Skocz do zawartości
  • 0

Hełm wz.35 ??


merkus

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Tawarisz napisał:

wz.50 w wersji OC z grzebieniem

Zgadzam się ale użytkowany także przez różne "Straże Pożarne" w tym zakładowe, w sumie to "Straże Pożarne" były częścią systemu TOPL/PS/OC więc na jedno wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest hełm wz.50- wzorowany na radzieckich hełmach SSz-40- wyposażony w grzebień, przeznaczony dla Straży Pożarnej. Producenci: Kieleckie Zakłady Wyrobów Metalowych oraz w Huta Silesia (Świętochłowice).

Czerepy, które nie przeszły kontroli, były wykorzystywane zarówno w OC jak i Straży Pożarnej.

Czerep (o wymiarach: wysokość 166 mm, długość 271 mm, szerokość 248 mm) był wykonany metodą tłoczenia z blachy ze stali specjalnej o grubości 1,4 mm. Hełmy strażackie były malowane na czarny, bądź stalowo-szary kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Salieri16000 napisał:

Proszę:- co prawda dwa poniższe linki odnoszą się do hełmu wz. 31/50, jednak potwierdza to, że hełmy strażackie były malowane na czarno:

Ok, rozumiem, dodam iż ogólnie pojęte Straże Pożarne użytkowały także hełmy "poniemieckie", też malowane na czarno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, jak ma się sprawa poniemieckich hełmów wykorzystywanych w Polsce. Jestem w posiadaniu aluminiowego niemieckiego hełmu strażackiego, wzorowanego na tych z czasu wojny. Mój był wykonany już po wojnie, zapewne na maszynach z tamtego okresu, bo wzór jest identyczny jak hełmu wojskowego/policyjnego, czy też innych służb porządkowych. Zmieniono jedynie fasunek, do którego dopinany był skórzany nakarczek, którego w moim egzemplarzu niestety brakuje... No i mój hełm jest czerwony:

IMG_20210415_001947352.thumb.jpg.c3acb892560039cde0a67b0cb6251f56.jpg

IMG_20210415_002049019.thumb.jpg.22fefd02d1039ee77937b165be6f9913.jpg

IMG_20210415_002118341_MP.thumb.jpg.89ab330bac0ca619a9daf31fb024c877.jpg

Przepraszam za jakość zdjęć, ale z potrzeby chwili, były robione naprędce, w nocy o północy ;-) 

Dodam jeszcze, że hełm widoczny na powyższych zdjęciach, był używany przez niemiecką straż pożarną, a dotarł do mnie z Niemiec dzięki mojemu bratu, który wypatrzył go w szopie u swojego szefa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Salieri16000 napisał:

Nie mam pojęcia, jak ma się sprawa poniemieckich hełmów wykorzystywanych w Polsce.

Jest taka pozycja "Hełmy niemieckie w polskich strażach pożarnych po II wojnie światowej." Widzieć, widziałem i przeglądałem, niestety nie posiadam.

Godzinę temu, Salieri16000 napisał:

Mój był wykonany już po wojnie, zapewne na maszynach z tamtego okresu, bo wzór jest identyczny jak hełmu wojskowego/policyjnego, czy też innych służb porządkowych.

Tak, zgadzam się, dodam tylko iż takowe hełmy użytkują "po dziś dzień" różne straże pożarne w "Enerdefenie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Salieri16000 napisał:

Hełmy strażackie były malowane na czarny, bądź stalowo-szary kolor.

Z malowaniem na czarno to pierwszy raz słyszę. Oczywiście nie przeczę że były tak malowane ale czy mógłbyś podać źródło tejże informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2021 o 11:12, Edmundo napisał:

Z malowaniem na czarno to pierwszy raz słyszę. Oczywiście nie przeczę że były tak malowane ale czy mógłbyś podać źródło tejże informacji.

Proszę:- co prawda dwa poniższe linki odnoszą się do hełmu wz. 31/50, jednak potwierdza to, że hełmy strażackie były malowane na czarno:

https://www.facebook.com/Polski.Wrzesien.1939r/posts/2046340582281660/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hełm_wz._31/50

Ten wz .50 z poniższego linku, wygląda na "odnawiany", jednak musiała się na nim zachować oryginalna czarna farba, którą wzorował się "odnawiający", skoro pomalował hełm na ten kolor:

https://myvimu.com/exhibit/52487917-stalowy-helm-strazacki-wz-50

Niestety nie mogę znaleźć strony, na której czytałem o tym, że hełmy wz. 50 również były malowane na czarno. Jaki procent strażackich hełmów stanowiły te pomalowane na czarno- nie wiem, i pewnie nikt nie posiada takiej informacji.

Może wypowie się tu, i uzupełni lub skoryguje mój wpis, ktoś, kto zajmuje się typowo hełmami strażackimi z minionej epoki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie