sqh Napisano 26 Luty 2017 Napisano 26 Luty 2017 To jest Grodno, a konkretnie - wejście na Zamek Stary, który przez dłuższy czas pełnił funkcję garnizonowego kasyna oficerskiego (podczas gdy Zamek Nowy był siedzibą 3. Szpitala Okręgowego). Potem kasyno przeniesiono do nowego budynku, dobudowanego do gmachu DOK III (istnieje do dziś), a Zamek przekształcono w muzeum, choć nadal pozostawał on własnością MSWojsk.
formoza58 Napisano 26 Luty 2017 Napisano 26 Luty 2017 Pozwolę sobie wrzucić zdjęcie z przysięgi młodego rocznika batalionu, w 1936 roku.
Edmundo Napisano 27 Luty 2017 Napisano 27 Luty 2017 Kilka uwag do postu Kolegi Fiodora z dnia 2017-02-26 17:06:36. Mianowice nie było 33 Dywizji Pancernej a tylko 33 Dywizjon Pancerny mobilizowany przez 7 Batalion Pancerny (detaszowana kompania w Wilnie). Dywizjon wszedł w skład Wileńskiej Brygady Kawalerii która to z kolei otrzymała przydział do Armii Prusy". W skład tejże armii miała wejść także Kolumna Samochodów Ciężarowych Nr 352 typu I (o której to pisze Kolega Fiodor) mobilizowana przez 7 BPanc. która to poza jednostką mobilizująca nie miała organizacyjnie nic wspólnego z 33 Dywizjonem Pancernym. No i tu dochodzimy do sedna sprawy. Rejon koncentracji Armii Prusy" to dużo dalej od Wyszkowa (chyba że to zbieżność nazwy z inną miejscowością) gdzie walczyły oddziały innego związku operacyjnego ale jest także inna możliwość mianowicie to iż Kolumna Samochodów Ciężarowych Nr 352 nie dotarła do Armii Prusy" będącej związkiem odwodowym a skierowana została do Grupy Operacyjnej Wyszków" będącej w zamyśle także związkiem odwodowym.
Edmundo Napisano 4 Marzec 2017 Napisano 4 Marzec 2017 Piękne polskie budynki koszarowe z lat trzydziestych.
Prospector_WWY Napisano 11 Marzec 2017 Napisano 11 Marzec 2017 Fiodor jeżeli chodzi o Wyszków to we wrześniu 39 operował tu tylko 11 dywizjon pancerny pod dowództwem majora Stefana Majewskiego.
ToRu Napisano 3 Kwiecień 2017 Napisano 3 Kwiecień 2017 Witam,od niedawna próbuję poznać historię pewnej rodzinnej pamiątki, konkretnie zdjęcia.Z szybkiego śledztwa tropy najprawdopodobniej prowadzą do 33 dywizjonu.Mam prośbę - czy można gdzieś znaleźć spis osobowy dywizjonu z '39 aby potwierdzić przynależność do niej osoby ze zdjęcia?Dodatkowo czy ktoś dysponuje notką biograficzną dowódcy 7batalionu w skład którego wchodził 33 dywizjon ppłk. Piotra Rudzkiego?na zdjęciu widnieje brat dziadka ze strony matki, niejaki Aleksander Jarmołowicz.Najprawdopodobniej, ponieważ rodziny obojga moich rodziców pochodzą z rejonu stacjonowania 7 batalionu prawdopodobne jest że ppłk. Piotr Rudzki może być członkiem rodziny. Zabawne że rodzice poznali się na ziemiach odzyskanych, natomiast wszystko wskazuje że losy tych rodzin splotły się już wcześniej.Będę wdzięczny za każdą informację!!!
ToRu Napisano 3 Kwiecień 2017 Napisano 3 Kwiecień 2017 Udało się znaleźć w internecie zdjęcie, lub raczej jedno z tej serii zdjęć jeżeli taka była, które posłużyło do skomponowania powyższego przez fotografa ok 85 lat temu. Kąt kadru i podłoże wydają się identyczne, są małe różnice w wyglądzie tankietki i kąta najazdu. Być może zdjęcie pochodzi z manewrów gdzie np. ćwiczono pokonywanie przeszkód terenowych i jest to kolejne zdjęcie jednego z kilku pojazdów z kolumny - zdjęcie możliwe że wykonano ok.'37r. Być może był to ten sam fotograf, który wykorzystał w swojej pracy jedno ze zrobionych swoich zdjęć?Czy jest szansa na odnalezienie reszty zdjęć, przypisanie czasu i miejsca ich zrobienia?
colias1 Napisano 3 Kwiecień 2017 Napisano 3 Kwiecień 2017 Niestety to fałszywy trop. Na zdjęciach są dwa różne pojazdy i najprawdopodobniej - sądząc po kamuflażu - sfotografowane w różnych latach. Pierwszy faktycznie z Grodna. Takie pozy czołgów były wówczas na fotografiach dość popularne.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.