Skocz do zawartości

Pola boju pod Mokrą po 75 latach.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Jw.

Kolego RDW60 dziękuję, ale obawiam się, że niepotrzebnie podchodzisz pod lunetę".Ryzykujesz, bowiem po skojarzeniu Twojego 60" ( jak w przypadku mojego 58") możesz załapać przykry dodatek"...
Ja ten bardzo dobrze zapowiadający się wątek jakim był niewątpliwie Zdjęcia z Mokrej", ku uciesze zapewne pozostających na placu" Panów, będę omijał...
Ale tak się składa, że kończą się mi się zdjęcia z rocznicowej rekonstrukcji i będzie czas tutaj na pogaduchy w tym temacie. Akurat właśnie wtedy w Mokrej spotkałem kilku bardzo ciekawych ludzi, dzięki którym moja znajomość wtedy odnośnie boju poszła naprzód. Dotyczy to również min. zdjęć i dokumentów, które na ebay-u lub innych aukcjach krajowych i zagranicznych długo się nie pojawią... a może i wcale.
Namiar mój znasz,a z racji tego, że traktujesz temat bardzo poważnie, będziesz się mógł zapoznać i wyrobić sobie zdanie.
Pozdro serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulamin mundurowy dla uczestników inscenzacji:

Umundurowanie w trakcie inscenizacji jest obowiązuje wyłącznie polowe, co do uroczystości to umundurowanie jest decyzją oddziałów kawaleryjskich biorących w nich udział.

Regulamin mundurowy i wyposażenia :

- mundur sukienny wz. 19 lub wz. 36 ( polowe )

- dopuszczalna kurtka lniana wz. 37 i spodnie sukienne

- furażerka sukienna

- płaszcz sukienny wz. 19 dla broni jezdnych lub wz. 36

- pas główny szeregowego wz. 31 lub wz. 36(dozwolony pas powojenny szyty)

- ładownice trójkomorowe brązowe wz. 22 do karabinka mauser ( dozwolone konwersje z ładownic mosinowskich skórzanych)

- bagnet polski z żabką skórzaną ( odpowiedni do noszonej broni )

- łopatka pięcionitowa z pokrowcem skórzanym

- troczek do karabinka

- replika chlebaka wz .33

- replika torby na maskę pgaz. wz. 32

- puszki na maskę typu RSC

- buty kawaleryjskich juchtowe wz.31( dopuszczalne buty rosyjskie czarne)

- szalik pod mundur polowy khaki

- koszula biała bawełniana lub lniana

- ostrogi żołnierskie ze skórzanymi paskami

- atrapa karabinka wz.98 lub wz.29

- menażka wz. 31 ( dopuszczalna powojenna z małym denkiem aluminiowa)

- manierka (użytkowane przez kawalerie polską)

- hełm wz. 15 ( adrian )

- szelki skórzane z hakami mosiężnymi.



Dla jezdnych:

Rząd wierzchowy żołnierski wz. 25 lub wz. 36 stroczony wg. Instrukcji Noszenia, troczenia i pakowania z 1938 ale bez płachty namiotowej( pałatki) której to kawalerii nie wydano.

W załączeniu przesyłam zdjęcia rekonstruktora z GRH 14 PUJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program obchodów dla rekonstruktorów:

28-30 sierpnia 2014 roku

Budowa okopów i scenografii do rekonstrukcji. Noclegi w Szkole w Mokrej. Prysznice w budynku Straży Pożarnej.

30 sierpnia 2014 r. (sobota)

Noclegi w okopach lub w szkole - należy wziąć karimaty i śpiwory, w okopach zapewniamy słomę do stanowisk.

Konie - nocleg zadaszony w dawnym ośrodku SKR w Mokrej, dostępne słoma i siano. Lawety parkują w tym samym ośrodku wzdłuż płotu po lewej stronie.

GRH i Kluby Kawaleryjskie nie zgłoszone do rekonstrukcji meldują swój udział w uroczystościach do Marka Babulewicza, celem otrzymania wytycznych dotyczących możliwości zaprezentowania pokazu przed rekonstrukcją i udziału w defiladzie kończącej widowisko. Konie biorące udział w uroczystościach, po zgłoszeniu do Marka mogą być kwaterowane na terenie ośrodka SKR. Dowódca placu konnego - Robert Mazur z 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

10.00 - 15.00 - Budowa pozycji i scenografii

17.00 - Próba generalna strony polskiej

19.00 - 20.00 - Wyjazd do Miedźna do ośrodka OSiR, do dyspozycji prysznice

21.00 - Ognisko z kiełbaskami.

31 sierpnia 2014 r. (niedziela)

8.00 - Śniadanie

9.00 - Próba strony polskiej i niemieckiej

10.00 - Szkolenie z zasad obsługi broni i wydanie broni i kontrola alkomatem wszystkich uczestników rekonstrukcji

11.00 - Szkolenie pirotechniczne i odbiór ładunków artyleryjskich

11.20 – Zbiórka na placu przy Szkole Podstawowej w Mokrej

11.25 – Poświęcenie tablicy Pamiątkowej przy kościele pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów

11.30 – Sformowanie kolumny i przemarsz pod Pomnik

11.50 – Odebranie meldunku od Dowódcy Kompanii Honorowej

11.55 – Przybycie Biegu Pokoju i zapalenie znicza

12.00 – Odegranie Hymnu Państwowego i Podniesienie Flagi Państwowej

12.05 – Przywitanie uczestników uroczystości

12.15 – Msza Święta polowa

13.00 – Przemówienia okolicznościowe: odczytanie Apelu Poległych i Salwa Honorowa:; odegranie

Hasła Wojska Polskiego; składanie wieńców/wiązanek; odegranie Sygnału „Cisza” i „Śpij Kolego”;

Odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”, oprowadzenie wojskowej asysty honorowej; odprowadzenie

sztandaru organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, uczelni, szkół i innych partnerów społecznych

15.00 – Inscenizacji rekonstrukcji historycznej Bitwy pod Mokrą z września 1939 r.

17.00 - Grochówka

5 września 2014 r. (piątek) godz. 9.00

Konferencja popularnonaukowa pt. „75 rocznica wybuchu II wojny światowej na Ziemi Kłobuckiej” Miejski Ośrodek Kultury w Kłobucku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie