Skocz do zawartości
  • 0

Oznaka WP z lat pięćdziesiątych


Edmundo

Pytanie

Panowie posiadam ciekawą fotografię wykonaną najprawdopodobniej po 1952 r. w nieznanym mi miejscu i w nieznanej jednostce wojskowej. Ale co w niej takiego ciekawego. Proszę zwrócić uwagę na żołnierza trzeciego od prawej i oznakę na jego ramieniu jako żywo przypominającą godło naramienne" telegrafistów z owalną podkładką dla piechoty z lat 1919-1930. Nigdy nie spotkałem się używaniem takowej oznaki po 1945 r. a także nie natrafiłem na ślad takowej w przepisach mundurowych czy też literaturze tyczącej umundurowania WP w okresie powojennym. Pomijam tu fakt iż takowa oznaka (albo podobna) czy też godło naramienne" było naszyte na rękawie munduru jednej z bohaterek popularnego serialu z lat sześćdziesiątych z czołgiem w jednej głównych ról (to oczywiście żart). Przeca wszyscy wiemy o jaki serial chodzi". Ale do rzeczy. Pytanie do specjalistów i do wszystkich lubujących się w umundurowaniu WP (celowo pomijam określenie LWP). Czy oznaka z fotografii była unormowana jakimiś przepisami, czy też była to inicjatywa osobista żołnierza i czy w ogóle ktoś widział fotografie żołnierzy z lat czterdziestych-pięćdziesiątych z oznakami tego typu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa może być jeszcze inna. Mógł zniszczyć lub zgubić" regulaminową kurtkę a tą dostał ze starych zapasów. Mój staruszek" w połowie lat sześćdziesiątych był w szkole oficerskiej w Zegrzu. Opowiadał, że jak któryś na przepustce posiał gdzieś np. płaszcz to szedł do szefa na magazyn, dawał na flaszkę i dostawał przedwojenny z wykładanym kołnierzem, jak to określił taki do kostek, z guzikami z orzełkiem w koronie! Szef miał takich fantów pół magazynu! poza stanem. I chodziła taka sierota" póki nie wyfasował regulaminowego. Osobiście jako łepek chodziłem na rajdy z przedwojennym plecakiem pochodzącym z tego magazynu. Zresztą nasza armia miała w magazynach różne dziwne rzeczy". W 1992 roku w magazynie Jednostek Nadwiślańskich wśród bryczesów które kupowaliśmy do klubu jeździeckiego znalazłem dwie pary nowych oryginalnych amerykańskich spodni M65 z początku lat siedemdziesiątych! Skąd mieli i po co diabli wiedzą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze mogło to do pewnego momentu nie być uregulowane.

Mój ś.p. Dziadek, przynajmniej do połowy lat pięćdziesiątych, przy okazjach służbowych zakładał wrześniowy" mundur, z kpl niezmienionych guzików i rogatywkę garnizonową wz 35 z orłem w koronie. Skoro robił tak dobre 10 lat po zakończeniu wojny, oznaczać to może, że pewne detale" przechodziły bez problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

felczer zwróć proszę uwagę na to że żołnierz z interesującą nas naszywką ma na sobie kurtkę powojenną wzorowaną na przedwojennej wz. 36 a naszywki tegoż wzoru pierwotnie zwane godłami naramiennymi były noszone w latach 1919-1930. Co do płaszcza o którym wspomniałeś to prawie identyczny z przedwojennym płaszczem wz. 36 był powojenny płaszcz umownie zwany wz. 48 (taki jak napisałeś do kostek) a gwoli ścisłości płaszcze z tak zwanym wykładanym kołnierzem" wprowadzono w WP na początku lat sześćdziesiątych i które to są użytkowane do chwili obecnej. Przed wojną płaszcze z wykładanym kołnierzem" nosili tylko oficerowie lotnictwa (wz. 36) i marynarki wojennej. Plecaki a właściwie to tornistry wzorowane na przedwojennym tornistrze brezentowym wz. 35 produkowano po wojnie (przynajmniej w dwóch wersjach w tym późniejsza ze skórzanymi wzmocnieniami) od mniej więcej 1947 r. i użytkowano w WP do połowy lat siedemdziesiątych (a może i dłużej). Na początku lat dziewięćdziesiątych co prawda nie w magazynie wojskowym ale w innym magazynie" leżały stęchnięte" amerykańskie spodnie koloru oliv green" wzoru nie wiem jakiego (nie za bardzo to moja działka) ale bodajże M 51 takie bez bocznych kieszeni które to noszone były w zestawie z koszulą i parę kartonów papierosów Lucy Strike bez filtra (pamiętam ich smak). Tak trochę zażartowałem.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze co do płaszczy ych do kostek" czyli umownie zwanych wz. 48 to stosowano je powszechnie do mundurów wyjściowych przez całe lata sześćdziesiąte pomimo regulaminowego wprowadzenia w 1961 r. płaszczy z kołnierzem wykładanym. I tu kolejna ciekawostka albowiem płaszcze wz. 48" skracano i doszywano guziki z masy plastycznej w kolorze brązowym (khaki) przez co upodabniano je zewnętrznie do płaszczy nowego wzoru czyli tych wprowadzonych przepisami mundurowymi z 1961 r. (nie dotyczyło to lotnictwa które do mundurów wyjściowych koloru stalowego otrzymało płaszcze nowego wzoru). Skrócone płaszcze wz. 48" z guzikami starego wzoru (w kolorze srebrnym) i nowymi (w kolorze brązowym) użytkowano jeszcze w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego to nie do końca tak. To że powyższą fotografię wykonano przy jakiejś bliżej nie określonej okazji" to nie świadczy o tym że ktoś zwłaszcza z ZSW tychże lat mógł wystąpić jakiejś samowoli mundurowej". Ale gwoli ścisłości to interesujący nas żołnierz ma na kieszeni munduru odznakę ZMP i co ciekawsze jego kurtka posiada osiem guzików w odróżnieniu od typowych kurtek siedmio guzikowych oraz wprowadzonych właśnie w 1952 r. kurtek z pięcioma guzikami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edmundo. Przyznaję moja wina z tym wykładanym" kołnierzem. Wiem doskonale że były po wojnie podobne płaszcze. Miałem kiedyś taki. Ale wyraźnie zaznaczyłem, że tamte miały guziki przedwojenne z orłem w koronie i co ważne były nowe, nie używane! Stąd domniemanie że mogły być to rzeczywiście wz36 które się uchowały w magazynie. Jak piszesz wz48 były jeszcze donaszane w jednostkach więc raczej były by na stanie a nie poza. Co do plecaka/tornistra miałem ich dwa. Wyglądały podobnie. Oba przywiezione z Zegrza. Ten o którym wspomniałem był sygnowany przedwojennymi pieczątkami! Stąd moja pewność. Drugi na pewno był już powojenny.
P.S. Przy okazji. Siedzisz widzę w mundurówce więc może podpowiesz mi jedną rzecz. Miałem buty pochodzące również z Zegrza. Wyglądały jak zwykłe opinacze z tą różnicą, że wykonane były z nielakierowanej na brązowo skóry licowej (kiedy wpadły w moje ręce były po prostu żółte" nigdy nie pastowane) a opinacz był osobną częścią buta. Wyglądało to tak że dolna sprzączka opinacza była na osobnym pasku który przewlekało się przez nacięcia w samym opinaczu i cholewce trzewika. Podeszwa z typowym bieżnikiem w kratkę ale cieńsza, subtelniejsza. Pytanie co to za wzór buta. Czy jakaś wersja testowa, przejściowa? Ojciec wspominał o jeszcze jednych butach które dostawali wykonanych tak jak dzisiejsze pustynne ze skóry przypominającej zamsz. Ci którzy je mieli klęli bo nie dawały się zapastować do połysku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego felczer co do butów to zapewne tak jak napisałeś była to najprawdopodobniej jedna z pierwszych wersji albowiem typowe buty opinacze" z końca lat pięćdziesiątych i lat sześćdziesiątych były właśnie nie lakierowane a dopiero po wpadnięciu w ręce użytkownika" pastowane na kolor brązowy bądź czarny. Ale ale w troszkę starszawym ale moim zdaniem aktualnym do chwili obecnej opracowaniu p.t. Żołnierz polski. Ubiór, uzbrojenie i oporządzenie od 1939 do 1965 r." wydanym w 1965 r. na str. 279 (Tablica 117. Wojsko Polskie 1957-1960 r.) jest przedstawiona sylwetka żołnierza (kaprala) WSW który to ma na nogach typowe czarne trzewiki (wzoru z lat pięćdziesiątych) i właśnie skórzane brązowe oddzielne opinacze zamiast typowych dla tamtego wzoru umundurowania spinaczy sukiennych bądź lnianych z sześcioma metalowymi guzikami. Zasadniczo w temacie butów WP to kiedyś, gdzieś w zasobach intarnetu wisiały" fotografie żołnierzy 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej wykonane w drugiej połowie lat sześćdziesiątych którzy to mieli na nogach wysokie buty sznurowane (bez opinacza) koloru nie wiem jakiego (fotografie były czarno-białe). Niestety zdjęć nie zapisałem i nie wiem jak je odnaleźć. A jestem przekonany że to też była jakaś wersja testowa ostatecznie nie wprowadzona do WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie