Skocz do zawartości
  • 0

wieko skrzymi artyleryjskiej I wojna


Landszaft

Pytanie

Witam .będąc dziś w lesie na wyrębie gdzie leśnicy sadzą nowy las i przeorali stanowiska gdzie stała artyleria austriacka a potem niemiecka w trakcie I wojny światowej znalazłem wyorane na powierzchni wieko skrzyni artyleryjskiej o wymiarach 37 X 52 cm która ma wewnątrz 3 talerzyki mosiężne , reszta pewniakiem odpadła .Wieko zamykane na 2 haczyki z boku wieka . Pytanie do jakich pocisków była ta skrzynia , Niemiecka czy Austriacka , może ktoś ma zdjęcia jak ta skrzynia wyglądała.

IMG_0324.JPG

IMG_0326.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Landszaft napisał:

... wokół tego wieka leżało pełno rozrzuconych zawleczek od zapalników. wziąłem kilka na pamiątkę co widać na fotografii. ...

IMG_0328.JPG

A powiedz mi z czego jest zrobiony element przesuwający się po kółku?  Ołów? Bardzo ładnie zachowany.

Pozdrawiam.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyr dzięki za widok zapalnika do którego stosowana jest zawleczka. Leży tego tam sporo, kółko stalowe a element aluminiowy. raczej ołowianych by nie stosowano , raz że ołów miękki i ma tendencję do odkształcania, dwa można by łatwo przez szarpnięcie zerwać kółeczko i oderwać od zabezpieczenia a zapalnik nadal by był zabezpieczony. A może ma ktoś fotkę jak taki pocis do tej armaty wyglądał i ja wyglądała łuska "jakiej była wysokości " Bo wg zdjęć jakie podesłał Barbapapa ta skrzynia ma niewielką wysokość tak około 35 cm a pociski były w niej ustawiane w pionie bo po co by były te talerzyki na wieku . Na tej fotografii widać tę skrzynię przy armacie a na niej stoi skrzynka drewniana , widać za to jej wysokość , stąd miarkuję jej wysokość 30-35 cm

feldhaubitze m99.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie czy do tej haubicy pociski i łuski były osobno ładowane do wystrzelenia ?? bo ze zdjęcia jakie dołączyłem to widać pociski w drewnianej skrzyni i ładowany pocisk przez jednego ładowniczego a drugi trzyma osobno łuskę . Czy to były pociski niescalone ?? czy do tej haubicy do łuski wkładano woreczki z prochem przed wystrzałem określając donośność ?? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak że widać zawleczki od niemieckiej haubicy a skrzynia od austriackiej . Tak jak zaznaczano w tym miejscu frontu był styk armii Austriackiej i Niemieckiej , dlatego przy zmianach na początku walczyli tam Austriacy a po pewnym czasie zmienili ich Niemcy i w obu przypadkach stały tam haubice . Jedynie troszkę jestem zdziwiony że artyleria stała niecałe 40-50 metrów za okopami i z uwagi że okopy przebiegały szczytem to artyleria była zasłonięta wzniesieniem więc jak padał okop to artyleria praktycznie miała niewielkie szanse na obronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyczne zawleczki i rozmieszczenie okopów jest k. Opoczna. Okopy typowo pruskie. Na stoku dość długiego i stromego wzgórza piechota a w odległości ok 100 m w zagłębieniu za szczytem pozycje artylerii. Najprawdopodobniej ustawione na stromotorowy ostrzał równiny na przedpolach wzgórza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  a możesz podać link do tych zdjęć .. Masz rację te talerzyki mosiężne mają ponad 10 cm średnicy, wokół tego wieka leżało pełno rozrzuconych zawleczek od zapalników. wziąłem kilka na pamiątkę co widać na fotografii. Zawleczki pewnie były standardowe do kilku zapalników więc chyba nie da się rozpoznać z jakich.

IMG_0328.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie