Jump to content

Nie żyje twórca kultowego serialu "MASH". Gene Reynolds miał 96 lat


Czlowieksniegu
 Share

Recommended Posts

Gene Reynolds był scenarzystą, reżyserem i producentem głośnego serialu "MASH" z Alanem Aldą w roli głównej. Reynolds w czasie swojej kariery zdobył sześć nagród Emmy, a także pełnił funkcję przewodniczącego Guildii Reżyserów przez cztery kadencje.

Nie żyje Gene Reynolds. Polskiej publiczności najlepiej jest znany dzięki kultowemu serialowi komediowemu "MASH", który w latach 70. w przełomowy sposób pokazywał życie wojskowych lekarzy w Korei. Reynolds pisał do niego scenariusze, reżyserował poszczególne odcinki i był jego producentem.

Nie żyje autor kultowego serialu "MASH"

Reynolds zmarł w wieku 96 lat w Burbank w Kalifornii. Informację o jego śmierci potwierdziła Amerykańska Gildia Reżyserów, której przewodniczącym był cztery razy. Filmowiec zaczynał jako dziecięcy aktor, po raz pierwszy zagrał w "Our Gang" w 1934 roku, szybko uznał, że woli zająć się reżyserią. Pracował także m.in. przy kultowym sitcomie "I Love Lucy". Tworzył popularny także w Polsce serial "Dotyk Anioła".

Gene Reynolds dostał propozycję stworzenia serialowej wersji popularnego antywojennego filmu "MASH" z 1970 roku niedługo po jego kinowym sukcesie. Reżyser wciągnął do projektu scenarzystę Larry'ego Gelberta. Razem stworzyli zabawny, a jednocześnie poruszający szereg ważnych problemów społecznych serial, który przez długie lata nie schodził z anteny, a jednocześnie przez 11 lat nieustannie zdobywał branżowe nagrody za scenariusze, reżyserię i aktorskie popisy. Do innych wyróżnień filmowca należy nagroda Peabody'ego, wręczana za wybitne dokonania w amerykańskim przemyśle medialnym.

Thomas Schlamme i Jay D. Roth z Amerykańskiej Gildii Reżyserów podkreślili w oświadczeniu wydanym po śmierci Reynoldsa:

Wpływ Gene'a na współczesną Gildię był znaczący i trwały. Bardzo dbał o różnorodność. (...) W czasie swoich dwóch kadencji całkowicie poświęcił się temu, by nasze stowarzyszenie stało się bardziej inkluzywne.

Reynolds zdobył 24 nominacje do Emmy, wygrał łącznie sześć - za serial "MASH" i produkcję "Lou Frant". Po raz pierwszy nagrodzono go w 1970 roku za produkcję "Room 222", który był także jednym z jego pierwszych samodzielnych projektów. W swoich produkcjach zawsze starał się skupić na ludzkim aspekcie każdej historii - czytamy w "Variety". Często cytował Faulknera i podkreślał, że najbardziej lubi opowiadać o "ludzkim sercu, które jest na wojnie z samym sobą". W wywiadzie z Academy Foundation powiedział:

Szukam człowieczeństwa. A ono łączy się z komedią i dramatem.

Reynolds nie bał się improwizować i włączać innych do pracy nad scenariuszem. Dzięki temu "MASH" był taki innowacyjny i przełomowy. Grający jedną z głównych ról w serialu Alan Alda wspomina współpracę z reżyserem:

Aktorzy i scenarzyści cały czas ze sobą negocjowali, przekraczali swoje bariery.

Alda zapewnia, że dzięki temu podejściu aktorzy byli w stanie grać dużo bardziej wiarygodnie. Wszystkie sezony "MASH" były w ścisłej dziesiątce najpopularniejszych programów telewizyjnych, ostatni odcinek serialu obejrzało 50 milionów widzów.

 

https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,25668166,nie-zyje-tworca-kultowego-serialu-mash-gene-reynolds-mial.html#s=BoxOpLink

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information