Skocz do zawartości
  • 0

odczytanie numerów identyfikacyjnych żołnierzy


piotr.64

Pytanie

Witam wszystkich serdecznie. Zalogowałam się na stronie ponieważ poszukuję miejsca pochówku, wiadomości dot. mojego dziadka, siłą wcielonego do niemieckiego wojska. Dziadek zaginął. Po wojnie wystawiono akt zgonu ( przez stronę Polską). Próbując dociec co się z nim działo, gdzie zginął, pisałam do niemieckich biur skąd ostatnio otrzymałam odpowiedź, że Franciszek żył jeszcze 23 stycznia 1945 roku i został wcielony do 2 Pułku Grenadierów , był na liście 945. Poinformowano mnie, że nosił numer identyfikacyjny -1323-1 M. Kp. Jg. E. B. Czy ktoś potrafiłby odszyfrować ten numer a także podpowiedzieć gdzie dalej szukać??? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź. Mój adres e-mail : piotr.64@op.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyne z czym mogę skojarzyć skrót 1 M.Kp.Jg.E.B. to 1 Marsch Kompanie Jager Ersazt Bataillon czyli 1 kompania marszowa Batalionu Zapasowego Strzelców. Numer 1323 to być możliwe numer indywidualny żołnierza. Ale to tylko moje domniemanie, nie jestem tego całkowicie pewny.

Co do 2 Pułku Grenadierów to powstał z przekształcenia 2 (Pruskiego) Pułku Piechoty który to przed 1939 r. stacjonował w Olsztynie na terenie I Okręgu Wojskowego obejmującego obszar Prus Wschodnich. 2 Pułk Piechoty a następnie 2 Pułk Grenadierów wchodził w skład 11 (Wschodniopruskiej) Dywizji Piechoty której to dowództwo do 1939 r. stacjonowało w Olsztynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna myśl, poszukaj szklaku bojowego 2 Pułku Grenadierów (Grenadier Regiment 2) ze składu 11 Dywizji Piechoty (11 Infanterie Division), może to będzie jakiś trop do dalszych poszukiwań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1945  11 dyw. w której składzie był 2 Gren. Reg. walczyła w Kurlandii . 7 maja 2/3 dyw. ewakuowano z portu w Lipawie na Łotwie do Niemiec. Reszta poddała się 8 maja sowietom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, piotr.64 napisał:

Poinformowano mnie, że nosił numer identyfikacyjny -1323-1 M. Kp. Jg. E. B. Czy ktoś potrafiłby odszyfrować ten numer a także podpowiedzieć gdzie dalej szukać??? 

To nie numer identyfikacyjny, a bicie z nieśmiertelnika dziadka. Po dalsze informacje uderzaj do Deutsche Dienststelle WASt.

https://www.dd-wast.de/de/startseite.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie