Jump to content
Sign in to follow this  
frost

Granaty w muzeum

Recommended Posts

Informacja z Expressu Ilustrowanego" z dn.06.03.2018 r. :

Granaty w muzeum! Na Radogoszcz przyjechali policyjni pirotechnicy.

Wczoraj [05.03.] ewakuowano wszystkich pracowników Oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu. W magazynie znaleziono granaty i pociski artyleryjskie z czasów drugiej wojny światowej! Do ewakuacji 11 pracowników muzeum doszło około godz. 11, gdy jeden z nich podczas inwentaryzacji znalazł w magazynie kilka granatów i pocisków, a także amunicją strzelecką z czasów drugiej wojny światowej. Jak później ustalono, przedmioty te w 2009 r. przynieśli do muzeum kolekcjonerzy na wystawę! Zachodziło podejrzenie, że posiadają ładunki wybuchowe. Kierownictwo placówki o odkryciu zaalarmowało policję. Na miejsce skierowano policyjnych pirotechników z psem do wykrywania ładunków wybuchowych. Pomieszczenia muzeum zostały przeszukane. Na miejsce wezwano również saperów z jednostki wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. Wywieźli m.in. pocisk moździerzowy kal. 81/82 mm, granat przeciwpiechotny i 287 sztuk amunicji strzeleckiej z czasów drugiej wojny światowej. W ocenie saperów, mogły być uzbrojone w ładunki wybuchowe. Przemysław Stępień, kierownik muzeum na Radogoszczu, którego zapytaliśmy, jak to się stało, że w placówce były przechowane tak niebezpieczne rzeczy, nie chciał rozmawiać na ten temat. Jak nas poinformował podkom. Marcin Fiedukowicz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, wszczęto już w tej sprawie dochodzenie. - Wyjaśniamy m.in., kto i na jakiej zasadzie dostarczył militaria do muzeum i czy zagrażały bezpieczeństwu jego pracowników i osób odwiedzających - mówi podkomisarz. "

http://plus.expressilustrowany.pl/wiadomosci/a/granaty-w-muzeum-na-radogoszcz-przyjechali-policyjni-pirotechnicy,12983938

Nie wiadomo - śmiać się, czy płakać...

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 13:17 08-03-2018

granaty granatami, ale.... ale w Srebrnej Górze jesteśmy w trakcie rejestracji Muzeum, gdzie uwidziałem sobie cały dział na temat amunicji strzeleckiej. I nie zamierzam wiercić moich naboi,o nie !

(ale ogórasa nie wystawię, bo to rzeczywiście przegięcie)

W ocenie saperów, mogły być uzbrojone w ładunki wybuchowe"
Słowo klucz -mogły" czyli gówno było widać, ale profilaktycznie wysadzić przecie coś trzeba.

MarcinP z jakiego okresu to ammo zamierzacie wystawiać?

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 20:01 08-03-2018

Vis - ja 45-99, a co kto jeszcze dorzuci to nie wiem. Z peerelu zbiory mam na tyle spore, że można pokusić się o zrobienie wystawy bez wstydu, z czasem może przedwojenna Polska, jak kolekcjonery z kraju pomogą. Muzeum amunicji jeszcze nie mamy, więc ... ;)

Nie wiem czy pamiętacie, ale wiele lat temu również z MOB pracownicy zgłosili taką sytuację, oczywiście był to tylko pretekst mający na celu dokuczenie dyrektorowi.

Muzeum amunicji jeszcze nie mamy, więc ... ;)"

W temacie amunicji w muzeach jest dość kulawo, szczególnie tych państwowych.Ale powoli można już zobaczyć konkretniejsze wystawy, np: http://www.muzeumsaperskie.pl/galeria/category/20-pierwsi-zwiedzajacy-muzeum-saperskie
Tyle, że to głównie artyleryjska, strzelecka nadal jest prezentowana zwykle jako kilka patronów ciepniętych obok innych klamotów.

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora vis1939 11:36 09-03-2018

No właśnie, ja chcę pójść na całość, i wystawić nie wiercone, nie pozbawione, itp... ALe na razie ogarniamy tematy formalne. Wstępnie DASIĘ, a co dalej, zobaczymy.