Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Nie żyje twórca kultowego serialu "MASH". Gene Reynolds miał 96 lat

Recommended Posts

Gene Reynolds był scenarzystą, reżyserem i producentem głośnego serialu "MASH" z Alanem Aldą w roli głównej. Reynolds w czasie swojej kariery zdobył sześć nagród Emmy, a także pełnił funkcję przewodniczącego Guildii Reżyserów przez cztery kadencje.

Nie żyje Gene Reynolds. Polskiej publiczności najlepiej jest znany dzięki kultowemu serialowi komediowemu "MASH", który w latach 70. w przełomowy sposób pokazywał życie wojskowych lekarzy w Korei. Reynolds pisał do niego scenariusze, reżyserował poszczególne odcinki i był jego producentem.

Nie żyje autor kultowego serialu "MASH"

Reynolds zmarł w wieku 96 lat w Burbank w Kalifornii. Informację o jego śmierci potwierdziła Amerykańska Gildia Reżyserów, której przewodniczącym był cztery razy. Filmowiec zaczynał jako dziecięcy aktor, po raz pierwszy zagrał w "Our Gang" w 1934 roku, szybko uznał, że woli zająć się reżyserią. Pracował także m.in. przy kultowym sitcomie "I Love Lucy". Tworzył popularny także w Polsce serial "Dotyk Anioła".

Gene Reynolds dostał propozycję stworzenia serialowej wersji popularnego antywojennego filmu "MASH" z 1970 roku niedługo po jego kinowym sukcesie. Reżyser wciągnął do projektu scenarzystę Larry'ego Gelberta. Razem stworzyli zabawny, a jednocześnie poruszający szereg ważnych problemów społecznych serial, który przez długie lata nie schodził z anteny, a jednocześnie przez 11 lat nieustannie zdobywał branżowe nagrody za scenariusze, reżyserię i aktorskie popisy. Do innych wyróżnień filmowca należy nagroda Peabody'ego, wręczana za wybitne dokonania w amerykańskim przemyśle medialnym.

Thomas Schlamme i Jay D. Roth z Amerykańskiej Gildii Reżyserów podkreślili w oświadczeniu wydanym po śmierci Reynoldsa:

Wpływ Gene'a na współczesną Gildię był znaczący i trwały. Bardzo dbał o różnorodność. (...) W czasie swoich dwóch kadencji całkowicie poświęcił się temu, by nasze stowarzyszenie stało się bardziej inkluzywne.

Reynolds zdobył 24 nominacje do Emmy, wygrał łącznie sześć - za serial "MASH" i produkcję "Lou Frant". Po raz pierwszy nagrodzono go w 1970 roku za produkcję "Room 222", który był także jednym z jego pierwszych samodzielnych projektów. W swoich produkcjach zawsze starał się skupić na ludzkim aspekcie każdej historii - czytamy w "Variety". Często cytował Faulknera i podkreślał, że najbardziej lubi opowiadać o "ludzkim sercu, które jest na wojnie z samym sobą". W wywiadzie z Academy Foundation powiedział:

Szukam człowieczeństwa. A ono łączy się z komedią i dramatem.

Reynolds nie bał się improwizować i włączać innych do pracy nad scenariuszem. Dzięki temu "MASH" był taki innowacyjny i przełomowy. Grający jedną z głównych ról w serialu Alan Alda wspomina współpracę z reżyserem:

Aktorzy i scenarzyści cały czas ze sobą negocjowali, przekraczali swoje bariery.

Alda zapewnia, że dzięki temu podejściu aktorzy byli w stanie grać dużo bardziej wiarygodnie. Wszystkie sezony "MASH" były w ścisłej dziesiątce najpopularniejszych programów telewizyjnych, ostatni odcinek serialu obejrzało 50 milionów widzów.

 

https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,25668166,nie-zyje-tworca-kultowego-serialu-mash-gene-reynolds-mial.html#s=BoxOpLink

Share this post


Link to post
Share on other sites

Się narobiło 🙂 Wszędzie jakieś kulty 😛 Gdzie temu gniotowi (  serial) do Altmanowskiego oryginału?  To tak , jakby porównać "Wściekłego Byka " do "Pieściworów" 😄 . Ale niech Mu gleba lekką będzie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

MASH z Alanem Aldą w roli głównej, takich filmów się nie zapomina, szkoda że reżyser zmarł, ale będzie pamiętany przez to co stworzył.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information