Skocz do zawartości
  • 0

Mundur II RP-Virtutti + inne odznaki -pagony


jolinar

Pytanie

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

jolinar jest to starszy sierżant, oznaczenie stopnia w tej "wersji" obowiązywało do 1938 r., cyfry 58 to jak zapewne już wiesz 58 Pułk Piechoty.

kapuchy3 spis żołnierzy 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich/58 Pułku Piechoty odznaczonych Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V Klasy (odznaczono 46 żołnierzy tegoż pułku) znajduje się w tomiku "Zarys Historii Wojennej 58 Pułku Piechoty Wielkopolskiej" wydanego w 1928 r. w serii "Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich 1918-1920", większość tomów jest dostępna w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, ten o 58 pp na pewno. A gwoli ścisłości to w 1939 r. nie było stopnia sierżant sztabowy, był sierżant i straszy sierżant oraz chorąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego/koleżanko Jolinar - imię pradziadka Franciszek

Kolego/kolezanko Edmundo - dziękuję za informację. Co do sierżanta sztabowego, to użyłem skrótu myślowego, chodziło mi oczywiście o starszego sierżanta z miejscem zatrudnienia w sztabie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kapuchy3 napisał:

Kolego/koleżanko Jolinar - imię pradziadka Franciszek

Kolego/kolezanko Edmundo - dziękuję za informację. Co do sierżanta sztabowego, to użyłem skrótu myślowego, chodziło mi oczywiście o starszego sierżanta z miejscem zatrudnienia w sztabie.

 

20 godzin temu, kapuchy3 napisał:

Mam pytanie - czy zdjęcie pochodzi z Twojego rodzinnego albumu? Pytam się dlatego, że mam kilka zdjęć swojego pradziadka w tych samych odznaczeniach i mundurze, łącznie z odznaką frontu litewko-białoruskiego, jednostka oczywiście ta sama. Pradziadek był przedwojennym podoficerem zawodowym (wcześniej powstańcem wielkopolskim, a jeszcze wcześniej I wojna na froncie zachodnim w służbie kaisera), w 39 sierżant sztabowy, zatem w latach 20-tych mógł być jak najbardziej plutonowym. Ponieważ zakładam, że w 4 pułku strzelców wielkopolskich nie było zbyt dużo podoficerów z VM w latach dwudziestych, stad moja ciekawość, czy przypadkiem to nie zdjęcie mojego pradziadka...

ten z foto to najprawdopodobniej Ignacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plutonowy 58 Pułku Piechoty, byłego 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich (stąd 4 na kołnierzu), na kurtce  wz. 19 widoczny Krzyż Virtuti Militari, odznak niestety nie rozpoznaję, na rękawie oznaka pionierów a ogólnie rzecz ujmując to fotografia wykonana została w latach dwudziestych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - czy zdjęcie pochodzi z Twojego rodzinnego albumu? Pytam się dlatego, że mam kilka zdjęć swojego pradziadka w tych samych odznaczeniach i mundurze, łącznie z odznaką frontu litewko-białoruskiego, jednostka oczywiście ta sama. Pradziadek był przedwojennym podoficerem zawodowym (wcześniej powstańcem wielkopolskim, a jeszcze wcześniej I wojna na froncie zachodnim w służbie kaisera), w 39 sierżant sztabowy, zatem w latach 20-tych mógł być jak najbardziej plutonowym. Ponieważ zakładam, że w 4 pułku strzelców wielkopolskich nie było zbyt dużo podoficerów z VM w latach dwudziestych, stad moja ciekawość, czy przypadkiem to nie zdjęcie mojego pradziadka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie