Skocz do zawartości
  • 0

Ołowiany nabój ?


Forest_ZCH

Pytanie

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Z ołowianymi generalnie jest problem. Zwłaszcza gdy broń była w użyciu prywatnym. W wojskowej amunicji jest jakaś standaryzacja. Np. w przypadku myśliwskiej, często stosowano to, co się do lufy mieściło. Produkcja jednostkowa nie jest zwykle katalogowana, więc można mówić o systemie broni, a nie o konkretnym jej modelu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się swoimi pochwalę niestety mam malutko i nie mam takich fajnych jak kolega wyżej:( nie chce mi się teraz mierzyć ale kojarzycie od czego może być ta pierwsza kula od lewej jest biała i mniejsza szer. od obecnego grosza. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armando86 w większości twoje kule to kule okrągłe które stosowano praktycznie do wszystkiego , pistolety skałkowe , kapiszonowe , karabiny skałkowe i kapiszonowe oraz broń myśliwska bez czoków. Małe ołowiane kule o średnicy 10 do 12 mm znajdowane w dużych ilościach na polach bitewnych nie zawsze muszą pochodzić od broni strzeleckiej a są kulami szrapnelowymi po wybuchu pocisku szrapnelowego. Często są spotykane na terenach walk I wojny Światowej .
Na zdjęciu pierwsza z lewej strony od góry kula muszkietowa , następnie obok odlana ale nie obcięta z nadlewki od kulolejki kula myśliwska na drobną zwierzynę, pod spodem dwie kulki szrapnelowe I wojenne tych mam z kilogram" oraz czasami można spotkać takie Kęsy ołowiane" są to szrapnele z wojen Fryderyka Wielkiego ładowane w workach odprzodowo do armat do strzelań na przeciwnika który już podchodził pod stanowiska artyleryjskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć czy będzie tego więcej. To model z lat 40-tych i 50-tych XIX wieku. Powszechnie używany między innymi w czasie powstania styczniowego, ale również przez myśliwych (wtedy może nie być za wiele takich pocisków w jednej lokalizacji).
A na tej stronie różne przykłady pocisków tego systemu (i innych)
http://www.aksamit.wz.cz/pages/tema3.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Landszaft dzięki za odp której tak naprawdę oczekiwałem:) za takie odp kocham to forum:) że nie raz zdarzy Ci się trafić beznadziejna odp ale często można trafić na odp który na Twoje pytanie odp jak to się mówi a bogato" ja jutro ruszam na łowy nie wiem czy śnieg pozwoli na kopanko czy raczej zaszkodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest typowy pocisk Thouvenin a pocisk Saxoński lub Hanowerski albo Hanowersko-saksoński. Wszystkie 3 odmiany pocisków z tych krain miały czubki ostre jak twój. Typ Thouvenin miał łukowy czubek pocisku a nie ostry, choć zasada ładowania była podobna. U nas na byłych ziemiach zaboru niemieckiego często właśnie znaleźć można pociski saksońskie i hanowerskie z jednym lub dwoma uszczelnieniami
tu link http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=38298 do forum gdzie jest strona na dole z różnymi pociskami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest czy będzie więcej to odpowie Ci teren jak połazisz . Tu na zdjęciu moje znajdki w jednym lesie na prostokącie o wymiarach 300 x 70 metrów , przy czym to był zbiór poboczny bo całkiem czego innego szukałem , a kolega który przy lesie mieszka wyciągnął przez 7 lat tego 5 kilo.
Jako ciekawostka górny 1 i 3 rząd to tak zwane saksońskie lub hanowerskie z lat 1850 4 rząd to prawdopodobnie saksońskie lub Hanowerskie z podwójnym uszczelnieniem ale brak mi ich w literaturze bo inne krainy robiły praktycznie jak w w rzędzie 2 gdzie 4 pierwsze kule i ostatnia w rzędzie które są lekko łukowate prawdopodobnie pruskie 1855.Ostatni 5 rząd to prawdopodobnie Saskie systemu Lindner 1865 z lewej strony w pionie to zwykłe duże okrągłe kule ale na niektórych widać że strzelano z broni gwintowanej i po prawej stronie mam 3 kule innych producentów przy czym kształtem najciekawsza jest z prawej strony iała" kula między 2 i 3 rzędem kształtu cylindrycznego z łukowym zakończeniem tak z przodu jak i z tyłu dziwoląg " bo w ogóle brak o takich kulach opisu a ktoś musiał kulolejkę zaprojektować i zrobić do takiej kuli oraz pukać" z jakiejś flinty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie