Skocz do zawartości

Sterbebild Obraz śmierci ?


Gena1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanowne grono.

Parę dni temu wpadła mi w ręce taka karteczka, przetłumaczyłam część , ale chciałabym się dowiedzieć gdzie zmarł  ten żołnierz (zmarł za ojczyznę śmiercią bohatera w lazarecie polowym w Naraiov (Galicja).Interesuje mnie też historia tych karteczek, może ktoś z Państwa może mi pomóc? Pozdrawiam i dziękuję

Tekst brzmi:

"Kochanemu synowi i bratu, poległemu podczas wojny, świętej pamięci Johann Rewer, starszemu szeregowcowi / kapralowi w pierwszej kompanii regimentu szkolnego piechoty przy pułku gwardii /skrót Res. czy Ref. - nie wiem od czego/

Urodził się w Ottenstein dnia 3 sierpnia 1890 roku; zmarł za ojczyznę śmiercią bohatera w lazarecie polowym w Naraiov (Galicja) z powodu dyzenterii dnia 1 września 1915 roku. 

Nieutulony w żalu ojciec i rodzeństwo proszą o modlitwę i wspomnienie zmarłego, niech spoczywa w spokoju."

Resized_20210530_130615.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Gena1 napisał:

taka karteczka

zwana wśród git-ludzi nekrologiem

Garde Res(erve) Corps

https://en.wikipedia.org/wiki/Guards_Reserve_Corps

 

Naraiov - obecnie Нараїв, Narayiv (po polsku Narajów), miejscowość na Ukrainie, 10km NE od Rohatyna, Obwód Tarnopolski.

 

Edytowane przez Bartee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, bjar_1 napisał:

Też nie, klepsydry to się na płotach wiesza i zawiadamiają o czyjejś śmierci, sterbebildy nie zawiadamiały.

ależ Ty jesteś upierdliwy, nudzisz się?

https://de.wikipedia.org/wiki/Totenzettel

 

PS. z uwagi na taki zapis z całości

20 hours ago, Gena1 napisał:

Nieutulony w żalu ojciec i rodzeństwo proszą o modlitwę i wspomnienie zmarłego, niech spoczywa w spokoju."

należy uznać, iż było to jednak wywieszane do wiadomości osób trzecich. A to daje podstawy aby kwalifikować taki druk jako klepsydrę/nekrolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2.06.2021 o 11:37, bjar_1 napisał:

Wiesz w ogóle jakie było zastosowanie sterbebilda?

Może mnie ktoś coś powie, napisze na ten temat, bo ja naprawdę nie mam zielonego pojęcia i bardzo chętnie się czegoś dowiem. Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie