Jump to content
Sign in to follow this  
G1ml1

Podlaskie: do wojewody trafił wniosek o odszkodowanie za konia przekazanego wojsku

Recommended Posts

http://bialystok.onet.pl/podlaskie-do-wojewody-trafil-wniosek-o-odszkodowanie-za-konia-przekazanego-wojsku/48z4lwp

Do wojewody podlaskiego trafił wniosek mieszkańca okolic Białegostoku, który domaga się wypłaty 28 tys. zł odszkodowania za konia przejętego we wrześniu 1939 roku przez wojsko na cele obronne. Wcześniej sprawą zajmowały się administracja skarbowa i sąd.

W połowie października Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę osoby prywatnej na decyzję służb skarbowych, które uznały, że kwestia takiego odszkodowania to nie ich kompetencja.

W uzasadnieniu sąd ocenił - analizując obowiązujące przepisy, w tym ustawę o powszechnym obowiązku obrony i przepisy wykonawcze do niej - że jedynym organem właściwym, który mógłby kwestię zasadności wniosku ocenić, jest wojewoda.

Rzeczniczka wojewody podlaskiego, Anna Idźkowska poinformowała dziś, że takie dokumenty do urzędu właśnie wpłynęły. - Wnioskodawca domaga się zapłaty 28 tys. zł z tytułu wypłaty odszkodowania za konia, pobranego 3 września 1939 r. przez Wojskową Komisję Poborową - dodała.

Sprawa jest w toku. Będzie rozpatrywana w trybie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2004 r. w sprawie świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

O odszkodowanie ubiega się 89-letni obecnie syn właściciela zwierzęcia, dysponujący dokumentami potwierdzającymi przekazanie konia wojsku w 1939 roku. Według tych dokumentów, zwierzę było wówczas wyceniane na 700 zł.

Ojciec wnioskującego o odszkodowanie pana Juliana nigdy tych pieniędzy nie dostał, zginął w czasie wojny. Zaświadczenie o przekazaniu konia wojsku przeleżało kilkadziesiąt lat w domowym archiwum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Każdy pomysł aby wycyganić parę groszy jest dobry ale ten chyba nie przejdzie sąd oddali powództwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W latach 90-tych czytałem artykuł na podobny temat ( może to ten sam człowiek ) Zdjęcie przedstawiało gościa w opłotkach na tle rozwalającego się obejścia w zimowej scenerji .Też było o konia i kwit z 39 roku ,gość poszedł w tedy do gminy , ale powiedziano że jak wojsko wzieło , to niech tam idzie . Nie pamiętam dokładnie miasta , ale udał się tam ,adres koszar odnalazł , dotarł do dowódcy i wyłuszczył o co mu chodzi .Dowódca wysłuchał chłopa i odparł że adres się zgadza , tylko że konia zabrało wojsko wrześniowe , a to obecne jest ludowe , a to nie to samo ,i niech odszkodowania szuka u tamtego wojska , : )
Artykuł był w Gazecie Wyborczej .

Share this post


Link to post
Share on other sites
abcd, teraz też w każdej chwili mogą ci samochód zajumać, i co im zrobisz?, kwit dadzą i możesz się nim podetrzeć od razu, lub zstępni za lat np. sto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information