Jump to content
Sign in to follow this  
frost

Granaty w muzeum

Recommended Posts

Informacja z Expressu Ilustrowanego" z dn.06.03.2018 r. :

Granaty w muzeum! Na Radogoszcz przyjechali policyjni pirotechnicy.

Wczoraj [05.03.] ewakuowano wszystkich pracowników Oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu. W magazynie znaleziono granaty i pociski artyleryjskie z czasów drugiej wojny światowej! Do ewakuacji 11 pracowników muzeum doszło około godz. 11, gdy jeden z nich podczas inwentaryzacji znalazł w magazynie kilka granatów i pocisków, a także amunicją strzelecką z czasów drugiej wojny światowej. Jak później ustalono, przedmioty te w 2009 r. przynieśli do muzeum kolekcjonerzy na wystawę! Zachodziło podejrzenie, że posiadają ładunki wybuchowe. Kierownictwo placówki o odkryciu zaalarmowało policję. Na miejsce skierowano policyjnych pirotechników z psem do wykrywania ładunków wybuchowych. Pomieszczenia muzeum zostały przeszukane. Na miejsce wezwano również saperów z jednostki wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. Wywieźli m.in. pocisk moździerzowy kal. 81/82 mm, granat przeciwpiechotny i 287 sztuk amunicji strzeleckiej z czasów drugiej wojny światowej. W ocenie saperów, mogły być uzbrojone w ładunki wybuchowe. Przemysław Stępień, kierownik muzeum na Radogoszczu, którego zapytaliśmy, jak to się stało, że w placówce były przechowane tak niebezpieczne rzeczy, nie chciał rozmawiać na ten temat. Jak nas poinformował podkom. Marcin Fiedukowicz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, wszczęto już w tej sprawie dochodzenie. - Wyjaśniamy m.in., kto i na jakiej zasadzie dostarczył militaria do muzeum i czy zagrażały bezpieczeństwu jego pracowników i osób odwiedzających - mówi podkomisarz. "

http://plus.expressilustrowany.pl/wiadomosci/a/granaty-w-muzeum-na-radogoszcz-przyjechali-policyjni-pirotechnicy,12983938

Nie wiadomo - śmiać się, czy płakać...


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 13:17 08-03-2018

Share this post


Link to post
Share on other sites
granaty granatami, ale.... ale w Srebrnej Górze jesteśmy w trakcie rejestracji Muzeum, gdzie uwidziałem sobie cały dział na temat amunicji strzeleckiej. I nie zamierzam wiercić moich naboi,o nie !

(ale ogórasa nie wystawię, bo to rzeczywiście przegięcie)

Share this post


Link to post
Share on other sites
W ocenie saperów, mogły być uzbrojone w ładunki wybuchowe"
Słowo klucz -mogły" czyli gówno było widać, ale profilaktycznie wysadzić przecie coś trzeba.


MarcinP z jakiego okresu to ammo zamierzacie wystawiać?


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 20:01 08-03-2018

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vis - ja 45-99, a co kto jeszcze dorzuci to nie wiem. Z peerelu zbiory mam na tyle spore, że można pokusić się o zrobienie wystawy bez wstydu, z czasem może przedwojenna Polska, jak kolekcjonery z kraju pomogą. Muzeum amunicji jeszcze nie mamy, więc ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem czy pamiętacie, ale wiele lat temu również z MOB pracownicy zgłosili taką sytuację, oczywiście był to tylko pretekst mający na celu dokuczenie dyrektorowi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Muzeum amunicji jeszcze nie mamy, więc ... ;)"

W temacie amunicji w muzeach jest dość kulawo, szczególnie tych państwowych.Ale powoli można już zobaczyć konkretniejsze wystawy, np: http://www.muzeumsaperskie.pl/galeria/category/20-pierwsi-zwiedzajacy-muzeum-saperskie
Tyle, że to głównie artyleryjska, strzelecka nadal jest prezentowana zwykle jako kilka patronów ciepniętych obok innych klamotów.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 11:36 09-03-2018

Share this post


Link to post
Share on other sites
No właśnie, ja chcę pójść na całość, i wystawić nie wiercone, nie pozbawione, itp... ALe na razie ogarniamy tematy formalne. Wstępnie DASIĘ, a co dalej, zobaczymy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information