Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Kriczer

Grosz praski

Recommended Posts

Znaleziony w lesie, gleba bardzo gliniasta, na monecie dziwny osad przypominający kamień w czajniku być może to jest glina. Umyty jedynie w ciepłej wodzie z mydłem bez żadnej szczotki etc. i jak widać woda tego nie rusza. Myślałem o przemywaniu wodą amoniakową ale wole się upewnić co by nic nie zepsuć.

Tutaj lepiej widać ten osad, w rzeczywistości rzuca się to naprawdę w oczy. Moneta jest bardzo łaciata".

Monetka jest w fajnym stanie to fakt, tylko w rzeczywistości ten osad naprawdę rzuca się w oczy. To są tak jakby hmy takie mikro płatki osadu.

Jak na Grosz Praski stan bardzo ładny-nie ruszać ale...
Najprościej :
Zamaczasz opuszki palców w płynie do czyszczenia srebra i delikatnie przecierasz.
Jak już zobaczysz efekt ,zmywasz dokładnie wodą.
Monety nie uszkodzisz.
Następnie ściereczka do czyszczenia srebra.
Często z monety całkowicie nieczytelnej robi się po tym zabiegu ładna sztuka.

Bo będzie błyszczało - to nie myjnia samochodowa, ale dział konserwacja. Zbyt agresywne czyszczenie właśnie może oznaczać pogorszenie stanu.
Środki do czyszczenia srebra mają różne składy - ja zawsze obchodzę je z daleka.

Normalny roztwór zrobić 10 % - 1-10 ? I w tym normalnie moczyć przecierając co jakiś czas pod bieżącą wodą ? A i niech mi ktoś powie jak bez wagi odmierzyć 10g winianu ?

Coś tam rozrobiłem, moczy się to już trochę a efektu zero, woda koloru nie zmienia, nic się nie dzieję. Jak ma wyglądać proces ?

Po 24h efektu na groszu praskim brak, po prostu zero. Przy 3 części talara woda zmieniła kolor na lekko niebieski i bardzo ładne efekty.

Płyn do czyszczenia srebra nie poleruje!!
Po prostu osuwa nalot,patynę.
Dopiero po tym zabiegu trzeba wypolerować [biżuterie],żeby nabrało połysk.
Inaczej jest jeśli zamoczysz używaną na co dzień biżuterię.
Wystarczy zrobić próbę na szrotach.

foni1969 (521 / 51) 2015-11-22 19:36:38

W wątku było o tym, że ściereczka do srebra może polerować.
Usuwanie z monet patyny to jeden z najgorszych wariantów czyszczenia.
Ja tam nie ufam tym gotowym płynom - mają różny skład i przeróżnie działają. Na pewno mogą uszkadzać stopy z mniejszą ilością srebra.

Lecę na żywioł- amoniak, winian nawet nie drasnął tego brudu. Moczony od soboty i zero efektu.

Ma ktoś jeszcze jakiś nie inwazyjny pomysł ? Grosz jak na razie sobie leży bo ani winian ani amoniak efektu nie przyniosły żadnego.

Może zrób mu jeszcze polerkę. :) A poważnie zostaw go w obecnym stnie bo i tak jest wystarczająco podmęczony.

Po co się udzielasz jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, zdjęcia grosza po wyjęciu z ziemi bez żadnej ingerencji obecnie wygląda tak samo...

Kriczer poczytaj o monetach to bedziesz wiedział ze usuwanie naturalnej patyny obniża wartość monety a czasami nie umiejetne ingerowanie w powierzchnie niszczy ją.

kriczer zluzuj gume chodziło mi ze najlepiej nie kombinowac bo mozna pogorszyc sprawe a do srebra to kwasek cytrynowy jak już chcesz miec takiego czysciocha.

• Create New...

Important Information