Skocz do zawartości

Pola boju pod Mokrą po 75 latach.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ponieważ większość zdjęć nie wymaga komentarza. A czy rekonstruktor uśmiechnięty, czy nie, czy krzywo postawił nogę, czy itp, itd. to akurat mało istotne.
Nie, to nie jest nowa Kawaleria, po prostu spieszona, dostosowana do widowiska dotyczącego działania właśnie w tym szyku.
Pytasz... tylko koni , tylko koni brak ". We wcześniejszych rekonstrukcjach na polach Mokrej koni było czasami aż nadto, tyle, ze sprowadzało się do galopad bez żadnego związku, natomiast wygląd Kawalerzystów diametralnie różnił się od Pierwowzorów wrześniowych". Nie doszedłem w opisie, ale była sekcja konna 13 Pułku Ułanów Wileńskich, która zaprezentowała w widowisku, w epizodach wymagających konisi np. działanie patrolu, spieszanie do walki pieszej, odskok w spieszeniu do koni itp. nawet zaakcentowany symbolicznie moment odesłania tabunem koni 3 szwadronu z Mokra II. W widowisku głównie postawiono natomiast nacisk na rzeczywista formę walki pieszej kawalerii w tej bitwie, szczególnie w walce z niemiecką bronią pancerną ;-)
Pytasz...nowa Kawaleria per pedes" ?:) Zaręczam, że większość biorących wtedy spieszonych Kawalerzystów, jeśli zachodzi potrzeba, występuje konno. tak, że, bez obaw ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zechce Pan przybliżyć przyczynę swoistego rozdziału
na Ułanów galopujących i tych nieco mniej :)))
Albowiem Sekcji Konnych na rekonstrukcjach w okolicy było o ile się nie mylę więcej .
Oczywiście jeśli będzie konieczny kolejny scenariusz :) z przyjemnością dodam własne uwagi :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię swoistego"rozdziału. Do widowiska na 75 rocznicę była konieczność użycia takich proporcji konnych i pieszych, ilu wykorzystano.
Równolegle w Wilkowiecku kwaterowała ( jak co rok) konna grupa 21 P.Uł. Nadwiślańskich,a w uroczystościach na Wzgórzu Opatowskim brały udział inne Sekcje Konne. I na uroczystościach rocznicowych we wszystkich miejscach w których się odbyły, reprezentowali Kawalerię Bardzo Godnie.
Niestety, nie można było ich użyć, bowiem duża część Ułanów Nadwiślańskich to dziewczęta, a całość umundurowana była na galowo" do uroczystości reprezentacyjnych, a nie do mokrych i błotnych stanowisk. To dotyczyło również innych Sekcji Konnych...
W tym roku będzie chyba okrągła rocznica bitwy, tak więc jest okazja do nowej instenizacji. Pewnie będzie potrzebny kolejny scenariusz, więc jest niewątpliwie pole do popisu". Wystarczy skontaktować się z aktualnie panującym w tym rejonie wójtem i zaproponować swoją pomoc. Powodzenia ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaterowali w Wilkowiecku - historycznie całkiem zgodnie - tak jak mój Dziadek :)
Wójt nie panuje", jest tylko opłacanym przez Mieszkańców okolicy urzędnikiem .
W tym wypadku również przez moją daleką Rodzinę . Widziałem wzloty i upadki wielu .
Lokalne ambicje mają się nijak do wspólnego wydarzenia historycznego jakim jest Bitwa .
To powinno łączyć a nie dzielić Pasjonatów historii . Jak mówi Pismo : po owocach poznacie ...
Pamiętam jak nieznany mi bliżej Kolega ze Szczecina w przypadkowej rozmowie
w muzeum załamywał ręce" starając się wytłumaczyć to co widzę .
Jeśli w tym dzieleniu" jest Pańska rola to przepraszam niewiele nas łączy .....
bardzo niewiele .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniekąd słusznie muzeum aktualnością zdjęć nie grzeszy :)
taak - nie w pełni rozumiałem wywód Kolegi ze Szczecina .
zakładam że jak zwykle wie Pan więcej :) w końcu bliżej wójta :))))
a co do wzajemnych relacji jak zwykle .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie