Skocz do zawartości

GAZ-69 2P26 / 2K15 w polskiej sluzbie


Lukas P

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Edmundo napisał:

chyba "za Twoich" czasów pułk miał już na stanie "Goździki" ?

Jeszcze nie, jeszcze były Stary + stare. Podobno jesienią 87.

 

2 godziny temu, Edmundo napisał:

powinny być wozy dowodzenia na bazie SKOT-a

Przy pakowaniu na poligon po ich (dppanc i bateria X) umownej stronie placu stał jakiś SKOT czy dwa. Może szykowała się wymiana sprzętu ?

 

2 godziny temu, Edmundo napisał:

do artykułów R.R.

O ! To właśnie. Tylko gdzie to posiane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

19 godzin temu, ptasznik napisał:

O ! To właśnie. Tylko gdzie to posiane ?

Szukał bym tu:

- Transportery opancerzone i BWP w Wojsku Polskim (I). Nowa Technika Wojskowa Nr 1/2019

- Transportery opancerzone i BWP w Wojsku Polskim (II). Nowa Technika Wojskowa Nr 2/2019

- Lata 80-te w artylerii polskich Wojsk Lądowych. Nowa Technika Wojskowa Nr 2/2022

- Ostatnia dekada wojsk lądowych Sił Zbrojnych PRL 1. Technika Wojskowa Historia Nr Specjalny 1/2019

- Ostatnia dekada wojsk lądowych Sił Zbrojnych PRL 2. Technika Wojskowa Historia Nr Specjalny 2/2019

Przejrzę te artykuły, gdzieś mi tam mignęło o MTLB R-137T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko przewertowałem kilka artykułów z NTW i znalazłem w zestawieniu jednostek wyposażonych w transportery według stanu faktycznego na 1 stycznia 1991 r. następujące dane odnośnie MTLB R-137 (NTW Nr 2/2019):

  1 DZmech.- 4 wozy

  2 DZmech.- 10 wozów

 4 DZmech.- 9 wozów

  5 DZmech.-9 wozów

10 DZmech- 9 wozów

12 DZmech- 9 wozów

16 DZmech- 9 wozów

  7 BOWyb.- 7 wozów

20 PAPpanc.- 1 wóz

  2 BŁącz.- 2 wozy

  4 PŁącz.- 2 wozy

10 PŁącz.- 2 wozy

A więc jeśli standardem w dywizji było 9 wozów MTLB R-137 to obstawiam że były po 3 sztuki w każdym z ówczesnych trzech "zunifikowanych" pułków zmechanizowanych wchodzących w skład każdej z DZmech.

Wcześniej albowiem w 1985 r. w WP było 20 wozów tego typu, po 4 wozy w 4 DZmech., 12 DZmech., 11 DPanc., 20 DPanc. i 7 DDes.

I to tyle odnośnie MTLB R-137.

A co do "artyleryjskich" MTLB w służbie NVA DDR będących ciągnikami armat ppanc. MT-12 kalibru 100 mm to polecam (pisałem już kiedyś o tym) zalatujący propagandą (ale nie o to przeca chodzi w tejże dyskusji) dokument z 1985 r. p.t. "NVA 18 Monate Film 1985 Panzerjäger Klietz" w trzech częściach, do obejrzenia na YT.

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ptasznik napisał:

Ciekawe gdzie są nasze produkcje, z ''Czołówki'' ?

Filmy szkoleniowe które poszły w teren może jeszcze gdzieś "walają się po kątach magazynków" poszczególnych jw albo dawno wylądowały na "śmietniku historii", no oczywiście pomijam to co pozostało po centrali "Czołówki".

Wracając jeszcze na momencik do tematu MTLB R-137 to trafiłem na wzmiankę iż były przeznaczone dla szefa rozpoznania dywizji. Być możliwe że jedna sztuka ale w dywizji było ich 9-10. Coś mi tu nie pasi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Edmundo napisał:

dla szefa rozpoznania dywizji

Czy dywizyjny zwiad artyleryjski (bateria dowodzenia) pod to podpada ?

 

2 godziny temu, Edmundo napisał:

Filmy szkoleniowe

Mam na myśli to, co puszczali w TV. Poligon się chyba ten program nazywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ptasznik napisał:

Czy dywizyjny zwiad artyleryjski (bateria dowodzenia) pod to podpada ?

Nie podpada. Bateria dowodzenia szefa artylerii podlegała szefowi (dowódcy) WRiA dywizji, tak samo jak kompania dowodzenia szefa OPL podlegała szefowi OPL dywizji. Ale w sumie te MTLB R-137T mogły być w tychże pododdziałach dowodzenia. Kurcze, nie wiem, nie za bardzo się to wszystko spina z tymi wozami. Ale ciekawsze jest to, kiedy je wycofano ?

3 godziny temu, ptasznik napisał:

Mam na myśli to, co puszczali w TV. Poligon się chyba ten program nazywał.

Był "Poligon" i "Radar", ten pierwszy emitowany w godzinach rannych o ile dobrze pamiętam w niedzielę lub w sobotę na "dwójce". "Radar" albo naprzemiennie z "Poligonem" albo w środku tygodnia, nie pamiętam, a nad wszystkim czuwała Naczelna Redakcja Programów Wojskowych TV, tylko że tam nie za bardzo były produkcje Wytwórni Filmowej "Czołówka". W tychże programach TV były reportaże z "życia wojska" itd. a "Czołówka" realizowała dokumenty (obecnie w skrótach emitowane na TVP Historia, bodajże w serii "Z Archiwum Czołówki") oraz filmy szkoleniowe "do użytku wewnętrznego" zapewne z różnymi klauzulami dostępu.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to produkcja własna TVP, te wszystkie wizyty w jednostkach, na poligonach, w instytucjach ?

''Mój'' film, razem z materiałem o '' samolocie ''I-22'' był w sobotę szóstego września 1986. Materiał z poligonu w Toruniu. Mówili, że to ''Czołowka'', może tak tylko mówili.

 

Gdyby ktoś gdzieś trafił i dał znać

Zrzut ekranu (1348)_LI.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ptasznik napisał:

Czyli to produkcja własna TVP, te wszystkie wizyty w jednostkach, na poligonach, w instytucjach ?

Tak, produkcja własna TV aczkolwiek zapewne korzystali także z materiałów WF "Czołówka", przecież to wszystko było ze sobą powiązane. Dodać do tego trzeba materiały produkowane przez WAF czyli Wojskową Agencję Fotograficzną oraz pamiętajmy o Polskim Radiu, tam także były emitowane "w eter" programy wojskowe.

Ale co do wojskowych programów telewizyjnych, to było ich więcej czyli:

- "Poligon"- magazyn aktualności miesiąca

- "Radar"- przegląd aktualności wojskowych

- "Drużyna"- sprawy żołnierzy zsw (tego programu w ogólne nie kojarzę)

- "Azymut"- magazyn skierowany do młodzieży

- "Militaria-Obronność-Nowoczesność"- uzbrojenie i wyposażenie

- "Bitwy-Kampanie-Dowódcy"- historia wojskowości

A nad wszystkim czuwała początkowo Redakcja Programów Wojskowych (z etatem 7 oficerów i podoficer) usytuowana w strukturze Naczelnej Redakcji Publicystki i Reportażu.

Pamiętam także jakieś krótkie programy o obronie cywilnej czy też powszechnej samoobronie ale to było emitowane chyba w ramach "bloku szkoleniowego" czyli tego czegoś co zawsze "leciało w telewizorze" w godzinach rannych.

 

 

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ptasznik napisał:

Gdyby ktoś gdzieś trafił i dał znać

Szansa jedna na milion, z braku deficytowych profesjonalnych kaset video na których rejestrowano częściowo programy telewizyjne, po emisji szło to do powtórnego wykorzystania czyli kasacja i ponowna rejestracja nowego materiału. No chyba że ówczesny szczęśliwy posiadacz "videa" (w 1986 r. takowego cuda jeszcze nie posiadałem) zarejestrował z przyczyn osobistych tenże program. A co do "videa" to jednym z pierwszych "filmów" które dane było mi ujrzeć na tymże "cudzie techniki" to "Brygada Lalki", niedawno próbowałem obejrzeć ten film emitowany na jednym z kanałów telewizyjnych, ale k...a, tego obejrzeć się nie da 😜.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2020 o 00:51, ptasznik napisał:

Była tu mowa o urządzeniu treningowym na ciężarówce. Nie wiem jak w przypadku ppk ''Malutka'' ,ale operatorów ppk z BWP szkolono w budzie na podwoziu któregoś ze starszych ZiS czy ZiL. Zdjęcia znalazłem w ŻP nr 43 z 24.10. 1976.

Czego to człowiek nie znajdzie, jak szuka czegoś innego.

Zrzut ekranu (1406).png

Zrzut ekranu (1408).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie