Jump to content
Sign in to follow this  
Weteran-39

Archeolodzy znależli skarb.

Recommended Posts

Archeolodzy znaleźli skarb sprzed wieków. Był wart tyle, co dzisiaj osiem samochodów
Wyjątkowe skarby w opactwie Cluny odkryła grupa archeologów związanych z Uniwersytetem w Lyonie.

l’université Lumière Lyon 2
Francuzi znaleźli ponad 2200 złotych i srebrnych monet. Wykopaliska prowadzono w okolicach opactwa Cluny na północ od Lyonu. Tego typu skarby nie zdarzają się często. Z reguły w pracy archeologów znajduje się pojedyncze sztuki lub grupy kilku monet. O takim odkryciu marzą wszyscy archeolodzy.
Od razu zrozumieliśmy, jak wyjątkowe było to odkrycie. Pomyślałem, że nigdy więcej już nie zobaczę czegoś takiego w całej mojej karierze - powiedział Le Point" jeden ze studentów, który brał udział w wykopaliskach.

Monety pochodzą z XII wieku. Skarb był zakopany w gruzach opactwa. Archeolodzy znaleźli go przypadkowo, kiedy prowadzili wykopaliska na terenie Cluny, aby zidentyfikować fragment szpitala, który kiedyś się tam znajdował. Średniowieczne łupy zawierały 2200 denarów wydanych głównie przez opactwo oraz 21 złotych monet pochodzących z Bliskiego Wschodu.
l’université Lumière Lyon 2
W skarbie znaleziono również złoty sygnet z napisem Avete". Było to słowo oznaczające powitanie w kontekście religijnym. Do tego odkryto również 24-gramowy złoty liść oraz okrągłą ozdobę wykonaną ze złota. Obecnie Francuzi z Uniwersytetu w Lyonie pracują nad ustaleniem dokładnego wieku wszystkich znalezionych rzeczy.

Dziwne....w Polsce takich znalezisk archiełolologi nie znajdują.....czyżby sami gołodupcy tu kiedyś mieszkali????? Wszak worami zwożono łupywojenne. Gdzie są pierścienie, brosze,łańcuchy,klejnoty????? Ja się tylko pytam.....

predi....nie o to kaman......chodzi mi o doniesienia prasowe z Polski....same skorupki sie trafiają....o biżuterii nic nie piszą.....wiec nic nie znajdują.......???????

wiarkacz, no właśnie o to mi chodzi, jak już się znajdują to trafiają do depozytu" archeo a na pokaz ida jakieś skorupy o wątpliwej wartości nominalnej

Zanim włożą do szuflady zwołują pismaków....nie chce mi się szukać ze zwoływali do pierdół....lubią się chwalić...jak będę miał chwile to z odkrywcy powklejam linki....

Nie zawsze do szuflady czy depozytu". Choćby min. ten skarb- http://www.skrwilno.lo.pl/skarb.html

choć może ktoś powiedzieć że to były inne czasy