Skocz do zawartości
  • 0

Żołnierz 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ?


Abramson

Pytanie

Witam!
Mam kilka zdjęć jednej osoby. Kilka zdjęć z okresu jego służby w Wojsku Polskim RP II. I jedno zdjęcie, jak myślę, już on albo w 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki albo w 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki? 
Proszę o pomoc w ustaleniu przybliżonego czasu fotografowania, a także zastanowienie się, dlaczego na kołnierzykach są odznaki wojsk pancernych, jakie są jego okulary na nakryciu głowy i jaki aparat jest żołnierzem? Myślę, że kamera jest START.
Pozdrawiam!

DSC_0116.JPG

DSC_0122.JPG

DSC_0123.JPG

DSC_0125.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma sprawy.

Aparat jest w pokrowcu, który zasłania szyldzik nad górnym obiektywem (celowniczym). Ale o ile mnie pamięć nie myli, to właśnie Brillanty miały tą charakterystyczną kroplowatą klapkę zasłaniającą obiektywy, kopia czyli sowiecki Lubitiel miał klapkę prostokątną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat tak jak pisaliście jest to zapewne "zdobyczny" Voigtlander Brillant ale ważniejsze dla datowania są proporczyki widoczne na kołnierzu w tejże formie (kroju) wprowadzone w 1945 r.  a oficjalnie obowiązujące do 1949 r. Jak wyraźnie widać górna cześć proporczyka jest ciemniejsza a to wyklucza na przykład barwy piechoty (góra żółta, dół granatowy). Ciemniejszą górną barwę miało kilka rodzajów broni i służb w tym artyleria lekka a także broń pancerna oraz służba samochodowa. Częściowo widać też orła "kuricę" na rogatywce. Osobiście uważam iż jest to fotografia z końcowego okresu wojny ewentualnie nie za długo po zakończeniu wojny. Co do barw proporczyków to przecież w składzie każdej dywizji piechoty był pułk artylerii lekkiej oraz dywizjon artylerii pancernej (na SU 76) podlegający organizacyjnie Broni Pancernej a także kompania samochodowa podlegająca Służbie Samochodowej a więc barwy proporczyka jak najbardziej pasują. Oczywiście z tegoż zdjęcia nie wynika nic co wskazywałoby na 1 Warszawską Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Jej następczyni czyli 1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana nie wchodzi w grę gdyż utworzona została dopiero w 1955 r. a fotografia tak jak napisałem wygląda na schyłek wojny bądź okres tuż po.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie