Skocz do zawartości

Pola boju pod Mokrą po 75 latach.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 254
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Z pamiątek po rtm. Antonim Kropielnickim.

Kartka świąteczna dla rodziny rotmistrza od gen. J. Rómmla, z jego akwarelką przedstawiająca Ulana Podolskiego. Jest również zdjęcie żony rotmistrza, która po śmierci spoczęła w Kwaterze Wojennej w Miedźnie, wśród podkomendnych jej męża poległych w boju.

krop2.JPG

krop 4.JPG

kropielnic.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rekonesansu majowego przed rekonstrukcją.

Kamienie pamiątkowe upamiętniające bój. Na szczególną uwagę zasługuje kamień w pobliżu miejsca śmierci dowódcy 3 szwadronu 12 Pułku Ulanów Podolskich, rtm. Jerzego Hollaka.

mo kam1.JPG

mo kamie2.JPG

mo kam3.JPG

mo kam4.JPG

mo kam5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga do przepustu kolejowego na Miedźno.

Widoczna linia lasu przed nasypem, gdzie były stanowiska szwadronów 12 P.Uł. Podolskich. Tutaj wyraźnie widać od drogi w kierunku Mokra I, wyraźne obniżenie terenu. Przeczy to wersji o ewentualnej lokalizacji wrakowiska  przed gospodarstwem Sekuły. Na zdjęciach wrakowiska, za niemieckimi maszynami teren się podwyższa. Jest to bowiem miejsce przy drodze głównej w Mokra II.

mo do przepstu.JPG

mo do przepusst.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?  Ja już ten teren obszedłem wielokrotnie systematycznie od 2009. Ale z aparatem foto i moim " Wilkiem" przy pasie, nigdy z " przedłużaczem". Mimo, że gospodarze terenu,  mieli propozycję legalnych poszukiwań . Kilka lat wstecz miały być badania archeologiczne stanowisk w mistycznym rejonie 3 baterii 2 DAK-u . Jakoś nie miałem " parcia" na grzebanie w ziemi . Co nie znaczy, ze czasami o coś  się przypadkiem potknąłem ? ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

? O co ? ... Ot, choćby, kiedyś Koledzy zaprosili mnie na poszukiwania w miejsce walk 7 PSK. Oni na dwa wykrywacze, ja " lajtowo" tradycyjnie, z aparatem fotograficznym i z " wilkiem". Okazało się jednak, ze nawet ten ostatni był niepotrzebny. Koledzy znaleźli kilka łusek i dwa guziki, ja wykopałem spod starego korzenia czerep " adriana". Czubkiem butów ? 

I zrobiło się trochę "nie hallo". Zawiedziona Wiara orzekła jednogłośnie, że  zaprosili mnie raz, ale za to dwa razy... Pierwszy i ostatni ? Ale, jak to wśród swojaków rozeszło się " po kościach", choć nie " na sucho"...

Kiedy jestem w Mokrej,  nie myślę o jakiś znaleziskach. Dla mnie jest to BARDZO SZCZEGÓLNE MIEJSCE, po prostu święte. I to bez krztyny patosu ?  Lubię w ciszy, w letni wieczór pochodzić po stanowiskach.  Szczególnie,  przysiąść i "zaborchać" fajkę we wspomnianym mistycznym miejscu, jakim są stanowiska 3 baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, formoza58 napisał:

? O co ? ... Ot, choćby, kiedyś Koledzy zaprosili mnie na poszukiwania w miejsce walk 7 PSK. Oni na dwa wykrywacze, ja " lajtowo" tradycyjnie, z aparatem fotograficznym i z " wilkiem". Okazało się jednak, ze nawet ten ostatni był niepotrzebny. Koledzy znaleźli kilka łusek i dwa guziki, ja wykopałem spod starego korzenia czerep " adriana". Czubkiem butów ? 

I zrobiło się trochę "nie hallo". Zawiedziona Wiara orzekła jednogłośnie, że  zaprosili mnie raz, ale za to dwa razy... Pierwszy i ostatni ? Ale, jak to wśród swojaków rozeszło się " po kościach", choć nie " na sucho"...

Kiedy jestem w Mokrej,  nie myślę o jakiś znaleziskach. Dla mnie jest to BARDZO SZCZEGÓLNE MIEJSCE, po prostu święte. I to bez krztyny patosu ?  Lubię w ciszy, w letni wieczór pochodzić po stanowiskach.  Szczególnie,  przysiąść i "zaborchać" fajkę we wspomnianym mistycznym miejscu, jakim są stanowiska 3 baterii.

Czubkiem butów powiadasz?dobre ,a kolegom skakał gul?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym poszukiwawczym temacie, znalazłoby się znacznie większych i jeszcze bardziej  zgrywnych epizodów. Z pewnością było by tyle , że  zapełnił by   taki np. " poszukiwawczy wątek". Niech by się " odkrywcza brać"  ożywiła, to ocho choo  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roześmiejesz się pewnie, ale najzwyklejszym FujiFilm- em., 14 mega pixels . Służy mi  lata, zmieniam tylko akumulatorki. i , " odpukać", nie zawodzi ? 

Jak się spojrzy na mapę satelitarną tego miejsca to jest wyraźny pierwotny zarys siedliska. Te młode samosiejki rosną w miejscu starych drzewek owocowych sadu. teren jest własnością tamtejszych Lasów Państwowych, a oni przez lata mają świadomość, co mają pod opieką. I to widać na zdjęciach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie