Skocz do zawartości

Rekonstrukcja zwiadowcy 1 Batalionu Szturmowego.


Rekomendowane odpowiedzi

Tak się właśnie obawiałem, czyli tego rodzaju paradoksu.

Porobiło się tak, że łatwiej zbudować sylwetkę np. alianckiego spadochroniarza lub żołnierza sił specjalnych z II wojny (choć kosztuje to tyle, co samochód, ale wszystko jest do kupienia), niż to, co tutaj możemy oglądać z czasów wcale nieodległych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Do reko zwiadowcy 1 BSz. oddałby człowiek tylko wartość takiego lepszego ( aczkolwiek nie z tej najwyższej półki) roweru. US na siebie w granicach 300 PLN, pas skórzany do 50PLN, buty w zależności do stanu do 250 PLN. Kurtka zimowa jeśli myśli się o sezonie letnim można pominąć.Na tym zdjęciu zwiadowca nosi górę od dresu, bowiem pora była wczesno wiosenna, a na zatoce duło" okrutnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Popadający w ruinę pomost do torpedowni na Babich Dołach. Do początku nowego wieku chyba nie doczekał. Zastąpiony potem symbolicznym pomościkiem- kładką, na pięć osób i dwie łódki :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, poczciwy Szturmiak" :-) Wyprodukowany pod wpływem sowieckiego ZIK-a. Ta drewniana rękojeść często się uszkadzała, szczególnie przy rzucaniu podczas zajęć. Wtedy nie było takiego wachlarza noży bojowych jak obecnie.W moich czasach kursowały wprawdzie legendy w mieście" o komandoskich nożach tęciowych", po wyjściu ze służby tylko się z tego śmiałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komandosowskie oże rtęciowe" to podstawowa legenda wszystkich chłopaków w mojej podstawówce :-) :-) :-)

A co do wz. 55 - ja mam używanego, ale nie z jakiegoś Allegro, ale z tamtych czasów, z jakiegoś woja, tylko już nie pamiętam skąd.

Mój ma wyprostowany (po chamsku, pewnie w imadle) jelec. Na Twojej grafice żołnierz też ma wyprostowany jelec. Przytłaczająca większość używanych wz. 55, jakie widziałem, ma poprostowane jelce.

Czy ten oryginalny jelec typu S" był jakiś wkurzający, że go żołnierze prostowali?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ formoza58 2018-02-23 22:05:19
Ta drewniana rękojeść często się uszkadzała, szczególnie przy rzucaniu podczas zajęć.
_____


Hłe, hłe. Producent wz. 55 nie znał drewna cocobolo. Gdyby znał, to za chińskiego boga nic by się nie odłupywało z rękojeści przy rzucaniu ani innym złym traktowaniu noża.

Jako rekonstruktor historyczny mam noże z II wojny z rękojeściami z cocobolo. Bardzo fajne i supertwarde drewno, ale to tylko bogatsze i bardziej pomysłowe kraje go używały. Wprawdzie drewno to przy cięciu wydziela toksyczne olejki, ale po tylu latach od 1945 r. raczej się tego nie obawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nigdy nie zastanawiałem się nad jelcem i mi nie przeszkadzała es-ka".Ale nie lubiłem go, ponieważ wtedy nie był wszechstronny. No i smrodek oleju/ mazidła nie do wywabienia", który jak sobie przypomnę, to mi się odbija. Jak już mogłem to z urlopu przywiozłem sobie z domu uniwersalny fiński nóż. Służył mi wtedy, służy mi dziś, mimo, że lat wiele upłynęło.
Tak, noże bojowe tamtych lat to osobny i godny temat ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę materiału odnośnie sylwetek zwiadowców w umundurowaniu zimowym, w panterkach". Wypłynięcie erką" na zatokę, na zaliczenie głębokości, potrzebnego ( oprócz egzaminu teoretycznego) do uzyskania II klasy płetwonurka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie