Skocz do zawartości
  • 0

Mundur PSZ (?) z odznakami


Eldoret

Pytanie

Mam prośbę o identyfikację munduru. Zdjęcie znajdowało się w kolekcji dokumentów żołnierza PSZ, ale dziwne wydają mi się patki i kołnierz.

Wydaje się, że guziki są z orłem. Nie mogę też zidentyfikować odznak.

Czy mógłby ktoś mi pomóc? Będę bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam

Małgosia

zolnierz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, goła głowa (stąd wiem, że ma bujną czuprynę).

W krótkim życiorysie napisał,  że służył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, a w latach 1935-1937 uczęszczał do Państwowej Szkoły Technicznej, Lotniczej i Samochodowej w Warszawie.

Znalazłam go w  książce: Łukasiak, Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty,  - VI Kurs 1934-1935, 1 kompania - 1935 r. -przydział: 1 psp.

Ale co dziwne, na mundurze nie ma odznaki Szkoły Podch. Rez. Piechoty w Zambrowie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze ten przydział 1 psp (1 Pułk Strzelców Podhalańskich) intryguje. Może to właśnie ma związek z KOP?

Skonsultowałam się jeszcze ze znawcą odznak. Na patce na powiększeniu dostrzegł litery Z.P.

Obiecał, że poszuka takiej odznaki. Więc jest szansa.

--

Jeszcze jedno - jego nazwisko znalazłam w Roczniku Sądeckim, jest tam mowa o Szczawnicy, Polskim Towarzystwie Tatrzańskim i przewodnikach, a w 1960 on pisał podanie o pracę w tym mieście. Może przez sentyment? Więc może to on?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałam się jeszcze z panem Jerzym S. Wojciechowskim, który m.in. specjalizuje się w organizacjach kombatanckich II RP.

Czekam na ewentualne dokładniejsze informacje, ale jest to bez wątpienia mundur organizacji kombatanckiej, związku rezerwistów, tak jak pisaliście. ?

Przy okazji polecam artykuł zamieszczony w 7 tomie "Militariów pomorskich":

Jerzy S. Wojciechowski - Mundury i odznaka Stowarzyszenia Rezerwistów i byłych Wojskowych RP - Związku Rezerwistów. (jest tam kilka ilustracji).

Jest też autorem książki "Stowarzyszenia i związki kombatanckie w latach 1919-1939", zawierającej wykaz wszystkich zarejestrowanych organizacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale akurat to jedyne zdjęcie w tym zbiorze dokumentów. ?

I nie wiem czy należy do właściciela dokumentów.

Mam zdjęcie późniejsze (z innego zbioru dokumentów), ale tylko głowy i nie jestem pewna, czy to ten sam człowiek, choć pewne elementy  (uszy) podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za pomoc. ?

Prześledzę jego życiorys pod kątem międzywojennym (choć jest bardzo skrócony).

Więc może  to być ten sam człowiek, ale na tym zdjęciu jest sporo młodszy (bujna czupryna ? , a drugie zdjęcie (sama głowa) to okres powojenny (stąd nieco mniej włosów i starszy, byłaby różnica ok. 10 lat ). Urodził się w 1912 roku.

A jakieś sugestie co do patki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce o Federacji Związków Obrońców Ojczyzny nie ma żadnych wizerunków odznak kombatanckich. Pewnie trzeba by było szukać w artykułach/czasopismach dotyczących poszczególnych związków tam zrzeszonych. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe.

Ja znałam dotąd tylko tę klasyczną odznakę:

Odznaka_SPRP.jpg

Nie znałam tej zamieszczonej powyżej przez Barbapapę, która - jak znalazłam -  jest określona w jednym z serwisów aukcyjnych jako Odznaka Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Dowództwa Okręgu Korpusu Nr 1.

 

Na zdjęciu nie widzę faktycznie żadnej laseczki od F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sedco Express napisał:

A może nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem Miłośników Dawnej Broni i Barwy ?

(strony w internecie)

Też myślałam o tym, żeby nawiązać kontakt z jakimś stowarzyszeniem, lub z autorem, który specjalizuje się w odznakach międzywojennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na naramiennikach i na patkach kołnierza to nie są żadne z wstawionych oznak  bo nie jest to mundur podchorążego czy nawet podoficera WP.

Na patkach nie dostrzegam żadnych elementów korpusówki KOP-u. Na naramienniku nie ma znaczenia czy jest F czy R jest to oznaczenie stosowane na mundurach rezerwistów/kombatantów. Archiwalne zdjęcia pokazują cywilne krawaty noszone właśnie tylko do mundurów kombatanckich.

Może warto poszukać w historii miasta, w którym mieszkał ? Może są jakieś informacje czy były, a jeśli tak to jakie organizacje paramilitarne, kombatanckie w okresie II RP i po pierwsze ustalić przybliżona datę wykonania zdjęcia.

Pamiątkowe odznaki KOP- nadawano od 1929 r. a osoba ze zdjęcia by ją dostać musiała służyć w tej formacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałam jeszcze do wiki bo intryguje mnie ten KOP, o ktorym nie pisze w życiorysie (jeśli to jego życiorys, był pisany w latach 60 ?

"Odznakę noszono na lewej piersi: oficerowie 4 cm poniżej guzika kieszeni górnej, szeregowi na wysokości 3 guzika". 

On ma odznakę kilka cm poniżej guzika kieszeni górnej.

Generalnie niewiele o nim wiem z tego okresu, poza tym co napisal w życiorysie. Urodził się w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie