Skocz do zawartości
  • 0

fragm. munduru, piki itp. 1 wojna św.


Marczyk

Pytanie

Proszę o pomoc w identyfikacji przedmiotów znalezionych podczas ekshumacji cmentarza z okresu 1 wś. Żołnierze zginęli ok. 10.08.1915 roku i należeli do Grupy Armijnej von Gallwitz,a. Prezentowane fragm. znaleziono przy jednym z nich. Mam wątpliwość co do numeru jaki zachował się na pokrowcu piki. Czerwone patki sugerują Landszturm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

pika:

roń z długiego drzewca i małego ostrego grotu, używana dawniej przez piechotę europejską"

http://sjp.pl/pika

Tak, czepiam sie, brzmi fatalnie, no i swiadczy o podejscu autora do tematu.

Niech juz bedzie spolszczona pikelhauba: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pikielhauba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Mietek, czepiasz się. Ale czepialstwo jest elementem psychiki naszego narodu, więc jakoś to muszę znieść.
Poza medalikiem, z dewocjonaliów, był krzyżyk oraz emaliowana ikonka. Przy szczątkach znalazłem też błękitne guziczki, które wskazują raczej na uniform żołnierza carskiego (początkowo wręcz sądziłem, że mam do czynienia ze szczątkami kobiety - jednak analiza antropologiczna to wykluczyła).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czepialstwo jest elementem psychiki naszego narodu, więc jakoś to muszę znieść."

Nie, wiem nie mam danych, ale obawiam sie iz generalizujesz z jednostki na narod.

Faktem jest iz uzywasz slangu rodem z Onetu, ja tez szukalem tutaj piki (broni drzewcowej). Zamiast poprawic, brniesz dalej pokazujac swoja ignorancje (lub lenistwo), oraz lekcewazenie czytelnika.

Sam medalik nie musi swiadczyc iz byl to zolnierz carski. Mogl byc zdobyczny, w czasie 2 wojny np bylo powszechne noszenie przez Niemcow monet z roznych krajow w ktorych byli. Medalik- poszlaka, ale nie dowod. Bylo cos jeszcze carskiego na tymze pochowanym?

Same dewocjonalia u Rosjan wygladaja na powszechnie, od medalikow po ikony podrozne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po samym orle nie dużo da się wydedukować bo to chyba najpopularniejszy model i nosili je wszyscy.
Szerze mówiąc ja też nie widzę numeru. W okolicach 10 sierpnia pułk miał największe straty w miejscowości Zaręby Kościelne.
Czyżby przedmioty z ekshumowanego cmentarza z Podgórza?
Czy między kolanami orła a skrzydłami są przerwy czy są zrośnięte"?

Pozdrawiam.
Hubert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,
przy najbliższej okazji przyjrzę się orłom bliżej (są dwa).
Cmentarz z okolic Nowej Osuchowej, gm. Ostrów Mazowiecka. Zidentyfikowaliśmy go podczas prac rozpoznawczych w związku z rozbudową dk 8 do parametrów S 8.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje misie, że wiem dlaczego nie widziałem oznaczeń na materiale okrywającym godło. Wygląda na to, że orzeł przykryty był materiałem, powiedzmy ochronnym, i dopiero na ten materiał nakładano właściwy pokrowiec z numerem. W przypadku obu znalezionych pikelhaub, zachowane były jedynie fragmenty materiału ochronnego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy jeszcze oznaczenia na samej pikelhaubie, czesc to pieczecie, zapewne (?) sie nie zachowaly, jednak byly i bite, czy sa jakies na wykopanych?
Chodzi o cos takiego jak:

http://www.google.pl/search?q=pickelhaube+regimental+numbers&espv=2&biw=1242&bih=602&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiTqq3QkfnQAhWGjiwKHcfWAaIQ_AUIBigB#tbm=isch&q=pickelhaube+regimental+markings


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Rosforek 18:49 27-02-2017
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was, pasjonujący wątek.

HU13ERT, Marczyk - macie dużą wiedzę na temat sierpniowych walk w tym rejonie. Poszukuję informacji na temat działań i jednostek walczących w dniach 30.07 - 07.08 w rejonie Pniewo - Rząśnik - Wyszków czyli po przejściu rzeki Prut. (niem. 38 i 50 DP, ros.?).
Wdzięczny będę za wszelkie informacje. Mogę podać priv email, żeby nie mącić wątku.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie