Jump to content
  • 0

Figurka z pojazdu?


desancik200

Question

8 answers to this question

Recommended Posts

Gdzieś znalazłem że niemal identyczne z rzeźbą Jana Wnęki, w latach powojennych do prawdopodobnie lat 60-siatych dostawali statuetki milionerzy" LOTu, czyli piloci i stewardesy którzy w rejsach Polskich Lini lotniczych wylatali milion kilometrów.
Więc ta opcja jest najbardziej prawdopodobna co do pochodzenia figurki desancika200. Niestety nie mogę nigdzie znaleźć zdj takiej figurki.
Tu link do osoby która taka ma (ostatni post):
http://lotnictwo.net.pl/263-polskie_linie_lotnicze/147-polskie_linie_lotnicze_lot/11385-milionerzy_lot_u.html
Z tym ze tamta z brązu, ale moze były też z aluminium jak desancika bo na taka wygląda, wydawane z innych okazji.
Link to comment
Share on other sites

Identyczne figurki były wręczane na pamiątkę absolwentom technikum lotniczego w Lotniczych Zakładach Naukowych. Też się takiej dorobiłem" :)

Motyw bardzo popularny i wielokrotnie, w lepszym lub gorszym wykonaniu, powielany.
Link to comment
Share on other sites

Kol.derkb napisał:
…Naider możliwe, ale wtedy ktoś kogoś skopiował albo pomnik z figurki albo na odwrót…

tu można znależć odpowiedż:
…Odsłonięcie pomnika w Święto Zesłania Ducha Świętego w 1995 roku dokonane zostało w sposób bardzo uroczysty – uczestniczyły w nim tłumy ludzi, latało wiele motolotni oraz helikopter zrzucający kwiaty na pomnik. Drewno, z którego wykonano monument, okazało się jednak bardzo nietrwałe i szybko zbutwiało. Obecnie pomnik został zaprojektowany na wzór starego, ale wykonano go z tworzywa sztucznego, z daleka przypominającego brąz…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Wn%C4%99k
Link to comment
Share on other sites

Są 3 możliwości:
1. zwykła ozdobna figurka przykręcana do jakiejś podstawy możliwe że podstawa wykonana z innego materiału.
2. trofeum, nagroda, pamiątka (np jakaś zakładowa lotnicza)
3. tak jak opisujesz z chłodnicy- maski pojazdu, wg mnie najmniej prawdopodobne ale nie wykluczone, nie przypominam sobie żadnej marki samochodu która by standardowo stosowała ikary,ale przed wojną można sobie było dokupić w sklepach motoryzacyjnych niestandardową figurkę na maskę/korek chłodnicy i zindywidualizować pojazd, przy czym ta twoja wydaje się jak na samochodową za mało dynamiczna i mało opływowa (wystarczy porównać opływowe skrzydła" z Spirit of Ecstasy z Rolls-Royce'a)Dodam że nawet obecnie na potrzeby tuningowców /hot rodów są wytwarzane rożnego rodzaju tego typu ozdoby (batmany, symbole supermena itp.), ale sam możesz poszukać, po angielsku: hood ornament, hood mascot, po niemiecku: kühlerfiguren, po francusku: bouchon de radiateur.....
Link to comment
Share on other sites

Naider możliwe, ale wtedy ktoś kogoś skopiował albo pomnik z figurki albo na odwrót.
Zdjęcie obok z aukcji już zakończonej z ebaya = trzeba wpisac w obrazach w googlach: car hood ornaments Icarus, i to to zdjęcie wyskakuje i opisane ze samochodowa, jednak sprzedający mógł to wiedziec tak samo jak my wiemy, czyli nie wiemy na pewno, a jedynie podejrzewamy.
Ponadto jeszcze link do figurek samochodowych:
http://www.discounthoodornaments.com/art
gdzie jest podobna, figurki typu art" czyli nie przypisane konkretnej marce, a pewno można było sobie taką artystyczna dokupić.
Więć jakby ktoś miał ochotę, to pewnie może figurkę desancika200 wkręcić w korek chłodnicy.

Link to comment
Share on other sites

Przykłady figurek jakie Niemiec mógł zakupić do swojego samochodu w latach 30-stych z katalogów jakie mam. Większość (poza jedna dedykowaną do opla) są niemarkowe, czyli do każdego samochodu jeśli właściciel chciał go przyozdobić.
Na zachodzie istnieje bogata literatura na temat wszelakich ozdób(figurek) do zabytkowych samochodowych, i pewno jeśli nikt konkretnie tu nie zidentyfikuje to trzeba by szukać w takiej literaturze, lub specjalistycznych forach zagranicznych.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information