Skocz do zawartości

Polscy jeńcy wrzesień 1939r część 13


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 506
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Ppor.rez. dr Emilian Kołodziejski (mój dziadek)

168 Batalion ON (18.DP "Łomżyńska") SGO "Narew". Wzięty do niewoli 13 -15.09.1939 r. z punktu medycznego w ok. Łękownicy gdzie zwożono żołnierzy z 18. DP rannych podczas walk pod Zambrowem i okolicach.

Jeniec wojenny Nr. 4787/IA 

- Stalag IA Stablack (Stabławki) – wrzesień 1939 – wrzesień 1942 r. (lekarz jenieckich batalionów roboczych)

- Stalag IB Hohenstein (Olsztynek) – od września 1942 r. (j.w.)

- Stalag XB Sanbostel – 1943 r.

- Oflag VI B Doessel – od pocz. 1944 – 27.09.1944 r.

Zginął tragicznie jako jeden z 90 polskich jeńców wojennych w nocy 27.09.1944 r. (pomiędzy godz. 21-22) na skutek omyłkowego zbombardowania obozu w Doessel przez samolot lotnictwa bombowego RAF-u (celem ataku był węzeł kolejowy w pobliskim mieście Noerde lub wg innych źródeł obiekty przemysłowe w Kassel).

Spoczywa w grobie nr.53 na Cmentarzu Wojskowym w Dössel.
 

100_5508.JPG

100_5480.JPG

Nagrobek.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sedco Express czyli oficjalnie był to Batalion ON "Kurpie"  zwany także Batalionem ON "Ostrołęka" który to posiadał etat typu IV i wchodził w czasie pokoju w skład Warszawskiej Brygady ON. Czy Twój dziadek pełnił w nim funkcję lekarza ? Bardzo interesuje mnie temat działań bojowych 18 DP a także obsady personalnej oddziałów tejże dywizji oraz wszystkich do niej przydzielonych w tym także batalionu ON "Kurpie" vel "Ostrołęka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. W oddziale był jednym z lekarzy. Przed wojną prowadził praktykę lekarską w Ostrołęce. Miał specjalizację - internista i z przekazów rodzinnych wiem, że jego głównym zadaniem była segregacja rannych, wstępne opatrywanie ran i opieka pooperacyjna. Miał do pomocy dwóch sanitariuszy i wóz konny z wozakiem (sądzę, że pochodził z rekwizycji). W jednym z obozów (mój nieżyjący ojciec nie przekazał mi w którym) wychodził samotnie na "parol oficerski" w pełnym umundurowaniu na miasto do chorych - zapewne notabli niemieckich.

Odnośnie batalionu ON "Kurpie" wiem tylko tyle ile jest informacji w sieci.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
W dniu 8.03.2019 o 10:46, Sedco Express napisał:

Ppor.rez. dr Emilian Kołodziejski (mój dziadek)

168 Batalion ON (18.DP "Łomżyńska") SGO "Narew". Wzięty do niewoli 13 -15.09.1939 r. z punktu medycznego w ok. Łękownicy gdzie zwożono żołnierzy z 18. DP rannych podczas walk pod Zambrowem i okolicach.

Jeniec wojenny Nr. 4787/IA 

- Stalag IA Stablack (Stabławki) – wrzesień 1939 – wrzesień 1942 r. (lekarz jenieckich batalionów roboczych)

- Stalag IB Hohenstein (Olsztynek) – od września 1942 r. (j.w.)

- Stalag XB Sanbostel – 1943 r.

- Oflag VI B Doessel – od pocz. 1944 – 27.09.1944 r.

Zginął tragicznie jako jeden z 90 polskich jeńców wojennych w nocy 27.09.1944 r. (pomiędzy godz. 21-22) na skutek omyłkowego zbombardowania obozu w Doessel przez samolot lotnictwa bombowego RAF-u (celem ataku był węzeł kolejowy w pobliskim mieście Noerde lub wg innych źródeł obiekty przemysłowe w Kassel).

Spoczywa w grobie nr.53 na Cmentarzu Wojskowym w Dössel.
 

100_5508.JPG

100_5480.JPG

Nagrobek.png

Jeszcze jeden dokument z nazwiskiem Pana dziadka .Podany jest numer kwatery 113

emilian 113.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie