Skocz do zawartości

Które to są jednostki WP II RP?


stagi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu jednostek WP II RP na mundurach młodzieńców ze zdjęcia (ten po prawej to mój dziadek, a ten drugi jego brat).

Na odwrocie zdjęcia jest napisane, że zostało ono zrobione w Grudziądzu (brak daty).

Dziękuję! 

Dziadek 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa fotografia, moim zdaniem pierwsza połowa lat trzydziestych, podoficerowie zapewne nadterminowi a może już zawodowi w spodniach szaserach z jednym lampasem a więc przysługujących podoficerom do mundurów wieczorowych (galowych). Intryguje mnie troszkę sznur strzelca dobrego założony odwrotnie (widoczny "chwaścik" powinien być przy naramienniku), być może założony tylko do tejże fotografii. Jaka jednostka, ha, dobre pytanie. Grudziądz ówcześnie był jednym z większych garnizonów WP z praktycznie wszelakimi rodzajami wojsk i służb. Wykluczyć możemy na pewno kawalerię (nie ma na przykład proporczyków na kołnierzu), osobiście stawiałbym na to że widoczni na fotografii żołnierze służyli w piechocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Maszynka" w postaci lkm wz.08/15 była etatowym uzbrojeniem drużyny piechoty, natomiast trąbka jest dla mnie zagadką, ale zdaje się że na etacie kompanii strzelców był trębacz albo jest to "rekwizyt" tylko do tejże fotografii , ciekawe są także ładownice od Mannlichera. Ogólnie rzecz biorąc uważam iż fotografię wykonano w pierwszej połowie lat trzydziestych, już po "reformie" liczebności drużyny, na fotografii znajduje się 17 żołnierzy więc do stanu etatowego brakuje dwóch żołnierzy (mogli być urlopowani, chorzy, ukarani, pełnić jakąś służbę dyżurną itd. albo po prostu był vacat dla tychże dwóch), poprzednio drużyny liczyły 13 ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie do końca każda drużyna miała lkm wz08/15. Przed zmianami, gdy pluton składał się z 4 drużyn, każda z nich miała po jednym rkm Chauchat lub co druga jeden lkm. W plutonie były więc 4 rkm lub 2 lkm. Wynikało to z tego iż siłę ognia lkm liczono jako 2 rkm. W systemie 3 drużyn w plutonie każda miała jeden rkm wz 28. Jeśli się nie mylę, to na plutony o 3 drużynach pojawiły się po wprowadzeniu na uzbrojenie tego ostatniego rkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarekA pełna zgoda, masz całkowitą rację. Pisząc o lkm wz. 08/15  w drużynach piechoty, pisałem "nieco na skróty" nie rozwijając tematu broni zespołowej gdyż nie to było głównym "motywem" tegoż wątku. Tym niemniej nadal uważam że fotografia pochodzi z pierwszej połowy lat trzydziestych. A z wprowadzeniem rkm wz. 28 to też tak nie do końca albowiem lkm wz. 08/15 pozostały na uzbrojeniu drużyn piechoty jeszcze po "reformie" drużyny i plutonu aż do całkowitego nasycenia Browningami wszystkich jednostek piechoty. Ale co do meritum to oczywiście masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie