Jump to content
Sign in to follow this  
zuki

Detektoryści Wyklęci

Recommended Posts

Zbieramy, komentujemy i aktualizujemy. 

Kolejny, gdyby zginęło. 

Toruńska policja na zlecenie tamtejszej prokuratury zatrzymała archeologa Olafa Popkiewicza oraz Sebastiana Witkowskiego – prowadzących popularny program telewizyjny „Poszukiwacze Historii” – poinformował serwis Zwiadowcahistorii.pl

W środowisku archeologów i poszukiwaczy pojawiły się spekulacje, że jest to pokłosie jednego z programów wyemitowanego w telewizji Polsat, po którym ponad pół roku temu Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków skierował do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia „czynu zabronionego w postaci zniszczenia lub uszkodzenia zabytku, prowadzenia poszukiwań bez pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej”. Chodziło o odkopanie bez zgody konserwatorskiej części pojazdu Panhardt 178, który w czasie wojny był wykorzystywany przez niemiecką policję i został prawdopodobnie zniszczony przez polską partyzantkę w 1944 r.

Olaf Popkiewicz, archeolog i poszukiwacz brał udział w odkopywaniu zakopanego po wojnie pojazdu, po czym zakopał go w tym samym miejscu. Akcję poszukiwania wyemitowano w jednym z odcinków „Poszukiwaczy Historii” telewizji Polsat. Później pojazd został skradziony. Stąd pojawiły się spekulacje, że zatrzymanie Popkiewicza miało związek z tą sprawą, chociaż właściciel posesji wskazywał, że odkupieniem pojazdu zainteresowana była inna, nieznana mu osoba, która prawdopodobnie pojazd wykopała nocą i ukradła.

Jak ustalił Archeolog.pl pojazd po kradzieży mógł trafić do zamożnych kolekcjonerów z Francji.

Aby uciąć spekulacje środowiskowe zarówno archeologów jak i poszukiwaczy zapytaliśmy policję i prokuraturę o sprawę zatrzymania uczestników słynnego programu „Poszukiwacze Historii”, który przez lata edukował Polaków i zarażał pasją archeologiczną i poszukiwawczą.

„Kwestie, o które Pan pyta objęte są śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Toruń – Wschód. To prokurator jest „gospodarzem” tego postępowania i jedynie on może udzielić informacji o zakresie prowadzonych czynności”

– powiedział nam mł. asp. Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy toruńskiej policji.

„Prokuratura Rejonowa Toruń-Wschód w Toruniu nadzoruje wszczęte w dniu 20.12.2019 r. śledztwo sygnatura PR 2 Ds. 240.2019, które pozostaje w toku. Wszczęto je na podstawie ustaleń własnych Policji. Dokonano w nim dwóch zatrzymań: Olafa P. oraz Sebastiana W”

– powiedział w rozmowie z Archeolog.pl Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy

Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

„Pierwszemu z nich przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa z art. 263 par. 2 kodeksu karnego (posiadanie broni palnej i amunicji), drugiemu z art. 284 par. 3 kodeksu karnego (przywłaszczenie zabytków archeologicznych). Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym tj. dozór Policji”

– dodał prokurator  Kukawski.

Z naszych ustaleń wynika, że Olaf Popkiewicz (wstępnie zatrzymany przez policję na 48h i zwolniony przed upływem tego czasu) był założycielem muzeum prywatnego. Część środowiska muzealników spekuluje, że być może posiadanie broni palnej i amunicji było wynikiem posiadania takich zbiorów w muzeum Popkiewicza, a postępowanie policyjne wynika z braków w dokumentacji muzealnika. Większość tego typu spraw kończy się umorzeniem, ponieważ muzealnik posiada określony prawem czas na zaewidencjonowanie zbiorów. Z kolei po spełnieniu norm prawnych (odpowiednie gabloty ekspozycyjne lub kasy pancerne) muzealnik (także prywatny) ma prawo posiadać sprawną broń i aktywną amunicję

http://archeolog.pl/slynny-poszukiwacz-i-archeolog-z-dozorem-policyjnym-nasze-ustalenia/

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 godzin temu, zuki napisał:

Toruńska policja na zlecenie tamtejszej prokuratury zatrzymała archeologa Olafa Popkiewicza

Widać koleżkom z archeo nie spodobała się konwencja programu. Pewnie poszedł anonim do prokuratury, ciekawe czy sygnalista był na tyle cwany że zastrzegł sobie anonimowośc.

Walka trwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, bjar_1 napisał:

Ja nie jestem z archeo, a też mi się konwencja tego programu nie podoba. I co teraz? 😄

Tobie to mało co się podoba 😁 a najbardziej że wycen na miejscu nie robią. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, bjar_1 napisał:

Ja nie jestem z archeo, a też mi się konwencja tego programu nie podoba. I co teraz? 😄

Prosta rada. Nie oglądaj.   Jak chcesz jeszcze jakąś poradę śmiało pisz...

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, bjar_1 napisał:

Ja nie jestem z archeo, a też mi się konwencja tego programu nie podoba. I co teraz? 😄

Więc nim zostaniesz 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information