Jump to content

Odznaka lotnicza


Recommended Posts

Witam,
Na zdjęciu kpt.obs. St.Korcz z 3 PL.
Czy ktoś jest w stanie określić jaka to odznaka - duże haftowane skrzydełka na ciemnej podkładce pod odznaką za rany, kontuzje.
Kpt. Korcz był instruktorem aerofotogrametrii - może to jest jakaś odmiana odznaki aerofotogrametrysty ?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Porównanie odznaki aerofotogrametrysty. Widać wyraźnie różnice.St.Korcz awansował w maju 1925 r. na stopień kapitana a tym czasie nie noszono już odznak specjalności (pilot, obserwator itp.) nadanych podczas służby w armiach zaborczych. Nie jest to też zagraniczne odznaczenie a tylko odznaka (noszenie obcych odznaczeń - wymagane zezwolenie i zamieszczenie w Dzienniku Personalnym). Przebieg służby (I WŚ,Błękina Armia",wojna polsko-bolszewicka) nie wskazuje na to by otrzymał jakąkolwiek nie polską odznakę lotniczą.Posiadał - obserwatora (wojna polsko-bolszewicka).
Zakładając, że sam zlecił wykonanie haftowanej odznaki aerofoto ( były metalowe) to miałaby ona kształt zbliżony do właściwej - a ta nie ma. Mogłaby ewentualnie być to odznaka lotnicza obca wręczona podczas wizyt ale życiorys o tym nie świadczy.
Kpt. Stefan Korcz kierował rozbudową i modernizacją lotniska Ławica w latach 1925-1931 a od 1932 r. (rezerwa) był architektem (COP i budynki mieszkalne).
Może odznaka ta ma związek a budownictwem związanym z lotnictwem ?

Link to comment
Share on other sites

Zwróć uwagę, że wyszywana odznaka jest sfotografowana pod dużym kątem i tym samym mocno zniekształcona. Poza tym wyszywana odznaka nie będzie tak szczegółowa, jak metalowa,co oczywiste. Ja bym wcale nie wykluczał, że to jednak jest odznaka aerofotogrametrysty, ale z dużym znakiem zapytania.
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Zszycie dwóch emblematów (skrzydełek) z kołnierza munduru - to raczej należy odrzucić.Oficer w stopniu kapitana miały sobie sam sporządzić taka odznakę ? Przepisy mundurowe nie zezwalały.
Porównanie z odznaką 3 PL - są jednak znaczne różnice w kształcie, nawet biorąc pod uwagę wykonanie haftem - bajorkiem.
Logicznie rozumując to nie sądzę by miał problem z nabyciem, uzyskaniem właściwej odznaki aerofo czy tez 3 PL.
Ciekawa sprawa z ta odznaką.

Link to comment
Share on other sites

Zapewne masz na myśli odznakę 3 PL. Pułk sformowano w lipcu 1921 r. i być może odznakę zaprojektowano i ustanowiono po tej dacie. Różni się ona od tych skrzydełek na mundurze kpt. Korcza - to nie jest ta odznaka.
Na załączonym zestawieniu:
1 - godło 10 EW
2 - odznaka honorowa a obronę Kresów Wschodnich" 12 EW
3 - godło 31 ER 23 PL
Na mundurach nie noszono żadnych odznak/godeł eskadr. W okresie późniejszym tylko odznaki pułków lotniczych (pomijamy okres II WŚ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information