Skocz do zawartości

Piechota II RP- Hełmy noszone na opak".


Rekomendowane odpowiedzi

Watek grupujący zdjęcia, przedstawiające noszenie hełmów tyłem na przód". Może uda się ustalić choć w części, kiedy i które oddziały nosiły je w ten sposób.
Dziękuję Edmundo, za przypomnienie takich przypadków...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cd. defilady w Rzeszowie po zakończeniu manewrów w 1938 roku. Są sugestie i tezy, że salamander" używano min. w obsługach CKM- ów, dla ułatwienia korzystania urządzeń celowniczych". Tutaj widać to przekonywująco...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra fotografie ale niestety w dostępnej mi bibliografii nie doszukałem się niczego co świadczyłoby o egulaminowym" noszeniu hełmów wz. 31 yłem na przód" oprócz powszechniej wiedzy na temat noszenia tychże hełmów w artylerii przeciwlotniczej. Ale gdzieś na forum były publikowane także fotografie na których widoczna jest bodajże (o ile mnie pamieć nie zawodzi) orkiestra 21 pp z hełmami yłem na przód" a więc przynajmniej co do orkiestr (pomijając OPL) to chyba musiały być wydane jakieś rozporządzenia czy też była to oddolna inicjatywa dowódców pułków ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście że nie na 100 % tak jak i z innymi rodzajami wojsk (ówczesnych broni) tylko że w przypadku artylerii plot. jest jakiś powszechnie znany ślad" a co do innych wojsk to tak jak wiemy czyli na razie nic nie wiemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze z rzeszowskiej defilady, gdzie oficerowie nosili hełmy tak, nie uczestnicząc w niej.To faktycznie była masówka", zatwierdzona chyba wysoko", z przełożeniem na wszystkie oddziały biorące udział w tych manewrach, a używających salamander".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak troszeczkę odbijając od tematu tegoż wątku to patrząc na fotografię z 2018-05-16 19:09:55 to chyba widać na niej na trybunie gen. bryg. Kordiana Józefa Zamorskiego (pierwszy od prawej, ówczesny Komendant Główny PP, a jeśli to On to tu w mundurze generała WP). Obok niego w kierunku do lewej oficer łotewski (być może attache wojskowy), następnie oficer brytyjski (?) i niemiecki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) No tak...
W przypadku podsztandarowego 5 PP.Leg. mało się dziwuję, ze względu, że w przypadku adriana" przypadki takie nie były odosobnione, nawet po II wojnie światowej, kiedy weterani na spotkaniach pułkowych potrafili je odwrotnie zakładać.
A tutaj kolejny przykład, w 80 Pułku Piechoty, w drugiej połowie lat trzydziestych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie