Skocz do zawartości

Magiczne Biesy i Czady cz 2


huk 100

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 726
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Bieszczady to region o bardzo zawiłej i bolesnej historią, na swój sposób łączącej ale również dzielącej kilka narodów. Walki zbrojne, toczyły się tu zarówno podczas I i II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Bieszczady to także ogromne, nieco zapomniane, dziedzictwo kulturowe. To region o bogatych tradycjach sportowych i turystycznych. Schroniska i pensjonaty turystyczne działały w Bieszczadach już przed wojną i od już wtedy były oblegane. Typowy bieszczadzki pensjonat miał jednak wówczas zupełnie inny klimat niż większość dzisiejszych obiektów noclegowych. Wielu elementów regionalnego folkloru już nikt nie pamięta. Stare obyczaje i obrzędy są rzadko kultywowane. Niektóre fakty z historii Bieszczadów znane są tylko wąskiej grupie najstarszych, wysiedlonych w inne regiony mieszkańców regionu i historykom. I chociaż o wielu faktach niektórzy chcieliby zapomnieć, to warto je przynajmniej poznać. O niektórych wydarzeniach , zarówno przedwojennych, jak i powojennych pozostały tylko wzmianki prasowe i legendy. Dlatego pamięć o tych wszystkich wydarzeniach i zjawiskach pielęgnuje powstałe w 2003 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic.

Bieszczady Odnalezione

Do statutowych celów Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic należy popularyzowanie dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego, dążenie do zapewnienia dobrych warunków wszechstronnego wypoczynku odwiedzających region turystów, wspieranie inicjatyw edukacyjnych służących idei zrównoważonego rozwoju, wspieranie inicjatyw sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości, prowadzenie działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego w regionie. Stowarzyszenie spierają mieszkańcy regionu, którym tradycja regionu leży na sercu.

Jednym z najważniejszych projektów zrealizowanych przez Stowarzyszenie jest ścieżka historyczno-przyrodnicza „Bieszczady Odnalezione”. W ramach tej akcji ogrodzono i oznaczono miejsca, gdzie znajdowały się stare wsie, cerkwiska czy cmentarze. Działacze stowarzyszenia starają się przywrócić pamięci opuszczone wsie. W ramach projektu „Bieszczady Odnalezione” montowane są także tablice z nazwami wsi, wspomnieniami, zdjeciami nieistniejących cerkwii. W ramach projektu wytyczono ścieżkę historyczną po nieistniejących już wsiach Jaworzec, Zawój i Łuh. Stowarzyszenie wydaje również pismo Bieszczady Odnalezione".

Wśród mieszkańców krąży wiele mniej lub bardziej prawdziwych legend o Bieszczadach. Do najbardziej znanych należą przypowieści o wilkach. Wiele tych historii jest prawdziwych, lecz dzisiaj wilki nie stanowią już zagrożenia dla turystów. Jest ich po prostu o wiele mniej niż w przeszłości.

W przeszłości Bieszczady były bardzo popularnym i cenionym ośrodkiem narciarskim. Strome szerokie stoki Bieszczadów znane były wszystkim narciarzom w przedwojennej Polsce. Wynika to nie tylko z opublikowanego w tamtych latach przewodnika narciarskiego po Karpatach Wschodnich, ale także artykułów prasowych z lat 60-tych, które informowały, że Ustrzyki Dolne były triumfatorem konkursu na najlepiej przygotowaną miejscowość do sezonu zimowego.

Przed wojną modne były także spływy kajakowe Sanem. Obecnie ten rodzaj wypoczynku jest słabo rozpropagowany, jednak ostatnio pojawiają się ciekawe inicjatywy - np. mobilna wypożyczalnia kajaków, która dostarcza i odbiera kajaki w dowolne, umówione z turystami miejsce.

Jedną z największych atrakcji regionu jest powstała przed I Wojną Światową Bieszczadzka Kolejka Leśna. Od kilkunastu lat trwają intensywne prace nad przywróceniem jej pełngo blasku. Od 2012 roku kolejka kursuje przez cały rok. Kolejka dała impuls rozwojowi turystyki w regionie. Powstały nowe pensjonaty, oraz obiekty takie jak choćby Horb czy Borsuczyna, które zapraszają na turystów niezależnie od pory roku czy pogody. Do większych atrakcji regionu, które przetrwały do dziś dnia zaliczyć można szybownictwo. Akademię Polskich Szybowników otwarto i poświęcono w 1932 roku. Szybowisko Bezmiechowa działa z powodzeniem do dziś. Szybownicy mają w okolicy wyjątkowe warunki do latania.

http://www.pensjonaty-bieszczady.pl/dla-wszystkich-starczy-miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torba,to pozdro huku" to normalnie aż wazelina mi zaczeła kapac z monitora :D
Mówisz że krakowiak wejdzie na mine?czym są te smichyhichy internetowe do tego co ty zrobiłeś?pewnie wiekszość ludzi nawet nie wie ze oszukałes kilkaset, a może nawet kilka tyśiecy osób wydając tą swoja gazetke Poszukiwacze",kase za prenumerate zgarneliśćie od wszystkich za rok do przodu, ale jak splajtowałeś to już nikt z nas nie odzyskał pienìążków!
I ty masz śmiałość kogos straszyc że wejdzie na mine?
Ogarnij sie człowieku,chyba tylko jeszcze cie nie dopadli dłużnicy bo nie wiedzieli że to ty pod innymi nikami organizowałeś tą pseudogazetke- afi",poszukiwacze" itd na każdym forum cię było pełno,a teraz tylko tu ledwo coś dukasz próbujać organizować te pseudo zloty spod znaku ostrego chlania,zapleśniałej kiłbaski i zera fantów.

Dodaje foteczki z biesów bo przećież o biesy tu chodzi,co nie strażaczyno Mordo moja? :)8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe wcielenie kolegi z lutowisk krakowiak? Panowie wątek o Bieszczadach nie jest do swoich prywatnych rozgrywek a co do pana bagneta ss to admin powinien go zablokować bo będzie siał zamęt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to w nagrodę dla Yukona vel BagnetaSS Krakowiaka że od tylu lat mnie śledzi :) jestem mu chyba zadrą w d...(cóż zrobić że jest moim fanem )w moich wątkach o klamrach na towarzyskich ba nawet prywatnie - na innych forach wyzywał moją rodzinę (mam to wiadomościach od niego przez parę lat uzbierało się trochę :) ) masz tu Brzeski faje fotki z niedawnego pobytu po Ukraińskiej stronie Bieszczad :) - strażaczyna z Radomia jak to wszędzie podkreślasz :)

Nie ma bardziej godnego zawodu jak Strażak którym byłem psychopato 30 lat -nie jestem w stanie powiedzieć ilu ludziom pomogłem ilu uratowałem a ilu mi zmarło na rękach ,a w między czasie ukończyłem Ratownictwo Medyczne mam Dyplom Ratownika Medycznego pracuję teraz na karetkach i takiego psychopatę to wyczuwam na odległość już po twoim wpisie w tamtym roku jak Krakowiak wiedziałem że to ty czekałem już tu na ciebie :):) - nic dobrego nigdy tu nie napisałeś i nie tylko tu ludziom którzy nie siedzą na forach od których chcesz coś wyciągnąć opowiadasz dyrdymały jak to sobie robisz jaj itd. to trwa już trochę parę lat myślę że odstawiłeś leki :)

ps.nie jesteś już w stanie niczym mnie obrazić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jest właśnie odwrotnie i to ty szpiegujesz ludzi,zresztą sam się tu do tego przyznałes ze na kanadyjskich forach widzisz co pisze,to ty na każdej nawet zamkniętej grupie wklejasz te swoje klamry i lajkujesz" moje foty.A i tu pewnie bym teraz nie pisał gdyby nie to że kilka dni temu po pijaku obrażałeś razem z Sobutką na FB grupie Włóczykija ludzi którzy sprzątali cmentarz w biesach.
To że cię kumple opuscili to też nie jest wina bagnetass,poprostu jak cię ktos pozna osobisćie to już wiecej nie chce mieć z tobą doczynienia,wklejanie prywatnych fot czy ujawnianie czyjegoś PW to dla ciebie normalka,co zreszt widać w tym wątku.Dla mnie sa to rzeczy swięte,też mógłbym powklejać twoje foty tutaj,nawet rodzinne,ale to twój poziom i ja sie do tego nie zniże.
Dlatego wlaśnie jesteś dla mnie marnym strażaczyną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co piszesz krakowiak czy zadanie pytania kogoś obraża ja spytałem czy czasami nie sprzataliacie wykrywaczami a jak jeszcze raz użyjesz mojego nazwiska publicznie to spotkamy sie w sądzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadanie takiego pytania pod postem w którym ludzie pisza o sprzątaniu cmentarza z WW jest nie na miejscu,obraża ludzi którzy jechali przez pół Polski, aby w swoim wolnym czasie zrobić taka akcje.To tak jakbys pod postem opisujacym akcje strażaków zapytał czy czasem nie sćiagali poszkodowanym zegarków z rąk, kumasz?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż ktoś tu pisał o poziomie -niżej już się nie da :):)

http://odkrywca.pl/search/index.php?sq=bagnetss&ws=txt&id_forum=all

no ale admin włóczykija chciał tu fotek Biesów - to masz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie