Skocz do zawartości

Paraloid B44


april_86

Rekomendowane odpowiedzi

witam, chciałbym użyć pierwszy raz paraloidu do pokrywania monet i mam kilka pytań technicznych w związku z tym.
Zrobiłem roztwór o st. ok 13% i przygotowuję się do nakładania.
- zanurzyć monetę w roztworze czy pokrywać pędzlem?
- jak suszyć monety? na sztorc (podejrzewam że spłynie) czy na płask?
- ktoś poleca jakiś patent na suszarkę" do monet po paraloidzie? Rozumiem że nie mogą się one stykać z żadnym przedmiotem bo się przykleją, jak je suszyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja trzymam w holderach, ale nawet tam srebrne monety czasem ciemnieją i znowu pokrywają się czarną patyną

co do kapsuł - jakoś nie jestem przekonany... monety w nich klekoczą i się obijają o ścianki, może to je jakoś uszkadzać. Do tego jeszcze większy dostęp powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niekoniecznie, mam monety w kapslach z NBP i błyszczą jak nowe

patyna patynie nie równa, na niektórych monetach nie jest porządana.
Znajdź mi kolekcjonera lustrzanek, który ceni sobie czarną patynę na monetach ;)

cały czas prosze o rady dotyczące Paraloidu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc o suszarce miałem na myśli jakąś konstrukcję żeby je na niej umieścić do wyschnięcia. Rozumiem że nie można ich dotykać bo się odbiją paluchy, nie może się też z niczym stykać bo się przyklei.
Jakoś za rant trzymać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 months later...
Zakupiłem właśnie poraloid b44.Prosze koledzy o poradę jak dokładnie się go przygotowuje do użycia. Czy można go rozpuścić do użytku np w acetonie? Czy na stężenie 5% wystarczy 5 gramów preparatu na 95ml wody?Co do czego się dodaje?Pozdrawiam. Grzegorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wody?
Roztwór powinno się obliczyć wagowo, nie objętościowo. Aceton za szybko paruje, do paraloidu najpopularniejszy jest toluen.Odmierzony paraloid wsypujesz do pojemnika z rozpuszczalnikiem, zakręcasz i trząchasz co jakiś czas, aż się całkowicie rozpuści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można rozpuścić w ksylenie,toluenie, acetonie. Mam wrażenie, że w acetonie szybciej się rozpuszcza, ale też szybciej schnie. Biorąc pod uwagę, że rozpuszczanie kryształków trwa bardzo długo - kilka godzin do kilku dni (zależy jak intensywnie mieszasz) - nie ma znaczenia co do czego dodasz. Taka proporcja może być na 5%, ale nie wody :), chociaż lepiej odmierzać w gramach obie substancje, bo rozpuszczalnik ma chyba mniejszą gęstość od wody, więc jest lżejszy i roztwór wyjdzie o nieco mniejszym stężeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepne sie pad watek kolegi.
Dokonalem zakupu paraloidu rozpuszczonego w toulenie- 10% roztwor. Pytanie jak go rozcienczyc do roztworu 5% ?? Raczej watpliwe by po toulenie mieszac go z acetonem. Podejmowal juz ktos podobne proby??
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.
Tak sobie myślę, że może nic się nie stanie - spróbuj na czymś - np. współczesnej monetce.
Toluen + aceton to najczęstsze składniki rozpuszczalnika nitro, więc generalnie nic się nie powinno dziać po ich zmieszaniu, a rozcieńczalnik i tak odparowuje. Paraloid, o ile wiem rozpuszcza się w tych substancjach, a nie wchodzi z nimi w reakcje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie