Jump to content

Grób Matki i Serce Syna na wileńskiej Rossie.


Recommended Posts

Jedno ze zdjęć, wykonanych setkami przez wileńskiego fotografa, M. Tomaszewicza, z zakładu mieszczącego się na ulicy Turgielskiej 5/ 8- 4. Ustawiony za grobem Matki marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym po śmierci umieszczono Jego serce fotografował kolejne, liczne wycieczki z całej Polski, odwiedzające to szczególne miejsce...
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcia żołnierzy garnizonu Wilno pełniących służbę wartowniczą na tym konkretnie posterunku honorowym zwróciły moja uwagę z powodu odmiennej niż podaje Regulamin Służby Wewnętrznej cz VII Służba wartownicza" postawy wartowników. Zgodnie z postanowieniami Regulaminu na posterunku honorowym zewnętrznym ( taki tu dokładnie własnie widzimy) wartownicy winni pełnić służbe z bronią na ramieniu. Jedynie na posterunkach wewnętrznych ( tj w pomieszczniach) z bronią u nogi. Tu zaś i na innych fotografiach tego konkretnie posterunku wartownicy trzymają broń u nogi - niewiarygodnym wprost jest aby fotografowie robili zdjęcia prawem serii przez kilka lat własnie w chwili gdy stara zmiana oczekuję na nadejście nowej zmiany ( wtedy Reg. przewidywał do nogi-broń"). Zastanawia mnie skąd ten odmienny sposób pełnienia służby.
Link to comment
Share on other sites

Być może dlatego obowiązywało do nogi broń", że (jak na zdjęciu) tam przewijały się tłumy wycieczek i delegacji. Wśród nich byli często wyżsi oficerowie, ale podejrzewam, że w przypadku składania wieńców i wiązanek przez czysto cywilne" grupy, wartownicy prezentowali broń.Tam musiało być bez mała, jak na Marszałkowskiej w godzinach szczytu" ;-)... Szczególnie od momentu złożenia Serca Marszałka.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnie zdjęcie przedstawia moment zmiany wartowników. Co ciekawe - punkt zmiany jest cofniety wgłąb i znajduje sie w głowach" grobowca. Starzy wartowmnicy widzac zblizająca się nową zmianę schodzili z dywaników" na punkt zmiany, gdzie dołączali do nich wartownicy nowi. Po odmaszerowaniu starych - nowi zajmowali miejsce na dywanikach".

Ale fakt odwiedzania miejsca przez liczne osoby prywatne lub delegacje nie jest tu wytłumaczeniem odmiennej służby na tym posterunku i przybiernaia postawy jak na wewnętrznym ( pod dachem). Pod Komenda Miasta w Warszawie i przy Grobie Nieznanego Żołnierza, też ruch i tłumy, delegacje. Czy przy Belwederze gdzie służba na posterunkach honorowych przebiega zgodnie z Regulaminem, czy przy Sztandarach na postojach - na posterunku honorowym zewnętrznym - broń trzymana jest zawsze na ramieniu, nie przy nodze. Oddawanie honorów przez wartowników (prezentowanie broni) tez było dokładnie uregulowane postanowieniami RSW. Zmiana postawy do nagi- bron" lub odtrąbiono" była na posterunku honorowym zewnętrznym ulgą na czas wykonania czynności - takich jak danie sygnału alarmowego, lub oczekiwanie na zmianę wartowników.
Na tych zaś zdjęciach - wyjątkowo wartownicy konsekwentnie pełnia ją z bronią u nogi...
Link to comment
Share on other sites

jak widzimy kawelrzyści w służbie wartowniczej występują zgodnie z Regulaminem - gdzie karabinek jest noszony przez plecy, natomiast chwyty bronią na słuzbuie wykoanuje się szablą ( w piechocie karabinem). Na RSW nakładają się w przypadku piechoty i kawalerii odrebne regulaminy w zakresie musztry dla tych rodzajów broni. Zawodowy podoficer mlodszy to rozporwadzajacy - wykonuje on szablą podobnie jak i dwaj wartownicy po wewnetrznej chwyt a ramię- broń" - analogicznie jak piechurzy karabinami. Wartownicy po zewnetrznej maja szable schronione, co odpowiada do nogi- broń" w piechocie. Tu też jest zachowana analogiczna wileńska" konsekwencja - odmienna od tego co zawsze widzi sie i czego wymaga RSW w przypadku posterunków honorowych zewnętrznych ( nie pod dachem). Jak widac tu zarzadzono inny punkt zmiany - już nie w głowach", lecz na wysokości miejsca posterunku.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information