Skocz do zawartości
  • 0

Łuska wypukłe oznaczenia


kubislaw

Pytanie

Witajcie,

Proszę o pomoc w identyfikacji łuski. Ma wypukłe oznaczenia: na górze 19 lub 10 (jest w tym miejscu mocno zniszczona), na dole III. Możliwe, że ma jeszcze coś z boku, ale nie mam pewności, czy to nie korozja.

Ma wklęsłą spłonkę (otwór głębokości ok 5mm).

Średnica łuski ok 14mm.

 

3.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Oceniam po wyglądzie, ze to łuska od rosyjskiego Mosina. Rzeczywiście- u góry jest 19, jednak u dołu na pewno nie jest "III". Moim zdaniem tam jest "I U". Co do spłonki, to w Twojej łusce brakuje jej zewnętrznej części, a ten wypukły element, który widać w zagłębieniu to kowadełko. Materiał inicjujący zapłon ładunku prochowego znajdującego się w łusce, znajdował się w tej przestrzeni wokół kowadełka- po jego dwóch stronach powinny być jeszcze kanały ogniowe, których na zdjęciu nie widać. Poniżej zaznaczyłem umiejscowienie kanałów ogniowych:

1386815773_uskaMosin.thumb.jpg.749d48514223e60703af1a852a92f94e.jpg

Twoja łuska, uległa zniszczeniu w wyniku działania wysokiej temperatury- zapewne leżała na ściółce w płonącym lesie, lub w płonącej trawie na łące- dlatego też jej ścianki odgięte są na zewnątrz, oraz brakuje wspomnianej przeze mnie wcześniej, zewnętrznej części spłonki.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Salieri16000 napisał:

Wiesz, że dopiero po napisaniu komentarza dotarło do mnie, jaką gafę strzeliłem?! Miałem napisać sprostowanie, ale zdążyłeś mnie uprzedzić- masz rację w 100%.

Dodatkowo w ruskiej pisowni mie na litery "U" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie