Skocz do zawartości

GAZ-69 2P26 / 2K15 w polskiej sluzbie


Lukas P

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kolego Dodge52 również witam (witamy) po długiej nieobecności i dzięki za wstawienie zdjęć, prawdę mówiąc to archiwum fotografii z nieco zapomnianego ŻP (a jednego z nielicznych ogólnie dostępnych ówcześnie czasopism o interesującej nas tematyce, pomijam tu treść merytoryczną i propagandową) jest moim zdaniem troszkę niedoceniane.
Kolego ptasznik ajszła mnie jeszcze jedna myśl" co do wozów 2K15, mianowicie około 1967-1968 r. postanowiono utworzyć samodzielny Korpus Desantowy w skład którego to miała wejść 6 Dywizja Powietrzno Desantowa, 7 Dywizja Desantowa i bodajże 15 Dywizja Zmechanizowana która to przezbrojona w sprzęt lekki" miała być związkiem desantowym" drugiego rzutu. Ale być możliwe że rozważano także 8 DZmech. jako dywizję mająca wejść w skład tegoż korpusu, który to ostatecznie nie został sformowany, pomimo zaprojektowania i wykonania w małej ilości oznak (naszywek) rozpoznawczych dla dowództwa owego związku. I być możliwe (wybaczcie za tę formę ale to tylko moje domniemania) wozy 2K15 czasowo przekazano do jednego z pułków 8 DZmech. Niestety tak jak napisałem jest to tylko hipoteza aczkolwiek tak na chłopski rozum" to jednak myślę że gaziki z ppk Trzmiel" służyły w 6 PDPD do chwili wprowadzenia nowych ppk (pierwsza połowa lat siedemdziesiątych) bądź przekazania na ZN gdzie pozostały aż do całkowitego wycofania systemu 3M6 Trzmie" z uzbrojenia WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Edmundo, tak naprawdę to sprzęt bardzo nietypowy, wątpię we wciśnięcie go komuś. W połowie lat 70-tych to już chyba zaczęły wchodzić nowsze PPK-i na BRDM-2. Pytaniem pozostaje kiedy ''Trzmiele'' zostały wycofane jako system (chyba stopniowo w miarę napływu nowego) i co się działo z GAZ-ikami zanim wypłynęły na ekspozycjach.
Zachowały się trzy z prawdopodobnie sześciu, dużo miejsca nie zajmowały i mogły sobie tak stać zapomniane w ZN-ie. Placówki je posiadające powinny wiedzieć skąd mają eksponaty, tylko czy są skłonne podzielić się taką informacją ?
Też pytanie, od kiedy są eksponowane ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ptasznik pytania jak najbardziej zasadne, sam je zadawałem w tym temacie. Na przekazanie gazików innej jednostce liniowej też nie za bardzo liczyłem, co do domniemanej służby gazików Trzmieli" w 7 ŁDD to sprawa jak mniemam wyjaśniona (dywizja ich nie posiadała), przekazanie do 8 DZmech. to też hipoteza (a moja z nieistniejącym de facto korpusem desantowym to jak najbardziej bardzo daleko idąca). Ale na fotach dodanych przez Dodge52 są zestawy 2K15 w barwach NAL NRD. Nie ma to większego związku z powyższym tematem ale ciekawy jestem w jakiej jednostce NAL służyły te pojazdy, czy w pułku (pułkach ?) zmechanizowanych, czy też w jedynym pułku powietrzno-desantowym czyli Luftsturmregiment 40 Willi Sänger", czy też w jedynym o ile pamiętam pułku obrony wybrzeża czyli ichniej" piechoty morskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oops moja pomyłka, co do NAL NRD to w 40 Pułku Powietrznoszturmowym im. Willi Sängera to raczej rzmieli" nie było gdyż został sformowany w 1986 r. a wcześniej istniał tylko 40 Fallschirmjägerbataillon Willi Sänger" czyli batalion strzelców spadochronowych a to raczej nie ten szczebel organizacyjny gdzie zasadniczo funkcjonowały pododdziały ppk 3M6.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Te pojazdy były w 6 DPD.

Ponieważ jestem w trakcie pisania książki o dywizjach w okresie PRLu, mogę myślę zamieścić kawałem dotyczący właśnie tego zagadnienia.

Istotnym wzmocnieniem dywizji była zmiana etatowa wprowadzona Zarządzenie Szefa Sztabu Generalnego nr 074/Org. z dnia 30.07.1965 r. polegająca na włączeniu do etatu nr 2/273 - dywizjonu artylerii dwóch baterii artylerii przeciwpancernej, każda z baterii miała w składzie dwa plutony wozów bojowych wyposażone w wyrzutnie 2P26 do ppk 3M6 „Trzmiel” na samochodach osobowo-terenowych Gaz-69. Każda bateria miała dwa samochody Gaz-69 i cztery wyrzutnie 2P26."

Także już w połowie lat 60-tych w składzie 5 Dywizjonu Artylerii 6 DPD były samochody Gaz-69 z wyrzutniami 2P26 do ppk Trzmiel. Mam podany dokument w posiadaniu i w razie czego mogę tym podeprzeć mój post.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jw_pl dzięki za nowe info w temacie. To że rzmiele" były w 6 PDPD i to w 5 DAM to już żeśmy ustalili" ale bardzo ciekawi mnie podana przez Ciebie liczba czterech wyrzutni w baterii. Być możliwe iż był to jakiś etat ymczasowy" albowiem standardowo bateria ppk składała się z dwóch plutonów po trzy wyrzutnie. To na razie tyle. Pozdrawiam i czy mógłbyś przy tejże okazji napisać coś więcej o przygotowywanej przez Ciebie pracy o dywizjach w okresie PRLu".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam fragment dokumentu z CAW i właśnie tą zmianę do etatu dywizjonu artylerii o której pisałem (to jest wycinek dotyczący wprowadzonego sprzętu dwóch plutonów wozów bojowych).

Wpisano do baterii 4 szt wozu bojowego 2P26. Generalnie to co tu widać jest to podstawowe wyposażenie dwóch plutonów wozów bojowych, po 2 wozy na pluton. Oczywiście w baterii były jeszcze inne komórki organizacyjne poza dwoma plutonami wozów bojowych.

Co do publikacji nad którą pracuję to napewno pochwalę się na forum po wydaniu ... ;) Ale zapewniam że będzie to coś czego jeszcze nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W Sankt-Petesburgu znajduje się Wojenno-historyczne Muzeum wojsk artylerii, wojsk inżynieryjnych, wojsk łączności. Na dzień dzisiejszy Muzeum posiada w swoich zbiorach 850 tys. eksponatów. Na dziedzińcu Muzeum przedstawiono ponad 200 różnych dział, czołgów ,,SAU,,i kompleksów rakietowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie