Skocz do zawartości

Gen. Stanisław Sosabowski i jego żołnierze.


formoza58

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 months later...
  • Odpowiedzi 999
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Tak, masz rację. To zdjęcie to perła. W IPiMSowskim albumie o 1. SBSpad sto procent żołnierzy brygady w miękkich hełmach treningowych jest w hełmach Sorbo i/lub Bungee, ale nie w takim cudactwie, jak zamieściłeś. W tym bogato ilustrowanym albumie nie ma ani jednego żołnierza w takich powywijanych hełmach. Być może są to jakieś treningowe hełmy indyjskie dla spadochroniarzy, albo jeszcze jakieś inne, bo brytyjscy spadochroniarze używali bardzo różnych miękkich hełmów treningowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Mam skany zdjęć naszych spadochroniarzy z SKG, ale z prywatnej kolekcji i z zakazem upublicznia ich, więc nie mogę pokazać, niestety. Ci to dopiero mają miękkie hełmy! W życiu takich nie widziałem na innych spadochroniarzach Commonwealthu. Słusznie brytyjskie materiały podają, że British paras używali wielu różnych miękkich hełmów do skoków treningowych. Przypuszczam, że wiele z nich było „wzoru” wynalazek i to krótkoseryjny.

Oficjalnie to jest chyba tylko jedno opublikowane zdjęcie naszych spadochroniarzy z SKG w tych miękkich hełmach. Mam na myśli kwartalnik Poligon, październik-grudzień 2006, artykuł o SKG, str. 70. W sumie bardzo fajne hełmy ochronne, na pewno fajniejsze niż te pocieszne turbany Sorbo i Bungee, a Flash Gordon niewiele lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
W dniu 30.01.2022 o 16:56, formoza58 napisał:

.

k sosab6.JPG

Na tym zdjęciu jest ciekawostek ździebko więcej.

1. Co ma na plecach gość pierwszy z lewej?

2. Pierwszy z prawej ma chyba coś, co robili spadochroniarze amerykańscy. Odrywali gruby filc ze skrzynek na różną broń i inny szpej, którym to filcem te skrzynki były wyłożone i - ponieważ szelki mocno wrzynały się w ciało - to z tego filcu wycinali takie naramienne podkładki, jakie widać na ramionach tego spadochroniarza. Nasi ćwiczyli z amerykańskimi spadochroniarzami, więc może ten patent podpatrzyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie