?

W "Roczniku Oficerskim Rezerw 1934" w spisie oficerów rezerwy 17 Pułku Ułanów osoba o takim nazwisku nie figuruje, ale to nic dziwnego skoro jeszcze w 1933 r. był podchorążym wachmistrzem a ROR 1934 zawiera spis oficerów rezerwy zapewne uaktualniony właśnie w 1933 r.

Być może takowe nazwisko będzie w niedawno wznowionym opracowaniu "Awanse oficerskie w Wojsku Polskim 1935-1939" tylko tam zdaje się że są wymienieni oficerowie zawodowi. Niestety nie posiadam tejże książki.

  • 0
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, songbird napisał:

na drugim zdjęciu jest rok 1921 ale nie jestem pewna czy to data wykonania fotografii czy data jej ofiarowania (od ojca dla córki)

Mundur widoczny na fotografii pasuje i na 1921 r.

Edytowane przez Edmundo
  • 0
Napisano
On 1.04.2022 o 22:55, lukasz-41 napisał:

Pasuje. Ma już nowe naramienniki porucznika. Zaczęto je wprowadzać z początkiem 1920.

Czy jest Pan w stanie powiedzieć coś więcej na podstawie tego zdjęcia?

  • 0
Napisano (edytowane)

Zapewne powyższe pytanie nie jest skierowane do mnie ale jak już zajrzałem do tegoż wątku to nieco dopowiem. Widoczna jest ex-austriacka kurtka, na prawym ramieniu podwójny sznur zwany akselbantem w wersji dla oficerów Sztabu Generalnego i adiutantów sztabowych, jednakże z racji stopnia porucznika może to być po prostu rekwizyt atelier fotograficznego w którym wykonano ową fotografię (bardzo modne i popularne były różne niestandardowe dodatki mundurowe widoczne na zdjęciach z epoki). Ale być możliwym jest iż widoczna na fotografii osoba istotnie pełniła funkcję adiutanta sztabowego. Może Kolega lukasz-41 coś jeszcze dopisze.

P.S. Co do pierwszej fotografii to wachmistrz podchorąży ma bardzo nietypową drelichową bluzę letnią, owa nietypowość polega na braku kołnierza który zastąpiono stójką jak w rosyjskich "gimnastjorkach", drugim (choć już mniej nietypowym elementem) są kontrafałdy na kieszeniach widoczne także, chodź rzadko, na innych fotografiach żołnierzy WP w letnim umundurowaniu polowym.

Pozdrawiam

Edytowane przez Edmundo
  • 0
Napisano

Nic dodać, nic ująć. Obawiam się, że z tego zdjęcia nic już nie da się "wycisnąć" ponad to, co napisał kol. Edmundo.

Natomiast jeśli chodzi o zdjęcie wachmistrza, to to JEST regularna gimnastiorka - proszę zauważyć, że rozpięcie nie sięga dołu koszuli. Jest to o tyle dziwne, że zdjęcie pochodzi z okresu, kiedy już nie powinno być problemów z regulaminowymi sortami mundurowymi. Natomiast warto zwrócić uwagę, że skoro pan wachmistrz jest podchorążym rezerwy (biało-czerwony sznurek wokół naramiennika) - zatem być może wystawił mundur tzw. "własnym sumptem".

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie