Jump to content
  • 0

Brązowy lub mosiężny ptak. Wikingowie ?


Autsajder68

Question

Witam kolegów. Wykupiłem ze złomu odlew takiego oto ptaka...z brązu lub mosiądzu. Grubość w różnych miejscach od 3 - 5 mm. Wysokość 31,5 cm. Uchwyty z dziurkami półokrągłe ( montowany do drzewca jakiegoś ? ). Otwór w zębach tego ptakosmoka chyba wtórny, nieoryginalny. Kojarzycie taką rzecz ? Współczesna raczej nie jest. Może to pamiątka sprzed lat z Dalekiego Wschodu ? Z Chin ? Z Polinezji ? Z Ameryki Południowej ( motywy azteckie ? ) ? A może to coś celtyckiego albo rodem od Wikingów ? A może Rzym albo Grecja ? Albo Europa w dawnych wiekach ? A może coś z Secesji - część lampy lub czegoś podobnego ? Nie wiem... Ale rzecz intrygująca i podejrzana historycznie.

Kontekstu u byłego właściciela nie znam i nie poznam już ( niemożność namierzenia człowieka i miejsca zamieszkania ). Może wyorał na polu, a może porządkował strych itp.

DSC00817.JPG

DSC00814.JPG

DSC00815.JPG

DSC00816.JPG

DSC00818.JPG

DSC00819.JPG

DSC00820.JPG

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

Prawdopodobnie współczesny element z wiatrowskazu dachowego. Element prawdopodobnie bardzo współczesny z uwagi na mnogość wariantów kulturowych w projekcie "widać w tym motywy inkaskiego smoka ". wyrób prawdopodobnie mosiężny co datuje na wiek XIX lub XX .

Link to comment
Share on other sites

Wykonanie: odlew z formy dzielonej- widać nadlewki obrabiane mechaniczne. Starożytni Chińczycy stosowali już takie technologie ale stawiam na secesyjną ozdobę inspirowaną sztuką starożytną. Np część żyrandola - kinkietu lub coś w tym stylu. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information