Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz.251 Stuka Zu Fuss


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

Mer..może okazało się że lepsze będzie wykorzystanie wyrzutni stacjonarnych..prościej przewieźć, lepiej można zamaskować, może łatwiejsze dokładne celowanie no i ilość oraz ekonomia produkcji...

Przypuszczam że łatwiej było o drewno niż stal w końcowym etapie wojny..a stacjonarne chyba miały konstrukcje drewnianą...

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie po wprowadzeniu Nebelwerferów 42 kalibru 210 mm i 300 mm Wurfgerat właściwie wyszedł z użycia z oddziałów Nebeltruppe, ale myślałem, że może jednak trochę zamontowano ich na transporterach i "po cichu" służyły w dywizjach pancernych także i w późniejszych latach zamontowane na SdKfz 251 Ausf. D. Tymczasem - nie widać tego za bardzo na zdjęciach, a w raportach dywizji i tak nie występowały w ogóle.

Cytat

łatwiej było o drewno niż stal ..

W końcowym etapie wojny, to największy problem był z materiałami wybuchowymi i to właśnie najbardziej zaważyło na użyciu Nebelwerferów "w końcowym etapie wojny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie...szczerze powiedziawszy nie znam zdjecia na którym nie byłoby skrzynki...Była to chyba jednocześnie skrzynka transportowa i potem pewnie " doczepiana" do konstrukcji wyrzutni /byc może zdejmowano zabezpieczenia transportowe przodu.../

Nawet z wyrzutni "ramowych" /czyli stacjonarnych/ odpalenie odbywało sie ze skrzynki ustawionej na tej wyrzutni.

Jest to bardzo logiczne - łatwiej okragły, dość spory pocisk transportować w czymś o przekroju kwadratu niż w formie "turlajacej" się po podłodze:))). A dodatkowo szybkość kolejnego załadowania:))

Ale to tylko moja logika..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tym razem już trochę więcej Ausf. D. Żeby było jasne - pomimo, że zdjęć tej wersji jest tak mało, to jednak te pojazdy z wyrzutniami  nadal występowały w etatach z roku 1944.

Zdjęcie m25 z dywizji "Felherrnhalle", no i m33 (oczywiście) z Panzer-Lehr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tak właśnie jest... to rozwinięcie m57 a mnie umknęło przy wysyłaniu, bo w jakimś niezrozumiałym zapędzie umieściłem kiedyś to w temacie "wnętrze". Pozbyłem sie takiego podziału w nowej bazie bo właśnie można było coś zgubić:)) /podobnie było z tematem "wraki".../

Tu właśnie widać dokładnie, że skrzynia transportowa była jednocześnie /po wpięciu/ elementem całej wyrzutni. Pewnie wpływało to potężnie na celność ale ta broń /podobnie jak katiusza/ działała "powierzchniowo"...- potężna salwa kilku pocisków robiła swoje:)

Co do Dak - zupełnie przegapiłem to zdjęcie - dla mnie była to czysta /1 ale po blizszym przyjrzeniu się faktycznie wygląda ze zamontowano tu wyrzutnię.. Praktycznie zdjęcie pochodzi z 1943 roku, końcówka epizodu afrykańskiego.. ausf C czyli pewnie niedawno dopłynął:)) dzięki za spostrzegawczość:))

Pejzaż może zimowy ale słodki:)) też wielkie dzięki:))

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Młody duchem napisał:

Tu właśnie widać dokładnie, że skrzynia transportowa była jednocześnie /po wpięciu/ elementem całej wyrzutni.

To chyba oczywiste i nikt tego nie kwestionował?

Mnie natomiast intryguje, czy z wyrzutni s WuR 40 wystrzeliwano też rakiety 30 cm Wk 42 Spr, bo możliwość taka jest ujęta w niemieckich dokumentach, ale czy choć jedno zdjęcie się uchowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było kwestionowania "wprost" Raczej tekst " Była też wersja wyrzutni dla SdKfz 251 do skrzynek drewnianych. " sugeruje wyrzutnie bez skrzynek..:)) ale to może być moja nadinterpretacja tekstu..

miedzy kalibrem 280 a 320 to tylko 4 cm...Myślę, że przy zewnętrznych wymiarach takich samych można bez problemu było znaleźć wewnątrz tę różnicę. Ta skrzynka to tylko prowadnica...pewnie praktycznie przenosiła w czasie "startu" pocisku niewielkie siły,,,:))).

Te skrzynki to przecież konstrukcja ażurowa:))

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie