Jump to content
  • 0
piotr.64

odczytanie numerów identyfikacyjnych żołnierzy

Question

Witam wszystkich serdecznie. Zalogowałam się na stronie ponieważ poszukuję miejsca pochówku, wiadomości dot. mojego dziadka, siłą wcielonego do niemieckiego wojska. Dziadek zaginął. Po wojnie wystawiono akt zgonu ( przez stronę Polską). Próbując dociec co się z nim działo, gdzie zginął, pisałam do niemieckich biur skąd ostatnio otrzymałam odpowiedź, że Franciszek żył jeszcze 23 stycznia 1945 roku i został wcielony do 2 Pułku Grenadierów , był na liście 945. Poinformowano mnie, że nosił numer identyfikacyjny -1323-1 M. Kp. Jg. E. B. Czy ktoś potrafiłby odszyfrować ten numer a także podpowiedzieć gdzie dalej szukać??? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź. Mój adres e-mail : piotr.64@op.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Jedyne z czym mogę skojarzyć skrót 1 M.Kp.Jg.E.B. to 1 Marsch Kompanie Jager Ersazt Bataillon czyli 1 kompania marszowa Batalionu Zapasowego Strzelców. Numer 1323 to być możliwe numer indywidualny żołnierza. Ale to tylko moje domniemanie, nie jestem tego całkowicie pewny.

Co do 2 Pułku Grenadierów to powstał z przekształcenia 2 (Pruskiego) Pułku Piechoty który to przed 1939 r. stacjonował w Olsztynie na terenie I Okręgu Wojskowego obejmującego obszar Prus Wschodnich. 2 Pułk Piechoty a następnie 2 Pułk Grenadierów wchodził w skład 11 (Wschodniopruskiej) Dywizji Piechoty której to dowództwo do 1939 r. stacjonowało w Olsztynie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Jeszcze jedna myśl, poszukaj szklaku bojowego 2 Pułku Grenadierów (Grenadier Regiment 2) ze składu 11 Dywizji Piechoty (11 Infanterie Division), może to będzie jakiś trop do dalszych poszukiwań. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

W 1945  11 dyw. w której składzie był 2 Gren. Reg. walczyła w Kurlandii . 7 maja 2/3 dyw. ewakuowano z portu w Lipawie na Łotwie do Niemiec. Reszta poddała się 8 maja sowietom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
18 godzin temu, piotr.64 napisał:

Poinformowano mnie, że nosił numer identyfikacyjny -1323-1 M. Kp. Jg. E. B. Czy ktoś potrafiłby odszyfrować ten numer a także podpowiedzieć gdzie dalej szukać??? 

To nie numer identyfikacyjny, a bicie z nieśmiertelnika dziadka. Po dalsze informacje uderzaj do Deutsche Dienststelle WASt.

https://www.dd-wast.de/de/startseite.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information