Skocz do zawartości

Westerplatte cz.4


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Speedy napisał:

W sumie to trudno się gościom dziwić. Pancerniki nie szkoliły się w walkach ulicznych i nie przewidywano krycia się między budynkami. Założyłbym się, że odbyło się w taki sposób: kiedy pancernik zaparkował na nowym miejscu za zakrętem, obserwatorzy na maszcie, przy tym ogromnym dalmierzu, mieli doskonały widok na cel nad dachami. Podali współrzędne do centrali artyleryjskiej, ta wyliczyła parametry, ustawiła wieże, tylko w ferworze walki wszystkim jakoś umknęło, że wieże są niżej niż obserwatorzy - no bo przecież w normalnej bitwie morskiej to byłoby kompletnie bez znaczenia. No i jak dali salwę to tak jakoś głupio wyszło...

Mierzyłem sobie kiedyś na planach i wyszło mi że przy zerowym kącie podniesienia osie luf artylerii głównej były bodajże 4 czy 5 m nad poziomem morza. 

 

Szturm 01.09 też Pancernikom ?nie wyszedł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 545
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

17 godzin temu, ptasznik napisał:

Na tym filmie tego nie wypatrzyłem ale jest w necie film z tej samej akcji widać że w trakcie ostrzału przed pancenikiem coś do wody spada. Mam takie przypuszczenie że mogły to być cegły ze zburzonego domu.. W innym ujęciu widać że wieża na rufie przestała strzelać.. po tym jak narozrabiali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, hen.zing napisał:

Na tym filmie tego nie wypatrzyłem ale jest w necie film z tej samej akcji widać że w trakcie ostrzału przed pancenikiem coś do wody spada. Mam takie przypuszczenie że mogły to być cegły ze zburzonego domu

Masz rację, na to wygląda. Cenne spostrzeżenie ? przynajmniej z mojego punktu widzenia.

Wyszperałem bowiem wczoraj w necie analogiczny wątek sprzed  paru lat na Wolnym Forum Gdańskim,  gdzie zresztą jak zauważyłem też brałeś udział w dyskusji. Tam wtedy większość forumowiczów była zdania że zniszczeń tych dokonały pociski z pancernika, które nie eksplodowały, samą swą energią kinetyczną, po prostu przebijając się  przez budynki. Jak mówiłem, nie zgadzam się z tym, dla mnie to są ewidentnie skutki wybuchów. No i na tym kadrze który teraz wypatrzyłeś, wyraźnie widać wybuch pocisku: błysk detonacji, ekspandująca kula ognia i dymu i w tym momencie owe sypiące się do wody szczątki.

5 godzin temu, hen.zing napisał:

W innym ujęciu widać że wieża na rufie przestała strzelać.. po tym jak narozrabiali?

Niewykluczone... w tej następnej scenie, oficer odejmując lornetkę od oczu ma trochę taką minę, jakby chciał powiedzieć "Oops...!" 

Edytowane przez Speedy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, leszek01 napisał:

??

bez tytułuW.JPG

To nie to ujecie, moim zdaniem to warsztaty portowe, widać takie charakterystyczne wcięcie w ląd i drzewa za kulą ognia.

Link do filmu z tej samej akcji 0:30 dom zburzony; 1:30 coś spada do wody , w obu ujęciach z lewej zarys brzegu kanału portowego.. cos ciekawego 0:43...  jakoś filmu do bani , facet z lornetką to D-ca okrętu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Speedy napisał:

Masz rację, na to wygląda. Cenne spostrzeżenie ? przynajmniej z mojego punktu widzenia.

Wyszperałem bowiem wczoraj w necie analogiczny wątek sprzed  paru lat na Wolnym Forum Gdańskim,  gdzie zresztą jak zauważyłem też brałeś udział w dyskusji. Tam wtedy większość forumowiczów była zdania że zniszczeń tych dokonały pociski z pancernika, które nie eksplodowały, samą swą energią kinetyczną, po prostu przebijając się  przez budynki. Jak mówiłem, nie zgadzam się z tym, dla mnie to są ewidentnie skutki wybuchów. No i na tym kadrze który teraz wypatrzyłeś, wyraźnie widać wybuch pocisku: błysk detonacji, ekspandująca kula ognia i dymu i w tym momencie owe sypiące się do wody szczątki.

Niewykluczone... w tej następnej scenie, oficer odejmując lornetkę od oczu ma trochę taką minę, jakby chciał powiedzieć "Oops...!" 

owszem brałem udział w dyskusji na Wolnym Forum Gdańskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iron Duke napisał:

A nie było to tak, że dalmierz nie miał nic na kierunku Westerplatte a pociski rufowej wieży z racji położenia kilkadziesiąt metrów w tył miały niejako po drodze zabudowania? No i pechozol na maxa....

?

No właśnie dokładnie to miałem na myśli. Stanowisko obserwacyjne/dalmierza było na przednim maszcie, wysoko nad wodą. W normalnej morskiej bitwie nic nie zasłaniałoby wieżom linii ognia więc i nikt na to nie zważał. A tutaj właśnie zasłoniło, a obserwator art. o tym nie pomyślał bo przez całą tę optykę patrzył sobie swobodnie nad dachami, których pewnie nawet nie widział. 

Edytowane przez Speedy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie