Skocz do zawartości
  • 0

Luski do jakich karabinów oraz dziwne iglice mausera


Landszaft

Pytanie

Witam ma parę pytań . Pierwsze widoczne na foto to niemieckie łuski do kb Mauser . Łuski nie dziwota , ale widać tu działanie na spłonce płaskiej iglicy nie okrągłej  jak jest to normą w Kb Mauser , kto produkował lub jaka odmiana karabinu Mausera lub innego karabinu który strzelał nabojami systemu Mauser  miał płaską iglicę ??. Uwaga to nie są dwa uderzenia iglicy w nabój . Naboje prod Niemieckiej.

Drugie pytanie mam dwie wystrzelone łuski wprawdzie wraki ale jak widać na denku też iglica płaska , nabój z kryzą jak w nabojach systemu Mosin długość łuski 5,6 cm , szerokość kryzy 13,5 mm napis na łusce K5 J942  VIII  , i pytanie do jakiego karabinu ten typ łusek i kto produkował

Trzecie pytanie łuska ciut krótsza od łuski systemu Mauser o długości 5,35 cm i napis F  N   39  do jakiego karabinu

i ostatnie pytanie to zdjęcie ostatniego zestawu łusek praktycznie podobnych ale jedna dłuższa od drugiej o 1 mm i  jedna ma ciut dłuższą szyjkę mocowania naboju od drugiej i ciut inny stożek za szyjką . Pierwsza z lewej strony Długość 6,4 cm i oznaczenia na denku EW   43   i druga 6,3 cm i oznaczenia L   C   42 i tak samo do jakich karabinów te naboje " wydaje mi się że to z dostaw Lend Lease". Dziękuję za pomoc osobom które zadadzą sobie trud odpowiedzi na moje zapytania

DSC01107.JPG

DSC01118.JPG

DSC01106.JPG

DSC01108.JPG

DSC01109.JPG

DSC01111.JPG

DSC01112.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

W naszych lasach działała partyzantka "Ponurego" a niedaleko było miejsce gdzie przejmowano zrzuty Z Anglii i cichociemnych. Więc po lasach znajomi leśnicy pokazali mi gdzie  były mniej więcej ich miejsca "Biwakowe" bo puste łuski czasami leżą na wierzchu i  wyskakują w trakcie wyrębów leśnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w moich Lasach był "Ponury" ?. ,A naprawdę zależy o jakiego "Ponurego" chodzi. Czy o Jana Piwnika czy o Jerzego Kurpińskiego.  Bo ten pierwszy był u Ciebie a ten drugi u mnie, a łuski z Brena są z miejsca akcji i likwidacji  "Krwawego Julka" oberleutnanta Schmidta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie