Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Czlowieksniegu

Monety i siekańce znalezione na polu. Przeleżały tysiąc lat w ziemi"

Recommended Posts

23 monety i 6 srebrnych bryłek z XI wieku odkrył jeden z mieszkańców Debrzna na Pomorzu. Skarb sprzed wieków znalazł na polu i przekazał go miejskim urzędnikom. Teraz znalezisko jest badane przez numizmatyków. Po analizie trafi do zbiorów Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

- Te monety mają duże znaczenie historyczne i przeleżały tysiąc lat w ziemi. Byliśmy zaskoczeni, kiedy pod koniec stycznia zgłosił się do nas jeden z mieszkańców z takim znaleziskiem. Mówił, że skarb odkrył zupełnie przypadkowo, podczas spaceru. Często przechadza się w okolicy tamtego pola z lornetką, bo lubi oglądać przyrodę. Monety leżały po prostu na ziemi, nie były zakopane, więc je pozbierał - opowiada Wojciech Kallas, burmistrz Debrzna i zaznacza, że znalazca chce pozostać anonimowy.

Urzędnicy poinformowali o odkryciu pracowników Muzeum Regionalnego w Człuchowie, a ci konserwatora zabytków. Eksperci przeszukali miejsce, w którym znaleziono monety i natrafili na fragmenty dawnej ceramiki. Być może ma ona związek ze znaleziskiem.

- Nasze prace na miejscu trwały dwa dni. Przeszukaliśmy teren z wykrywaczami metali, natrafiliśmy na fragmenty wczesnośredniowiecznego naczynia. Może w nim był schowany skarb. Pracę utrudniała nam niestety pogoda - opisuje Maciej Kurdwanowski, archeolog, który prowadził prace w miejscu znalezienia skarbu.

Waluta z różnych stron świata

23 monety znalezione w Debrznie są datowane na I połowę XI wieku (około 1000-1020 roku). Udało się rozpoznać pieniądze niemieckie, angielskie i arabskie.

- Najwięcej jest denarów krzyżowych, czyli monet wybijanych głównie w Saksonii przez biskupów niemieckich. Były używane do wymiany handlowej z ziemiami słowiańskimi i ich znaleziska są dość powszechne. Podobnie jak arabskie dirhemy. Zaskoczeniem była moneta angielska, Efelreda II, jedna z lepiej zachowanych - podkreśla Kurdwanowski.

Dokładną charakterystykę monet poznamy jednak dopiero po ich szczegółowych badaniach i konserwacji. Prace już trwają.

- Przekazaliśmy zbiór numizmatykom, którzy przeprowadzą analizę wszystkich monet i szczegółowo je opiszą. Dopiero wtedy będziemy mieli pełną wiedzę na temat znaleziska. Wyników badań możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach. Wtedy też zbiór już na stałe trafi do naszego muzeum - mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

Poza monetami na polu odkryto także 6 siekańców, czyli bryłek kruszcu o różnej wielkości lub fragmentów przedmiotów rozdrobnionych w trakcie obrotu handlowego.

Ślad osadnictwa

Jak podkreślają archeolodzy, znalezisko ma duże znaczenie historyczne i wiele mówi o przeszłości tego regionu. Monety te świadczą o tym, że ożywiona wymiana handlowa kwitła w tym miejscu znacznie wcześniej niż przypuszczano.

- W tym rejonie wiele wsi i miast związanych jest z zakonem krzyżackim, który przybył tu w XIV wieku. Znalezione monety wskazują, że już wcześniej w tym miejscu istniało osadnictwo słowiańskie i związana z nim wymiana handlowa - ocenia Kurdwanowski.

http://www.tvn24.pl/skarb-na-polu-w-debrznie-srebrne-monety-z-xi-wieku,519714,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
cytuję:
- Nasze prace na miejscu trwały dwa dni. Przeszukaliśmy teren z wykrywaczami metali, natrafiliśmy na fragmenty wczesnośredniowiecznego naczynia. Może w nim był schowany skarb. Pracę utrudniała nam niestety pogoda - opisuje Maciej Kurdwanowski, archeolog, który prowadził prace w miejscu znalezienia skarbu."

odpowiem... jprd... i modem już nie muszę być :)

23 monety i 6 srebrnych bryłek z XI wieku odkrył jeden z mieszkańców Debrzna na Pomorzu. Skarb sprzed wieków znalazł na polu i przekazał go miejskim urzędnikom."

teraz tylko trzeba czekać na zarzuty archeo i skierowanie sprawy do prokuratora za: wyrwanie przedmiotów z kontekstu archeologicznego i bezpowrotne jego zniszczenie - bo jak wiadomo, nie wolno tego robić, miejsce należy zabezpieczyć i wezwać odpowiednie organy/organa: UOP, Sanepid, Służby Energetyczne, Służby Gazownicze, Leśników, MO i Policję, Straż Pożarną, ABW, PCK, ZHP, NSZZ Solidarność, ZBOWiD, WKZ i inne klony archeo... ze sto tysięcy służb pominąłem, za co przepraszam...

Share this post


Link to post
Share on other sites
trzeba było do domu zabrać i sprzedać na allegro :jako odziedziczone po dziadku" i tyle by archeolodzy i muzealnicy tego widzieli... a tak na poważnie znalazcy w normalnym kraju powinna należeć się nagroda.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information