bodziu000000 Napisano 5 Wrzesień 2019 Napisano 5 Wrzesień 2019 Mam ogromną prośbę o pomoc w rozpoznaniu monet rzymskich. Być może na forum są specjaliści od takich monet. 1 moneta
Landszaft Napisano 5 Wrzesień 2019 Napisano 5 Wrzesień 2019 http://www.wildwinds.com/coins/ric/i.html i przeglądać te folisy konstantynów i innych cesarzy III i IV wieku np. 4 moneta bita w pierwszej oficynie Cyzicus SMKA rewers przedstawia żołnierza z tarczą i włócznią przebijającego leżącego wroga napis otokowy FEL TEMP REPARATIO "Szczęśliwe czasy nastały" . Na awersie popiersie w prawo Constantiusa II w wieńcu laurowym na głowie. Napis otokowy DN CONSTAN-TIVS PF AVG " DN -Dominus Noster" - Nasz Pan Constantius "P F -Pius Felix "pobożny lub wierny szczęśliwy lub bardziej prawdopodobne Perpetuo Felix - Zawsze szczęśliwy" AVG = Augustus . Czyli w tłumaczeniu napis otokowy brzmi "Nasz Pan Konstantius zawsze szczęśliwy August " Katalog RIC VII 104. i tak zalecam bawić się z reszta bo są dość czytelne mimo że to denaty numizmatyczne i popularesy.
Landszaft Napisano 5 Wrzesień 2019 Napisano 5 Wrzesień 2019 5 moneta to to praktycznie to samo co 4 czyli Constantius II ale nie widać kto bił monetę . 6 moneta to Klaudiusz II Gocki mennica Cyzicus "obecnie Kapu Dagh obecnie miasto w Turcji" Awers głowa cesarza w prawo w diademie na głowie napis otokowy DIVO CLAVDIO "Boski Klaudiusz" .Rewers przedstawia ołtarz na którym płonie ogień ,ołtarz podzielony na 4 pola napis otokowy CONSACRATIO -poświęcenie . Katalog La Venera Vol.1 nr 10924 lub katalog Goebl 188 a1. albo monety katalogu RIC od 261 do 264 Zalecam monetki pomoczyć w oliwce aby je odczyścić a potem wstawiać do rozpoznania wtedy łatwiej szukać , teraz to większość purchle z zlanymi napisami lub przykrytymi patyną i tak np moneta 1 to też prawdopodobnie Klaudiusz II Gocki i awers przedstawia prawdopodobnie też głowę cesarza w prawo w diademie i napis podobny DIVO CLAVDIO a rewers to orzeł z rozpostartymi skrzydłami z głową w prawo i napis otokowy CONSECRATIO katalog RIC 266. ale to grube przypuszczenie bo moneta niewyczyszczona .Resztę zostawiam innym aby się wykazali bo da się je rozpoznać tylko trochę cierpliwości, uwagi i łaciny. Pozdro.
bodziu000000 Napisano 6 Wrzesień 2019 Autor Napisano 6 Wrzesień 2019 Dzięki Landszaft za wyjaśnienia i podpowiedzi, podziwiam wiedzę na ten temat. Tyr, masz rację monety zakupione w Polsce. Kupione w miarę tanio, ale bez opisów, stąd moje pytanie. Staram się pomagać wielu osobom, a w tym przypadku akurat są to monety które będą jako pomoc dla dzieci w szkole mojego dziecka w poznawaniu historii. Jednak największa frajdą dla dziecka jest dotknąć historii.
Landszaft Napisano 6 Wrzesień 2019 Napisano 6 Wrzesień 2019 Widzę że nikt się nie kwapi aby dla własnej ciekawości zidentyfikować tę resztę folisów rzymskich i tak moneta nr 2 to Walentynian II (375-392) . Zaczynamy od tego co widać czyli rewers przedstawia dwie wiktorie trzymające wieniec laurowy napis otokowy powinien brzmieć VICTORIA AVGGG czyli w tłumaczeniu "Wiktoria Augusta" ale potrojenie literek końcowych GGG świadczy o tym że w tym czasie rządzili zgodnie trzej cesarze "obok Walentyniana II byli to Teodozjusz I i jego starszy syn Arkadiusz" to też ułatwia datowanie szczegółowe monety. Mennica AQ to Aquileia - obecna włoska Akwileja . Awers powiedzmy że to monolit gdzie widać tylko popiersie w prawo ale widać też ostatnie literki i napis otokowy powinien brzmieć DN VALENTINIANVS PF AVG czyli "Nasz Pan Walentynianus zawsze szczęśliwy August". Katalog RIC IX 47 a . Jak poczyścisz to najwyżej potwierdzisz lub zaprzeczysz czy się to zgadza. Moneta nr 3 jest praktycznie nie do rozpoznania jaki cesarz z Konstantynów bo napisów praktycznie nie ma i nie będzie bo znikły a rewers jest jednym z najpopularniejszych gdzie wielu cesarzy go powielało na monetach przedstawia dwóch żołnierzy wspartych na włóczniach i tarczach a pomiędzy nimi stoi pojedyncze Labrarum czyli sztandar wojsk rzymskich Czworokątna purpurowa chorągiew imperium ze złotymi frędzlami zawieszona na poprzecznej belce, na której pierwotnie osadzony był orzeł (symbol Jowisza), a później chrystogram Chi Rho, który został wprowadzony w Cesarstwie rzymskim w okresie panowania Konstantyna Wielkiego i jego następców a obecnie używany w każdym chrześcijańskim kościele. Napis otokowy brzmiał GLORIA EXERCITVS czyli " chwała zwycięzcom " 7 i 8 monetę pozostawiam innym do wykazania się bo bardzo dużo widać.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.