Skocz do zawartości

Guziki US Army ?


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

No ciekawe guziczki.

1. Pierwszy nic mi nie mówi, ale może być amerykański, ponieważ ma coś bardzo silnego heraldycznie jak na amerykański. Jest to tzw. guzik trzynastogwiazdkowiec.  Trzynaście gwiazdek w całej amerykańskiej symbolice państwowej i wojskowej to symbol 13 liter w łacińskiej sentencji E pluribus unum, która pełni funkcję motta całej amerykańskiej państwowości (jest na przykład na orłach amerykańskich czapek oficerskich, gdzie oprócz niego też jest 13 gwiazdek).

2. Też ciekawy guzik. Godło jest ewidentnie amerykańskie. Nie przypominam sobie jednak guzików amerykańskich sił zbrojnych z kratkowanym tłem. Zazwyczaj jest ono albo gładkie albo prążkowane w płaszczyźnie poziomej. Ale popatrzę jeszcze, co by to mogło być.

Napisano

Panowie, dziękuję bardzo, dodam jeszcze raz, skąd mam te guzki nie pomnę mam je od przysłowiowego "zawsze" a to już troszkę będzie.

Napisano

Ja w amerykańskiej guzikologii nie siedzę jakoś wybitnie głęboko, jeśli już to w tych epokach albo rodzajach wojsk, jakie głównie mnie zajmują, ale zawsze, gdy widzisz guzik z 13 gwiazdkami, czy to od ubioru polowego, czy od munduru garnizonowego, to z miejsca możesz podejrzewać, że jest to rzecz amerykańska. Przed II wojną i podczas niej te 13-star buttons Amerykanie dawali nawet na ubiory polowe HBT, które do reprezentacji nie służyły, tylko do życia okopowego.

Napisano

No ciekawe to jest. Najbardziej siedzę w mundurologii US Army od Ekspedycji Karnej (Meksyk) do końca II wojny, ale jakoś nie przypominam sobie takich guzików.

Ale nie mówię, że nie ma tutaj jakichś sygnałów kierunkujących poszukiwania.

1. US Army zawsze słabo tolerowała tandetę mundurową. Ten guzik już samej tylko jakości wzorniczej to jest nie rzucającej na kolana.

2. Guziki plastikowe w odzieży wojskowej US Army stosowała w koszulach oraz w spodniach wełnianych i popelinowych; w spodniach i bluzach HBT już nie (tylko incydentalnie w krótkich seriach podczas II wojny, gdy brakowało guzików metalowych) .

3. W mundurach (nie w ubiorach polowych) guziki plastikowe z całą heraldyką US Army występowały niezwykle rzadko, czyli w czasach jakichś kryzysów materiałowych, jak podczas II wojny, gdy dramatycznie oszczędzano i guziki koszulowe, i do kurtek mundurowych.

4. Technologia napylania próżniowego do guzików wojskowych (jak w tym przypadku) to straszne tandeciarstwo, bo to się ściera błyskawicznie. Guzik wygląda na napylany tombakiem, bo to jego Amerykanie używali do galanterii mundurowej w czasach jakichś kryzysów materiałowych.

5. Guzik jest wprawdzie 13-gwiazdkowcem w orle, ale ten orzeł ma dużo poważnych zniekształceń wobec designu bazowego. Design tego orła to jest taki tylko tyle o ile, jeśli chodzi o orła US Army.

6. W USA jest „od zawsze” mania szycia dzieciom mundurków à la wojskowe. Ale zgodnie z prawem nie wolno stosować w tych mundurkach żadnych elementów falerystki sił zbrojnych, więc obchodzi się to bokiem właśnie poprzez jakieś produkty niby podobne do oficjalnych wzorów państwowych dla sił zbrojnych, ale „niby” jest tutaj najważniejsze. Ten guzik pasowałby do tego idealnie i na razie z tym kojarzy mi się najbardziej.

7. Od normalnego munduru i z czasu pokoju (gdy nie ma kryzysów materiałowych) to ten guzik nie jest.

  • 5 months later...
Napisano

"Trzynaście gwiazdek w całej amerykańskiej symbolice państwowej i wojskowej to symbol 13 liter w łacińskiej sentencji E pluribus unum, która pełni funkcję motta całej amerykańskiej państwowości (jest na przykład na orłach amerykańskich czapek oficerskich, gdzie oprócz niego też jest 13 gwiazdek). " Czyżby ?

14 czerwca 1777 roku Drugi Kongres Kontynentalny przyjął rezolucję o fladze, która głosiła: Postanawia się, że na fladze Stanów Zjednoczonych będzie trzynaście pasów ( liczba ta oznacza 13 założonych w Ameryce Północnej kolonii brytyjskich, które zjednoczyły się i zbuntowały przeciwko królowi Jerzemu III), na przemian czerwonych i białych, a unię symbolizować będzie trzynaście gwiazd, białych na niebieskim polu, reprezentujących nową konstelację.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie