Skocz do zawartości

49 Armia ZSSR na Pomorzu Gdańskim


hubimohi93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Interesuje mnie szlak bojowy, jakieś polskojęzyczne książki na temat walk 49 Armii gen. Griszyna na terenie Pomorza Gdańskiego w 1945 roku (najlepiej powiat świecki, Bory Tucholskie). Szukałem w internecie, w kilku książkach, ale informacji jest naprawdę bardzo niewiele, a jak już to ogólnikowe. Bardzo prosiłbym o jakieś podpowiedzi.
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się doczytałem, przed rozpoczęciem operacji pomorskiej armia była ześrodkowana w miejscowości Sierosław (powiat świecki, gmina Drzycim). Bodajże 17 lutego zdobyła Osie (teren mojej gminy). Ten teren oraz czas najbardziej mnie interesują, oczywiście inne informacje w późniejszym/wcześniejszym okresie walk także.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie znasz j. rosyjskiego to zapomnij.

Jesteś z Osia? Byłem w tym rejonie kilka razy na przyjemnych, lekkich poszukiwaniach. Przyjemne, bo w miłym towarzystwie. Lekkie, bo nie było wiele okazji aby się schylać i kopać ;)

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 8 km do Osia :) jeśli się wie gdzie szukać, to są fajne miejsca i wyskakują fanty :) znam wiele miejsc z pamiątkami po kampanii wrześniowej i te z sowieckiego wyzwolenia". Jak się ma szczęście to i czasy napoleońskie się zdarzają:) jest też kilka miejsc dosyć wybuchowych..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
witam, zwracam się z prośbą do znawców, którzy posługują się w jakimś stopniu językiem rosyjskim, znalazłem skład 49 armii zsrr, próbowałem przez tłumacza ale tam są skróty wojskowe i wyszły mi jakieś chińskie znaczki..mogę na was liczyć?

Piechota:
70 ск (139, 238, 385 сд), 121 ск (42, 199, 380 сд)

Artyleria RVGK,
wojsko i korpus:

143 пабр, 593 иптап, 540, 544 минп, 49 зенад (1265, 1271, 1272, 2012 зенап), 1273 зенап

Siły pancerne
i zmechanizowane:

7 гв. ттп, 1819, 1826 сап, 66 одн брп

Żołnierze Inżynierów:
11 исбр


Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześc dużo nie pomogę ale piechota ck to nasze sk strzelecki korpus, a cd to dywizja strzelecka czyli zwykła piechota.593 iptap to istriebitielny protiw tankowyj artilerijskij połk czyli po naszemu coś w rodzaju pułku art, ppanc bo u nich były pułki istriebitielnyje i zwykłe.540 i 544 minomiotnyj połk to pułk moździerzy, a 49 zenad to dywizja art plot a zenap to pułk. siły panc. to 7 gwardyski pułk czołgów ciężkich-tego jestem pewien, co do 1819 i 1826 to mogą być pułki dział samobieżnych a 66 to oddział sam panc.11 isbr to może być istribitielno-sapierskaja brigada czyli coś w rodzaju szturmowej brygady saperów. Wiecej informacji szukaj na forum DWS tam gdzieś o tym czytałem. pozd marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie