Skocz do zawartości
  • 0

Łyżeczka ze złota?


Lelonek1

Pytanie

Napisano

Co to może być za łyżeczka i z czego mogła zostać wykonana? Po wykopaniu była cała. Myślałem, że jest miedziana i gładko się wyprostuje a tu nagle trzask. Jest bardzo twarda lecz krucha. W środku pokazało się tak jakby złoto. Czy jest to możliwe?

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Co to może być za łyżeczka i z czego mogła zostać wykonana? Po wykopaniu była cała. Myślałem, że jest miedziana i gładko się wyprostuje a tu nagle trzask. Jest bardzo twarda lecz krucha. W środku pokazało się tak jakby złoto. Czy jest to możliwe?

Napisano
Dodam, że znaleziona w ogromnym sadzie. Przeszedłem dosłownie 50m i wyskoczył moniak srebrny z 1840 10 giera i ta łyżeczka. Dalej już nie szukałem bo nie było czasu.
Napisano
Gdyby była ze złota, to nawet po tysiącu latach leżenia w glebie, nie wyglądałaby tak, jak ta łyżeczka.

łoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu".

Nie utlenia się - czyli nie ulega procesowi korozji.
To, co na zdjęciu, to prawdopodobnie mosiądz, ściemniały ze starości, z nalotem, wyraźnym utlenianiem cząsteczek miedzi.
Chemikiem nie jestem, więc proszę o ewentualną korektę lepiej zorientowanych w zakresie mosiądzu i miedzi.

Pozdrawiam.
Napisano
Dobrze tylko to złoto jest pokryte czymś tak jakby miało być ukryte. Wygląda jak złota mosiądzowana. Poza tym złoto jest metalem miekkim tylko pytanie czy ktos prostowal taka rzecz? Oczywistosc ze peknie.
Napisano
zdecydowanie tak.
idź do jubilera i zrób próbę złota. Jak na moje to może być 22-karatowe.

potem przetopić na sztabkę i na alusy może starczy.
Napisano
Nie jest mosiądzem? Czy były wykonywane próby u złotnika? Na moje oko jest to mosiądz. Mosiądz mosiądzowi nierówny, gdyż poza miedzią i cynkiem może zawierać ołów, cynę, aluminium, mangan, nikiel, a nawet krzem (stąd barwa od złotej do srebrnej). W środowisku zawierającym kwasy (organiczne, lub bardziej nawet prozaicznie jony chloru) następuje ucieczka innych metali z warstw powierzchniowych, a miedź ulega utlenieniu (powstają m.in. tlenki o różnej barwie). Tak więc rdzeń przedmiotu zachowuje właściwości pierwotne stopu, warstwa zewnętrzna to czarno-szaro-buro-zielony nalot.

Zastanów się teraz kolego, czy Twój przedmiot ma podobne właściwości.

Przedmioty ze złota posiadają w lwiej części bicia. Czy są bicia?

Co do utleniania czystego złota Koledzy mają rację. Czyste złoto się nie utlenia. Im mniejsza zawartość złota w złocie (dajmy na to nie czyste, 24 karatowe, ale 12 karatowe) tym większa szansa, że na powierzchni pojawi się delikatny nalot (ale i to nie zawsze), który jest łatwy do usunięcia i nie tworzy grubej, kruchej warstwy.

Zasady pokrywania metalu metalem są proste: zazwyczaj pokrywa się metalem pasywnym w stosunku do warunków środowiska (a więc: srebrem, złotem, niklem, cynkiem), a nie metalem podatnym na korozję (żelazo, czy stosunkowo miedź, która nota bene może ulegać pasywacji). Tak więc plateruje się metalem odpornym, a nie podatnym. Po cóż pokrywać metal nie ulegający korozji metalem który koroduje? Aspekt praktyczny: żaden. Aspekt technologiczny: żaden. Aspekt estetyczny: żaden. Ukrywanie złota pod warstwą miedzi, czy mosiądzu mija się z celem i nie sądzę, aby ktoś zadawał sobie taki trud.

Myślę, że Koledzy lepiej obeznani w temacie chemii niż ja wypowiedzą się lepiej. Choć dla większości to oczywiste, niech posty pozostaną dla potomności. :)

Pozdrawiam.
Napisano
Znalazłeś platerowaną łyżeczkę (zob. wikipedia) wykonaną ze stopu miedzi (mniejsza o skład) i pokrytą niegdyś srebrzystym metalem (nie zawsze było to srebro), który skorodował. Pochodzi z 2. poł. XIX w.

Pzdr

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie