stagi Napisano 11 Listopad 2019 Napisano 11 Listopad 2019 Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu jednostek WP II RP na mundurach młodzieńców ze zdjęcia (ten po prawej to mój dziadek, a ten drugi jego brat). Na odwrocie zdjęcia jest napisane, że zostało ono zrobione w Grudziądzu (brak daty). Dziękuję!
Edmundo Napisano 11 Listopad 2019 Napisano 11 Listopad 2019 Bardzo ciekawa fotografia, moim zdaniem pierwsza połowa lat trzydziestych, podoficerowie zapewne nadterminowi a może już zawodowi w spodniach szaserach z jednym lampasem a więc przysługujących podoficerom do mundurów wieczorowych (galowych). Intryguje mnie troszkę sznur strzelca dobrego założony odwrotnie (widoczny "chwaścik" powinien być przy naramienniku), być może założony tylko do tejże fotografii. Jaka jednostka, ha, dobre pytanie. Grudziądz ówcześnie był jednym z większych garnizonów WP z praktycznie wszelakimi rodzajami wojsk i służb. Wykluczyć możemy na pewno kawalerię (nie ma na przykład proporczyków na kołnierzu), osobiście stawiałbym na to że widoczni na fotografii żołnierze służyli w piechocie.
stagi Napisano 13 Listopad 2019 Autor Napisano 13 Listopad 2019 Dziękuję za odpowiedź! Bardzo mnie to zainteresowało i wrzucam drugie zdjęcie. Czy ono dużo wnosi? Dziękuję!
Edmundo Napisano 14 Listopad 2019 Napisano 14 Listopad 2019 Powyższa fotografia wnosi co nieco albowiem jest na niej widoczna drużyna piechoty.
formoza58 Napisano 14 Listopad 2019 Napisano 14 Listopad 2019 Z trębaczem i ze wsparciem, w postaci " maszynki".
Edmundo Napisano 15 Listopad 2019 Napisano 15 Listopad 2019 "Maszynka" w postaci lkm wz.08/15 była etatowym uzbrojeniem drużyny piechoty, natomiast trąbka jest dla mnie zagadką, ale zdaje się że na etacie kompanii strzelców był trębacz albo jest to "rekwizyt" tylko do tejże fotografii , ciekawe są także ładownice od Mannlichera. Ogólnie rzecz biorąc uważam iż fotografię wykonano w pierwszej połowie lat trzydziestych, już po "reformie" liczebności drużyny, na fotografii znajduje się 17 żołnierzy więc do stanu etatowego brakuje dwóch żołnierzy (mogli być urlopowani, chorzy, ukarani, pełnić jakąś służbę dyżurną itd. albo po prostu był vacat dla tychże dwóch), poprzednio drużyny liczyły 13 ludzi.
MarekA Napisano 15 Listopad 2019 Napisano 15 Listopad 2019 Tak nie do końca każda drużyna miała lkm wz08/15. Przed zmianami, gdy pluton składał się z 4 drużyn, każda z nich miała po jednym rkm Chauchat lub co druga jeden lkm. W plutonie były więc 4 rkm lub 2 lkm. Wynikało to z tego iż siłę ognia lkm liczono jako 2 rkm. W systemie 3 drużyn w plutonie każda miała jeden rkm wz 28. Jeśli się nie mylę, to na plutony o 3 drużynach pojawiły się po wprowadzeniu na uzbrojenie tego ostatniego rkm.
Edmundo Napisano 15 Listopad 2019 Napisano 15 Listopad 2019 MarekA pełna zgoda, masz całkowitą rację. Pisząc o lkm wz. 08/15 w drużynach piechoty, pisałem "nieco na skróty" nie rozwijając tematu broni zespołowej gdyż nie to było głównym "motywem" tegoż wątku. Tym niemniej nadal uważam że fotografia pochodzi z pierwszej połowy lat trzydziestych. A z wprowadzeniem rkm wz. 28 to też tak nie do końca albowiem lkm wz. 08/15 pozostały na uzbrojeniu drużyn piechoty jeszcze po "reformie" drużyny i plutonu aż do całkowitego nasycenia Browningami wszystkich jednostek piechoty. Ale co do meritum to oczywiście masz rację.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.